Muhabbit

BITCOIN

El Salvadorlular Bitcoin Yasası İçin Ne Düşünüyor?

El Salvador Bitcoin hamlesiyle tüm dünya tarafından konuşuldu. Peki El Salvadorlular bu konuda ne düşünüyor?

Clock
Paylaş
El Salvadorlular Bitcoin Yasası İçin Ne Düşünüyor?

El Salvador Bitcoin hamlesiyle tüm dünya tarafından konuşuldu. Peki El Salvadorlular bu konuda ne düşünüyor?

Yapılan son bir ankete göre El Salvadorlu vatandaşların büyük bir çoğunluğu hükümetin yeni Bitcoin kararına temkinli yaklaşıyor. Reuters’ın 8 Temmuz tarihli haberine göre, anket firması Disruptiva 1-4 Temmuz tarihleri arasında 1.233 kişiye çıkarılan Bitcoin yasası ile alakalı sorular sordu.

Ankette, katılımcıların %54’ü Bitcoin yasasını “doğru değil olarak nitelendirdi. Ankete katılanların yaklaşık %24’ü Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin yasasını “biraz doğru” bulurken %20’lik bir katılımcı kitlesi Bitcoin yasasını “doğru” olarak nitelendirdi.

El Salvadorluların Yarısından Fazlası Bitcoin Kullanmaya İstekli Değil!

Ankete katılanların %46’sı Bitcoin hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını ifade ederken %65’i Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmaya istekli olmadığını ifade etti.

Ülkede Amerikan Doları yasal bir para birimi olarak ödemelerde kullanılmaktaydı. 8 Haziran 2021 tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin’in de meclisten geçmesiyle birlikte kullanılan yasal para birimlerine bir yenisi daha eklendi.

Bitcoin yasasının geçişi de olaylı bir şekilde gerçekleşmişti. Bir süper çoğunluk yolu ile yasama meclisinden geçen yasa, siyasi muhaliflerin ve anayasal hakları ihlal ettiğini söyleyen eleştirmenlerin tepkisini toplamıştı.

Olaylı Bitcoin yasasının 7 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ayrıca El Salvador hükümeti, uyumlu ve desteklenen bir elektronik cüzdan indirmeleri koşuluyla tüm kullanıcılara 30 Amerikan Doları değerinde Bitcoin dağıtılacağını açıkladı.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar