Muhabbit

ALTCOIN

Halving’den sonra Bitcoin’in Hash Oranı Düştü

Madenciler, yeni nesil teknolojileri benimsemek zorunda..

Clock
Paylaş
Halving’den sonra Bitcoin’in Hash Oranı Düştü

Bir performans ölçüsü olan hash oranı, halving’den itibaren yaklaşık %16 kadar düştü.

Tahminlere göre, günlük madenci geliri %44 oranında azaldı, tam rakam vermek gerekirse, madenci gelirleri, günlük 16.1 Milyon$’dan 9 Milyon$’a geriledi. Bu tablodan anlaşılacağı üzere Antminer S9 gibi eski ASIC ekipmanları artık kâr elde edebilecek konumda değiller. Fakat yeni nesil Antminer S17 ve Whatsminer M30S gibi cihazlar büyük ölçüde kârlı. Yani Halving olayı, madencileri yeni teknolojilere itiyor.

Görünüşe göre hash oranı, ~ 122 EH/S’den ~ 102 EH/S’ye düşmüş durumda. En büyük dört madencilik havuzundan biri olan Poolin, yaklaşık olarak %30 hash oranı olarak geriledi. Bir diğer madencilik havuzu BTC.com ise yaklaşık %10’luk bir kayıpla, ismini en az hash oranı kaybeden listesine yazdırmış gibi görünüyor.

Halving sonrası, madencilerin bloklar arası çalışma süresi 10 dakika 32 saniye ile nispeten artmış durumda, halving öncesinde ise neredeyse bir blok’un bulunma süresi yaklaşık 10 dakikaydı. Görünüşe göre yakın bir zamanda Bitcoin çıkarımı için zorluk ayarlanması yapılacak ve %4 ya da %5 oranında bir zorluk azaltımı bekleniyor.

Madencilik şirketleri, yepyeni bir döneme girdiği için bu tarz hash oranı düşüşleri çok doğal. İlerleyen zamanlarda şirketler kendilerini bu duruma adapte edecektir ve verimli ürünlerle tekrar hash oranı yükselecektir.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Bitcoin 3. kez halving yaşadı, çıkarılan Bitcoin’lerin ödüllerinin yarılandığı bu olayda, madenci gelirleri düştüğü için, verimli cihazların kullanılması gerekiyor.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar