Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43193.52
-1.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2331.52
2.83%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.55
-2.10%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.3
0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

FTX CEO’su Bankman-Fried, Yatırımcılar İçin Bilgi Testi Fikrini Savunuyor

Borsalardaki işlemlerde bilgi testi gerekli mi?

Clock
Paylaş
FTX CEO’su Bankman-Fried, Yatırımcılar İçin Bilgi Testi Fikrini Savunuyor

Kripto para borsası FTX’in Kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, kişisel yatırımcıları korumak için bilgi testleri yapılması fikrini savunduğunu ve bu fikrin sadece kripto para için değil tüm yatırım alanlarında kullanılması gerektiğini açıkladı.

Bankman-Fried fikrini, Birleşik Devletler Emtialar Gelecek Ticaret Komisyonu (CFTC) komisyon üyesi Christy Goldsmith Romero’nun Twitter’daki paylaşımının altında açıkladı. 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Romero, özellikle türev ticareti işlemlerinde kişisel yatırımcı kategorisinin oluşturulmasının daha fazla tüketiciyi koruma sağlayabileceğini açıklamıştı.

728×90 muhabbit - FTX CEO'su Bankman-Fried, Yatırımcılar İçin Bilgi Testi Fikrini Savunuyor300x250 muhabbit - FTX CEO'su Bankman-Fried, Yatırımcılar İçin Bilgi Testi Fikrini Savunuyor

Romero, kripto para türev ticaretine her geçen gün daha çok perakende yatırımcı girdiğini söyledi. Bu yatırımcılar CFTC’den kendilerinin, profesyonel ve yüksek değerli yatırımcılardan ayrılmasını istedi. Bu yatırımcılar, sıradan insanlar için türev (kaldıraç) kullanımıyla ilgili kuralların anlayabileceği ve kullanabileceği şekilde açıklanması gerektiğini savunuyor.

Türev işlemlerde yatırımcılar bir varlığın gelecekteki fiyatının artıp azalacağını tahmin ediyor. Bu işlemler, kripto para, hisse senedi, emtia ve fiat para birimleri için kullanılıyor.

FTX CEO’sundan bilgi testlerine tam destek

FTX Kurucusu, sıradan yatırımcıların gelecekteki Tüm Komisyon Tüccarları (FCM) ve Belirlenmiş Sözleşme Pazarları (DCM) için açıklamaların ve bilgi testlerin zorunlu kılınmasına %100 katılıyorum dedi. Ancak, bu açıklamaların ve bilgi testlerinin sadece kripto paralar için olmaması gerektiğini ve tüm türev ürünleri için geçerli olması gerektiğini savundu.

DCM’ler vadeli işlemler gibi ürünlerin sunulduğu ve sadece FCM aracılığıyla erişilen CFTC tarafından da düzenlenen bir türev borsasıdır. Bu borsada müşteriler, vadeli işlem veya opsiyonlu vadeli işlem sözleşmeleri alım satım emri verebilirler.

CFTC, düzenlemelerdeki netlik kalıcı oldukça, ABD kripto para piyasasının daha çok tercih edileceğini açıkladı.

Bankman-Fried fikrini ABD merkezli FTX borsası olan FTX.US aracılığıyla yaptı. Bankman-Fried, kendi borsalarının platform için çoktan bilgi testlerini oluşturduğunu belirtti.

Test hazırlayan borsalar arasında Binance ve Coinbase de bulunuyor. İşlem yapmak istediğinizde sizi teste sokan Binance’den ziyade Coinbase test karşılığında ödül veriyor. Ancak Coinbase’in testlerinde yanlış yapma cevaplama şansı bulunmuyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar