BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

FED Başkanı Powell: CBDC, ABD’deki Ödeme Sistemini İyileştirebilir

Powell, CBDC’nin nakit yerine bir tamamlayıcı olarak hizmet edeceğini söyledi.

Yayın:

-

ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ABD’deki daha geniş ödeme sisteminde iyileştirmelere yol açabileceğini açıkladı.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ev sahipliği yaptığı sınır ötesi ödemeler hakkında yapılan bir panelde konuşan Powell, CBDC’nin daha hızlı ve daha ucuz ödeme işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Ayrıca, böyle bir para biriminin ödeme altyapısını modernize etmeye ve geleneksel olarak finans kurumları tarafından yetersiz hizmet alan tüketicilere ulaşmaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Powell, Fed’in şu an için bir dijital para birimi çıkarma kararı almadığını açıkladı. Bunun nedeni olarak ise CBDC çıkarmaya karar vermeden önce tüm paydaşlarla yapılacak çok kapsamlı bir kamuoyu araştırması yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca dünya çapındaki merkez bankalarının yaklaşık % 80’inin CBDC konseptlerini araştırdığını söyleyen Powell, Fed’in bu konu için acele etmediğini açıkladı. Powell ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Amerika Birleşik Devletleri için bunu doğru yapmanın ilk olmaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum. Doğru yapmak, sadece bir CBDC’nin potansiyel faydalarına değil, aynı zamanda potansiyel risklerine de bakmamız gerektiği anlamına gelir.”

Fed’in ödemeleri ve CBDC‘leri iyileştirmek için özel sektörle işbirliği içinde çalışması gerektiğini de kabul eden Powell, özel sektörün teknolojik yenilik yoluyla katkıda bulunma olasılığı yüksek olduğunu da belirtti.

Powell, herhangi bir potansiyel CBDC’nin nakit yerine bir tamamlayıcı olarak hizmet edeceğini söyledi. Bunun yanında ABD’de nakit paranın güçlü talep görmeye devam ettiğini belirtti.

Ayrıca Fed’in, CBDC’leri araştırmak için yakın zamanda diğer merkez bankaları ile görüşmeler yaptığı bildirildi. Yapılan bu görüşmelerin ve işbirliğinin çok verimli geçtiği de açıklandı.

Powell ayrıca Boston Federal Rezerv Bankası’nın Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile varsayımsal bir CBDC geliştirme konusundaki ortaklığından da bahsetti.

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Ethereum’da Staking Ödülleri Ne Kadar Olacak? Miktar Hızla Artıyor!

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

Yayın:

-

ethereum

Ethereum, 2.0 güncellemesi ile birlikte proof of work algoritmasını bırakarak proof of stake algoritmasına geçiş yapacak.

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Proof of stake algoritmasında varlıkların stake edilmesi ve doğrulayıcı haline gelmesi için teşvik olarak staking ödülleri veriliyor. Proof of stake algoritmasını kullanan tüm ağlarda bulunan ödül sistemi, ağ üzerinde daha çok varlığın kilitli kalmasını, bu sayede de daha güvenli ve merkezsiz bir ağ oluşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Kimi ağ yıllık yüzde 5’lik bir staking geliri sunarkern kimi ağ ise yüzde 10’ları aşan ödüller sunuyor.

Ethereum tarafında sunulacak ödülde ise sistem biraz daha farklı işliyor.

Stake Miktarına Göre Ödüller Değişecek

Bildiğiniz üzere ağın başlatılabilmesi için en az 524,288 ETH gerekmekte. Ağda minimum rakam olan 524 bin ETH’ın stake edilmesi halinde ağ üzerindeki yıllık staking geliri yüzde 21.6 olacak.

Fakat staking miktarının artması ile ters orantılı olarak staking ödülleri de azalacak. Örneğin 1 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde yıllık getiri yüzde 15.7’ye kadar düşecek.

5 Milyon ETH’ın stake edilmesi durumunda yıllık getiri yüzde 7 civarında olacak.

10 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde getiri yüzde 4.9’a kadar düşecek.

Yarısından Fazlası Tamamlandı

Ethereum 2.0’da Faz 0’ın başlatılabilmesi için gerekli olan 524,288 ETH ve 16,384 doğrulayıcının önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. An itibarıyla 292,672 ETH’ın stake edildiği ağda 9,152 farklı doğrulayıcı ağa 32 adet ve üzeri ETH stake etmiş durumda.

Ethereum 2.0 Beacon Chain

An itibarıyla kabaca belirtilmiş başlangıç tarihi 1 Aralık görünüyor. 7 günde bir ağ yeterli miktara ulaşıp ulaşılmadığını kontrol etmekte. 1 Aralık’ta yeterli miktara ulaşılmaması halinde 7 gün sonra ağ tekrardan başlatılmayı deneyecek.

Ethereum haberleri için : Ethereum Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

DeFi’da Kaçak Var! 20 Milyon $!

Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Yayın:

-

pickle finance

DeFi platformu Pickle Finance saldırı ile karşı karşıya. Saldırganlar dün gece platformdan 20 Milyon $ değerinde DAI ele geçirmeyi başardı.

Pickle Finance, DeFi platformları arasında göreceli olarak eski platformlar arasında bulunmakta. Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Açığın bulunduğu kontrat ise Pickle üzerindeki DAI pJar ürünü olarak görünmekte.

Pickle Finance Saldırganlarının Cüzdanı

Saldırı sonrasın PICKLE fiyatı da büyük kayıp yaşadı. An itibarıyla yüzde 50’ye varan kayıp yaşayan PICKLE, 10 $ seviyelerinden işlem görmekte.

DeFi Saldırıları

Halen oldukça erken dönemde olan DeFi ürünleri ve platformları oldukça fazla saldırı altında kalıyor. Daha önce güvenlik kontrolleri tamamlanan platformların da saldırı altında kaldığını ve fon kayıpları yaşadığına şahit olmuştuk.

Göreceli olarak halen risk taşıyan DeFi platformları kimilerine göre merkezi borsalardan daha güvenli.

Siz merkezsiz platformları mı yoksa merkezi platformlar mı tercih ediyorsunuz?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.