Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64214
-3.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3160.88
-8.68%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.19
-9.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $561.9
-4.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Kripto Para Borsaları Neden Teker Teker Kapanıyor?

2020 yılında kaç kripto para borsası kapatıldı? Neden kapatıldı?

Clock
Paylaş
Kripto Para Borsaları Neden Teker Teker Kapanıyor?

Crypto Wisser’ın vaktini doldurmuş kripto paraların mezarlığı vazifesini üstlenen Exchange Graveyard’ına göre 2020 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde, 2020 yılında 97 kripto para borsası kapandı. Bu sayı 2019 yılında 80’idi. Yani yılın bitimine saatler kalmışken, 2019 yılına göre yaklaşık %20 daha fazla kripto para borsası işlem hayatına veda etti. Peki kripto para borsaları neden teker teker kapanıyor?

728×90 muhabbit - Kripto Para Borsaları Neden Teker Teker Kapanıyor?300x250 muhabbit - Kripto Para Borsaları Neden Teker Teker Kapanıyor?

Siber Saldırı!

Blockchain üzerine kurulu olan kripto para dünyasında sisteminizdeki en ufak bir açık size pahalıya patlayabilir! 2020 yılında birçok kripto para borsası da siber saldırıya uğradı. KuCoin, ve BitMEX de bunlara dahil. Ancak bunlardan biri, Altsbit işlem hayatına son vermek zorunda kaldı.

5 Şubat 2020 tarihinde siber saldırıya uğrayan kripto para borsası Altsbit 2020 yılı Mayıs ayına gelindiğinde daha fazla dayanamayarak kapanacağını duyurdu.

Scam!

Kripto para dünyasını geçtik tüm dünyanın kurtulamadığı yarası sahtekârlar! Kripto para dünyasında da tabii ki kolay para kazanmaya çalışan kötü niyetli insanlar mevcut. 2020 yılında da birkaç kripto para borsasının ve platformunun kullanıcılarını dolandırarak bir anda ortadan kaybolduğunu gördük.

Hatta Temmuz ayında biri Whale Alert’in radarına takılmıştı. “trademarketoption” adındaki sitenin scam olduğunu yapılan işlemlerden ortaya çıkaran Whale Alert, tüm kripto para dünyasıyla bulgusunu paylaşmıştı.

Hükümet Eli!

Kripto para dünyasında gerçekleşen benimsemelerle birlikte gelen düzenlemeler, her borsa için iyi sonuçlanmayabiliyor. Ya da sahtekârlık yaptığı tespit edilen kripto para borsaları hükümet eliyle kapatılabiliyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında kapatılan İngiltere merkezli kripto para borsası GPay de bunlardan biri. Önce İngiltere hükümeti tarafından tasfiye memuru atanan kripto para borsası GPay scam olduğu iddiasıyla Temmuz ayında kapatılmıştı.

Silikleşerek Kaybolma!

Kripto para dünyası borsalar için bazen çakallar yuvası olabiliyor. Öyle ki daha büyük borsaların arasında barınabilmek bazı borsalar için gerçekten zor. Kullanıcı olmaması, yeterli kapasiteyi dolduramaması ve çarkın dönmemesi diğerlerine nazaran daha küçük olan kripto para borsaları için “kaçınılmaz son”un erken gelmesi anlamına gelebiliyor.

Hele bir de DeFi ve DEX’in tavan yaptığı 2020 yılında küçük kripto para borsalarının işi gerçekten çok zordu. Bu zorluğa dayanamayan birçok kripto para ya isteyerek kendilerini kapadı ya da yavaş yavaş silikleşerek kapandı.

2020 yılının son gününde 97 kripto para borsasını geride bırakmış durumdayız. 2019’da 80 olan bu sayı 2021 yılında bir %20 artış daha görür mü dersiniz?

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar