Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $26581.3
-2.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1585.24
-2.68%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $8.84
-2.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $210.4
-2.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Para Güvenlik Uzmanlarının Maaşlarında Patlama Yaşanıyor!

2022 senesi boyunca artış gösteren kripto para hackleme vakaları, sektörde güvenlik uzmanlarına yönelik talebin artmasına yol açtı.

Clock
Paylaş
Kripto Para Güvenlik Uzmanlarının Maaşlarında Patlama Yaşanıyor!

2022 senesi boyunca artış gösteren kripto para hackleme vakaları, sektörde güvenlik uzmanlarına yönelik talebin artmasına yol açtı. Öyle ki, bazı blockchain güvenlik uzmanlarının yılda 430.000 dolar kadar kazandığı ifade ediliyor. 

Blockchain işe alım firması CryptoRecruit’in Kurucusu Neil Dundon’a göre, güvenlik hizmetleri uzun bir süredir kripto para sektöründe yüksek talep görüyor. DeFi protokollerindeki artışla beraber güvenlik hizmet sağlayıcılarının güvenlik açığı olabilecek akıllı sözleşmeleri denetlemesinin önünün açıldığını ifade eden Dundon, şu sözleri söyledi:

728×90 muhabbit - Kripto Para Güvenlik Uzmanlarının Maaşlarında Patlama Yaşanıyor!300x250 muhabbit - Kripto Para Güvenlik Uzmanlarının Maaşlarında Patlama Yaşanıyor!

“Güvenlik denetleme hizmetlerine her zaman talep vardı. Ancak DeFi uygulamaları çıktığından beri blockchain camiasında güvenlik hizmetlerine yönelik talepte büyük artış gerçekleşti. Bunun nedeni ise protokoldeki en ufak bir güvenlik açığının dahi yüz milyonlarca doların kaybına yol açabilecek olması.” 

Ağustos 2022’nin ilk günlerinde Chainalysis tarafından yayımlanan bir rapor, yalnızca 2022 senesinde hackerların çapraz-zincir köprü protokollerinden 2 milyar dolar çaldığını ortaya koydu. 

22 Ağustos 2022’de Bloomberg’e konuşan merkeziyetsiz borçlandırma hizmeti Morpho Labs CEO’su Paul Frambot ise kripto para güvenlik hizmetlerinin zamanla bir lüksten zorunluluğa dönüştüğünü ifade etti. 

“Bana kalırsa DeFi sektöründe güvenlik, şimdiye dek gerçek anlamda önemsenen bir konu değildi.”

Kripto para güvenlik önlemlerine talep o kadar arttı ki artık sektörün her yerinde “güvenlik uzmanı aranıyor” ilanları görülüyor.

Bitcoin Maas Muhabbit 1 1 - Kripto Para Güvenlik Uzmanlarının Maaşlarında Patlama Yaşanıyor!

Kripto Para Güvenlik Uzmanları 430.000 Dolara Kadar Kazanabiliyor!

Cryptocurrency Jobs platformunda yayımlanan iş ilanları sektördeki şirketlerin çoğunlukla blockchain teknolojisine, siber güvenliğe ve kriptografiye hakim tecrübeli yazılımcılar aradığını gösteriyor. 

Güvenlik uzmanı ilanlarının önemli bir kısmı yıllık 100.000-230.000 dolar aralığında maaş vadediyor. Ancak bazı şirketler senede 430.000 dolara kadar ödemeyi göze aldıklarını ifade ediyor. 

Yine Bloomberg’e konuşan kripto para işe alım şirketi Plexus Resource Solutions CEO’su Zeth Counceiro da bazı durumlarda blockchain güvenlik uzmanlarının 400.000 dolar kazanabileceğini belirtti. 

Counceiro bu hizmet sağlayıcılarının Solidity-odaklı yazılım geliştiricilerinden %20 kadar fazla kazandığının da altını çizdi. Solidity, Ethereum ve Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu blockchainlerde akıllı sözleşmelerin gerçekleştirilmesi için kullanılan en yaygın programlama dili olarak dikkat çekiyor. 

İlginizi çekebilir: Hack Sonrası Acala Stablecoininde Büyük Düşüş!

Güvenlik uzmanlarının akıllı sözleşmelerde olup olmadığına baktığı başlıca güvenlik zayıflıkları arasında zaman damgası bağımlılığı, yeniden giriş saldırıları, rastgele sayı güvenlik açığı ve yazım hataları yer alıyor. 

Bloomberg’e göre risk sermayesi şirketleri 2022 senesinde şimdiye dek kripto para güvenlik şirketlerine 257 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi. Bu rakam 2021’deki toplam yatırımdan %38,9 daha fazla. 

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar