Muhabbit

BITCOIN

Kanada Eski Başbakanı: Bitcoin Rezerv Varlık Olabilir!

Harper’e göre Bitcoin, ABD dolarına karşı bir rezerv alternatifinin parçası olabilir.

Clock
Paylaş
Kanada Eski Başbakanı: Bitcoin Rezerv Varlık Olabilir!

Kanada’da 2006 yılından 2015 yılına kadar dokuz yıl süreyle başbakan olarak görev yapan Stephen Harper, yapmış olduğu bir röportajda, doların yerini alacak rezerv para birimleri arasında Bitcoin ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için bir yer olabileceğini dile getirdi.

Çevrim içi olarak düzenlenen bir yatırım konferansında konuşma yapan Harper, ABD dolarının egemenliğini alma olasılığının sadece Euro veya Çin Yuan’ı gibi büyük para birimlerinde olacağını belirtti. Ancak Euro’nun değerine ilişkin uzun vadeli belirsizlik ve Çin hükümetinin Yuan’ın değerine ilişkin alacağı önlemler göz önüne alındığında, her ikisinin de geçerli bir alternatif para birimi olacağına dair şüpheleri olduğunu da sözlerine ekledi. Harper bu açıklamanın ardından ise şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın en büyük rezerv para birimi olarak ABD dolarına alternatifin ne olduğunu görmek şu an için çok zor. Altından ve Bitcoin gibi başka bir sürü şey var. İnsanların rezerv olarak kullandıkları şeylerin sayısının artacağını göreceğimizi düşünüyorum, ancak ABD doları yine de büyük paya sahip olacak.”

Eski başbakan, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) bir dereceye kadar kaçınılmaz olduğunu ve muhtemelen dünya çapında bir para politikasına tabi olacağını düşündüğünü de belirtti. Harper, merkez bankalarının sadece bir finansal monitörden ziyade bir tür genel bankacı haline gelmesinden endişe duyduğunu söyleyerek, bu durumun herhangi bir CBDC’nin yayılmasını etkileyebilecek bir hareket olduğunu söyledi.

Harper, CBDC’ler ile ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı:

“Nihayetinde, bir dijital para biriminiz varsa ve merkez bankasının amacı enflasyonu kontrol etmek, istikrarlı bir para birimi ve fiyatlandırılabilirlik oluşturmaksa, o zaman dijital para sadece piyasanın bir tür evrimidir.”

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar