Muhabbit

BLOCKCHAIN

Fransa Merkez Bankası Başkanı: Kripto Para Alanını Düzenlemek İçin Fazla Zamanımız Kalmadı!

Merkez bankası başkanı, Avrupa olarak mümkün olduğunca çabuk hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

Clock
Paylaş
Fransa Merkez Bankası Başkanı: Kripto Para Alanını Düzenlemek İçin Fazla Zamanımız Kalmadı!

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Avrupa’nın kripto para düzenlemeleri konusunda hızlı davranması gerektiğini belirtti. Başkan ayrıca, parasal egemenliğe meydan okuyan dijital varlıkların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini de açıkladı.

29 Haziran tarihinde düzenlenen Paris Europlace finans konferansında konuşma yapan Villeroy, Avrupa Birliği’nin kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için yalnızca “bir veya iki yılı” kaldığına inandığını dile getirdi. Merkez bankası başkanına göre hareket etmemek, parasal egemenliğin aşınmasına ve potansiyel olarak euronun zayıflamasına neden olacak.

“Burada aciliyeti vurgulamam gerekiyor: Bir veya iki yıl gibi fazla zamanımız kalmadı. Hem dijital para birimlerinde hem de ödemelerde, Avrupa’da mümkün olduğunca çabuk hareket etmemiz gerekiyor.”

Villeroy, kripto para birimlerinin bölgesel pazarlarda oynadığı rolün artışını göz önüne aldıklarında, nakit kullanımının azaldığını ve AB olarak potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) alanına eğilim göstermeleri gerektiğini belirtiyor.

Kripto Paralar Potansiyel Bir Risk

Hatırlanacağı üzere, Fransa Merkez Bankası başkanı daha önce de düzenleyicileri stablecoinler ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) dahil olmak üzere kripto para birimlerinin potansiyel riskine karşı uyarmıştı. Eylül ayında yaptığı açıklamada, büyük teknoloji şirketlerinin potansiyel olarak özel finansal altyapılar ve para sistemleri inşa edebileceğini söylemişti. Bunların AB’deki finansal egemenliği, uzun yıllar olumsuz etkileyebileceğini dile getirmişti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar