Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69583.99
-1.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3741.21
2.49%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.72
1.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $616.5
3.70%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Havaalanında Kaçak Yollarla Madencilik Yaparken Yakalandı!

Personel, kripto para üretmek için havaalanı bilgisayarlarını kullandı.

Clock
Paylaş
Havaalanında Kaçak Yollarla Madencilik Yaparken Yakalandı!

İtalya’da bulunan bir havaalanı çalışanı iddialara göre, Ethereum (ETH) madenciliği yapmak için işyerindeki bilgisayar sistemlerinden yararlandı.

728×90 muhabbit - Havaalanında Kaçak Yollarla Madencilik Yaparken Yakalandı!300x250 muhabbit - Havaalanında Kaçak Yollarla Madencilik Yaparken Yakalandı!

İtalyan medya kuruluşu Rai News‘in 30 Ekim tarihinde yayımladığı bir habere göre İtalya’nın Lamezia Terme kentinde bulunan bir havaalanında çalışan görevlinin, havaalanının bilgisayar sistemlerine madencilik yapmak üzere kötü amaçlı yazılımları yerleştirdiği açıklandı. Çalışanın, bu süreçte havaalanının teknik sistemlerinden yararlanarak sahada birden fazla madencilik teçhizatı kurduğu söyleniyor. Kısa süre içerisinde durumun farkına varan yetkililer sonunda suçluyu güvenlik kamerası görüntüleriyle yakaladı.

İtalya’nın Calabria bölgesindeki havalimanlarının teknik işlerini denetleyen, teknik hizmet sağlayıcısı Sacal Global Solutions, 41 yaşındaki havaalanı çalışanının, kaçak bir şeklide madencilik yapmak üzere kötü amaçlı yazılımını yüklemek için Sacal’ın sistemlerine girdiğini bildirdi. Çalışanın bu işlemleri yaparken aslında havaalanının teknik bilgisayar sistemlerini de riske attığı açıklandı.

Konuyu çözmek üzere görevlendirilen müfettişler, havaalanı yetkililerinin de yardımlarıyla, merkez içindeki BT ağının bölümlerini analiz etmeye başladı. Analizler sonucunda iki farklı teknik odada, harici internete bağlı gerçek bir madencilik çiftliğinin varlığı keşfedildi. Çalışanın kurduğu sistemin havaalanı hizmetlerinin yönetimine sağlanmış olan sistemler aracılığıyla farklı bir ağ bağlantısı kurduğu bulundu. Bu ağ bağlantısı ile birlikte havalimanının elektrik kaynağını da kullanarak madencilik yapmaya çalıştığı açıklandı.  

Rai News, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Lamezia Terme Cumhuriyet Savcılığı tarafından koordine edilen soruşturma kapsamında, kaçak yollarla madencilik yaparak Ethereum üreten kişinin hareketlerini ve yaptığı tüm işlemlerin nasıl yapıldığını belirlemek için kurulu makinelerle ilişkili IP adreslerinin birçok teknik faaliyetlerle incelendi. Yapılan inceleme sonucunda kaçak işlemler ortaya çıkarıldı.”

Yasa dışı yollarla kripto para madenciliği yapmak için kötü amaçlı yazılımların kullanılması, sektörde sıklıkla görülen tehditler arasında yer alıyor. 2018 yılının ocak ayında son kripto para boğa piyasasının zirvesine yakın bir zamanda, bu tür kötü amaçlı yazılımların kullanılması nedeniyle büyük şirketlerin çoğu bu tarz yasa dışı faaliyetlere maruz kalmıştı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar