Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43414.04
-1.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2375.56
4.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.93
-0.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.5
0.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum Birleşmesi ile İlgili Avalanche Kullanıcıları Neler Yapmalı?

Ethereum birleşmesi yaklaştı. 15 Eylül 2022’de gerçekleşmesi beklenen birleşmenin Avalanche ağı kullanıcıları için nasıl etkileri olacak?

Clock
Paylaş
Ethereum Birleşmesi ile İlgili Avalanche Kullanıcıları Neler Yapmalı?

Piyasa değeri olarak Bitcoin’den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum’da, yakın zaman sonra “The Merge” olarak anılan birleşme işlemi gerçekleşecek. Birleşme ile Ethereum ağı, proof-of-work konsensüs algoritmasından proof-of-stake konsensüs algoritmasına geçiş yapacak.

728×90 muhabbit - Ethereum Birleşmesi ile İlgili Avalanche Kullanıcıları Neler Yapmalı?300x250 muhabbit - Ethereum Birleşmesi ile İlgili Avalanche Kullanıcıları Neler Yapmalı?

İlginizi çekebilir: Proof-of-Stake Nedir?

Yaklaşan birleşmenin 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Birleşme sonrası Ethereum, Ethereum 2.0 ismini alacak.

Peki Ethereum birleşmesi öncesi, esnası ve sonrasında Avalanche ağını kullananlar neler yapmalı? Hep birlikte inceleyelim.

İlginizi çekebilir: The Merge (Birleşme) Nedir? Tam Olarak Nasıl Yapılacak? Ethereum 2.0 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Ethereum Genel Muhabbit - Ethereum Birleşmesi ile İlgili Avalanche Kullanıcıları Neler Yapmalı?

Avalanche Kullanıcıları için Ethereum Birleşmesi

Dün (06.09.2022) Avalanche resmi web sitesinden, yaklaşan birleşme ile ilgili bir bilgilendirme yazısı paylaşıldı.

Birleşme ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıdaki gibi:

Birleşme öncesi Ethereum varlıklarımı un-bridge (köprü dışı) yapıp re-bridge (yeniden köprüleme) yapmalı mıyım?

Hayır. Ethereum ağından Avlanche ağına köprülenmiş varlıklarınız birleşme sonrasında da köprülenmiş olarak kalacaktır. Birleşme ile ilgili herhangi bir işlem yapılmasına gerek yok.

Köprülenmiş varlıklarım bir DeFi dApp’inde (merkeziyetsiz DeFi uygulaması) kilitli ise, yapmam gereken bir şey var mı?

Hayır. Köprülenmiş ve sonunda “.e” ibaresi bulunan varlıklarınız birleşme sonrasında aynı şekilde kalacaktır. Bir işlem yapılması gerekmiyor.

Elimdeki WETH.e’ler birleşme ile nasıl etkilenecek? Kullanıcılar cüzdanlarındaki varlıklar için, proof-of-stake geçişi için bir işlem yapmak zorunda mı?

Hayır. Cüzdanınızdaki WETH.e varlıklarınız birleşme sonrasında da tam olarak bıraktığınız gibi cüzdanınızda olacak. Birleşme tamamlandıktan ve Avalanche köprüsü yeniden aktif olduktan sonra, varlıklarınızı dilerseniz Ethereum ağına taşıyabilirsiniz.

Öyleyse birleşme ile ilgili tam olarak ne yapmak gerekiyor?

Hiçbir şey! Patlamış mısırlarınızı hazırlayın, koltuğunuza oturun ve rahatlayın. Bu süreçte yalnızca Avalanche köprüsü, diğer projeler gibi Ethereum birleşmesine hazırlanabilmek için geçici süreliğine devre dışı kalacak. Bunun sebebi güvenlik önlemleridir.

Terminal Total Difficulty (TTD) verilerine göre birleşmenin 15 Eylül 2022’de gerçekleşmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Ethereum’un Merge’ü, Madencileri Kötü Etkileyecek Mi?

Avalanche Köprüsü birleşme esnasında durdurulacak mı?

Evet. Avalanche köprüsüne ait web UI (web sitesi kullanıcı arayüzü) birleşme esnasında geçici olarak erişime kapanacaktır. Bu kapanışın 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu erişime kapanış, Core uzantısını da etkileyecek.

bridge.avax.network adresinde yer alan köprü kullanıcı arayüzü; birleşme sonrasında Ethereum ağının verimli ve dengeli çalıştığı anlaşılana kadar erişime kapatılacak. Bu sürecin kısa zamanda atlatılması bekleniyor ancak süre gecikmeleri Avalanche ile ilgili olmayıp, Ethereum geçişindeki olası problemler ile ilgilidir.

Ethereum ağı köprüleme işlemleri Core için de durdurulacaktır. Ethereum birleşmesinin başarılı şekilde gerçekleşmesi sonrası Core da kullanıcılar için yeniden kullanıma açılacak.

Core uzantısında bu süreçte, Bitcoin köprü işlemleri ise aktif olarak kullanılabilecek.

Köprüyü birleşme esnasında kullanırsak ne olur?

Köprüye ait kullanıcı arayüzü ve Core uzantısına ait köprü işlevleri birleşme esnasında durdurulacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi; köprüde komut yazılması veya kullanıcı arayüzü ile ilgili hiçbir işlem desteklenmeyecektir.

İlginizi çekebilir: Binance’ten, ”Ethereum The Merge” (Birleşme) Hakkında Yeni Açıklama!

Birleşme sonrasında neler olacak?

Birleşme sonrası Ethereum ağındaki konfirmasyon (doğrulama) gereklilikleri 35’ten 96’ya çıkarılacak. Bunun anlamı; işlemlerin doğrulanması için gereken zaman, yaklaşık 8 dakikadan yaklaşık 19 dakikaya çıkacak.

Bu değişikliğin sebebi, proof-of-stake konsensüs algoritmasına sahip bir blok zincirinin proof-of-work konsensüsüne sahip bir blok zincirinden farklı çalışması. Gerekli olan 96 doğrulama ise, Ethereum Beacon Chain’e ait final parametrelerine dayanarak Ethereum topluluğu tarafından belirlendi. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Avalanche YEDEK3 - Ethereum Birleşmesi ile İlgili Avalanche Kullanıcıları Neler Yapmalı?

Birleşmeye Az Kaldı

Avalanche gibi birçok büyük proje, birleşme ile ilgili hem topluluklarını bilgilendiriyor hem de sorun yaşanmaması için gerekli işlemleri yerine getiriyor.

İlginizi çekebilir: Tether (USDT) ve Circle (USDC), Ethereum The Merge ile İlgili Tarafını Seçti!

Ethereum birleşmesi, ekosistemde oldukça hareketli günlerin yaşanmasına sebep oluyor. Son verilere göre 15 Eylül 2022’de gerçekleşmesi öngörülen birleşmenin sonuçları nasıl olacak, hep birlikte göreceğiz.

Ethereum ile ilgili daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para haberi için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar