Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27417.65
-0.63%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1641.27
-1.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $9.3
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $211.7
-1.67%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İsveç, Dijital Para Birimi Testlerini 2022’ye Kadar Uzattı!

İsveç, e-krona için pilot programına devam etmeye karar verdi!

Clock
Paylaş
İsveç, Dijital Para Birimi Testlerini 2022’ye Kadar Uzattı!

İsveç Merkez Bankası, İsveç kronunun dijital bir versiyonu için sürdürmekte olduğu pilot programını 2022 yılına kadar uzattığını duyurdu.

Profesyonel hizmet firması Accenture ile beraber geliştirilen “e-krona” programı, Riksbank’ınnakitin evrimi” olarak gördüğü gelişimi ele alması için başlatıldı.

728×90 muhabbit - İsveç, Dijital Para Birimi Testlerini 2022'ye Kadar Uzattı!300x250 muhabbit - İsveç, Dijital Para Birimi Testlerini 2022'ye Kadar Uzattı!

Riksbank, nakitin geliştirilmesi ile ilgili olası sorunları görüyor ve bu sebeple, bir CBDC için teknik çözümler oluşturmak adına bir pilot program başlattı.

Gelen son duyuru, e-krona’nın nasıl işleyeceğine ya da dağıtılıp dağıtılmayacağına dair hiçbir kararın verilmediğini de belirtiyor. Ancak 2020 yılında yapılan kısa bir teknik inceleme, R3’ün Corda Blockchain’inin kullanımını ayrıntıları ile anlatıyor. Bitcoin ve Ethereum’un aksine, Corda ile oluşturulmuş bir blockchain, sadece özel izinler ile erişime olanak sağlıyor.

CBDC’ler, yalnızca belirli bir ülkenin merkez bankası tarafından kontrol edilen ve denetlenen dijital para birimleri olarak karşımıza çıkıyor. Açık kaynaklı, merkezi olmayan, halka açık blockchainlerde üretilen tokenlerin aksine, CBDC’ler, mevcut itibari paraların bir alternatifi olarak rol almıyor. Aksine, mevcut ulusal paraların dijital bir versiyonu olarak geliştiriliyor.

İsveç’ten gelen açıklamalar, pilot programın önümüzdeki yıl boyunca devam edeceğini söylüyor. Son duyuruya göre, çevrim dışı işlevsellik ve harici katılımcıların işe alınmasına öncelik verilecek.

Pilot programımızın temel amacı, Riksbank’ın, Merkez Bankası tarafından geliştirilen dijital krona’ya dair bilgileri edinmektir. Pilot program, şubat 2022 sonuna kadar uzatıldı ve teknik çözümler, performans, ölçeklenebilirlik ve çevrim dışı işlemlerin test edilmesi ile devam edecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar