Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44045.1
0.64%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2363.04
0.69%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.96
18.90%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $240.7
2.43%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi İddiası Hakkında Açıklama Yapıldı!

Kripto para ticaretini düzenlemek için hazırlanan bir yasa teklifinin önümüzdeki haftalarda meclise sunulması bekleniyor.

Clock
Paylaş
Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi İddiası Hakkında Açıklama Yapıldı!

Hükümet yetkilileri geçtiğimiz günlerde kripto paraları vergilendirme konusu ile ilgili basına açıklama yaptılar. Yetkililer iddia edildiği gibi kripto paralara yüzde 40 oranında bir vergi getirme planlarının olmadığını belirtti. Ayrıca mevcut düzenleme çalışmalarının blok zinciri endüstrisi için sürdürülebilir bir ortam oluşturmayı amaçladığını da vurguladılar.

728×90 muhabbit - Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi İddiası Hakkında Açıklama Yapıldı!300x250 muhabbit - Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi İddiası Hakkında Açıklama Yapıldı!

Türkiye, Kripto Paralar İçin Düzenleyici Temel Oluşturacak

Türkiye’de bir süredir tartışmalara sahne olan kripto paraları vergilendirme konusu gündemdeki sıcaklığını koruyor. Hürriyet’in haberine göre, Ankara’daki düzenleyici yetkililer kripto paralardaki kazançlardan %40 oranında vergi alınacağı iddialarını kesinlikle reddetti. Kripto para ticaretini düzenlemek için hazırlanan bir yasa teklifinin ise önümüzdeki haftalarda meclise sunulması bekleniyor.

ak parti grup baskanvekili 1068x600 - Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi İddiası Hakkında Açıklama Yapıldı!

Hatırlayacağınız gibi AKP meclis grubu genel başkan yardımcısı Mustafa Elitaş, geçtiğimiz haftalarda kripto para yasa tasarısını konuşmak için kripto para sektörünün önde gelen isimlerini meclise çağırmıştı. Mustafa Elitaş; ülkemizdeki kripto varlık yasasının, bu alandaki kötü niyetli eylemlerin önlenmesi, yatırımcıların korunması ve şikayetlerin giderilmesi için hizmet edeceğini söyledi. Basında kripto varlık yasa tasarısı olarak yer alan taslakların ise bir resmiyet içermediğini, sadece kişi ve kurumların hazırladığı öneriler olduğunu belirtti. Ayrıca bu konuda son söz sahibinin yasama organı olacağını da sözlerine ekledi.

Masak, Binance’e 8 Milyon TL Para Cezası Kesmişti

Türkiye’de 5 milyon kullanıcı 30’dan fazla kripto para alım satım platformunu aktif olarak kullanıyor. Ayrıca son verilere göre Türkiye, bu konuda dünyada ilk beşin arasında görünüyor.

masak 1067x600 - Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi İddiası Hakkında Açıklama Yapıldı!

Bildiğiniz gibi MASAK, 2021 Mayıs ayında ülkedeki kripto para hizmet sağlayıcılarını ve dijital varlık borsalarını müşterilerinin kimlik doğrulamasını (KYC) yapmaya ve yüksek hacimli alım satım ve benzeri şüpheli işlemleri bildirmeye zorlayan bir yönerge yayımlamıştı. MASAK, bu yönergelere uymayan platformlar olursa para cezası verme yetkisine sahip.

Bu bağlamda da aralık ayında Binance‘in Türkiye platformu BN Teknoloji’ye tespit ettiği bazı ihlaller nedeniyle 8 milyon lira (o günlerde 750.000 doların üzerinde) para cezası kesmişti. Binance’in ülkedeki günlük işlem hacmi ise son rakamlara göre yaklaşık 320 milyon dolar olarak görünüyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar