BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

LINE, CBDC Geliştirme Platformunu Başlatıyor

LINE, blockchain çalışmalarına devam ediyor.

Yayın:

-

Japonya’nın endüstriyel ve teknolojik açıdan büyük bir kısmını elinde tutan LINE şirketi, dijital varlıklar dünyasında da adından bahsettirmeye devam ediyor.

Güney Koreli haber ajansı The Chosun Ilbo, 19 Ekim tarihinde bir haber yayımladı. Habere göre, Güney Koreli internet arama motoru şirketi Naver’ın Tokyo merkezli bir yan kuruluşu olan LINE, Merkez Bankası dijital para birimlerini (CBDC) geliştirmek için bir platform üzerine çalışma yapıyor. Konuyla ilgili bazı kaynaklar ise, The Chosun’a LINE’ın özelleştirilmiş bir CBDC’nin geliştirilmesini desteklemeyi amaçladığını açıklamaktadır. Bu durum finansal olmayan büyük bir şirketin CBDC gelişimini desteklemek üzere bir merkez bankasını hedeflemesi dünyadaki ilk örneklerden biri olarak kabul edilebilir.

Rapora göre mesajlaşma şirketi, blockchain tabanlı CBDC platformunun uygulamasını büyük Asya ülkelerindeki birkaç merkez bankasıyla görüşüyor. LINE yöneticileri, şu aşamada platformun uygulamasını düşünen ülkeleri tam olarak açıklayamayacaklarını açıkladı.

LINE, kripto ve blockchain endüstrisini aktif olarak araştırmaktadır. LINE, mesajlaşma ve ödeme işi gibi perakende hizmetlerinin yanı sıra kendi token’lerini çıkarma ve bir blockchain platformu çalıştırma gibi alanlarda iş deneyimine sahiptir.
Bu yılın başlarında, LINE’ın kripto iştiraki LVC Corporation, Japonya’daki tescilli kripto para birimi Link’in ( LN ) ticaretini başlattı. Ayrıca, Japonya çapında 84 milyondan fazla kullanıcısı olan LINE, Eylül ayında duyurduğu bir haberde bu token’ı LINK’i dijital hizmetlerinde kullanan kullanıcılarına ödül olarak vereceği bir program başlatmıştı.

İlginizi Çekebilir: LINE, Ödül Olarak LINK Dağıtıyor!


Bunun yanında Ağustos 2020’de,  merkezi olmayan uygulamalar ve hizmetler için bir blockchain geliştirme platformu ve Bitmax adlı bir dijital varlık cüzdanı başlattı. 

CBDC Çalışmaları Yaygınlaşıyor

Bazı Asya ülkeleri kendi CBDC’leri için planlar yapmaya devam ediyor. 9 Ekim tarihinde Japonya Merkez Bankası, 2021 yılında bir CBDC konsepti başlatacağını resmen açıkladı. Yine 7 Ekim tarihinde, Güney Kore Merkez Bankası’nın CBDC pilot programının gelecek yıl dağıtım aşamasına başlayacağını iddia ettiği bildirildi. Ayrıca İsviçre, Kanada ve Fransa gibi ülkeler doğrudan operasyon yöntemi konusunda ısrar ettiği ve büyük ödemeler için CBDC’nin başlatılması üzerinde çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Avustralya ve Singapur, Sınır Ötesi Ticaret İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Avustralya Sınır Gücü, blockchain’in sınır ötesi ticareti daha basit hale getirip getiremeyeceğini görmek için Singapur ile ortaklık kurdu.

Yayın:

-

Avustralya ve Singapur, ticaret belgelerinin değişimini düzene sokmanın ve dijitalleştirmenin bir yolu olarak blockchain teknolojisini denemeye başladı.

Bu kapsamda Avustralya Sınır Gücü (ABF), dijital doğrulama sistemlerini test etmek için Singapur Gümrükleri ve Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) ile işbirliği içinde bir blockchain destekli ticaret denemesi başlattı. Ülkeler yapılan bu ortak çalışma ile, yönetim maliyetlerini düşürmeyi ve ticaret verimliliğini artırmayı hedefliyor. Yapılacak çalışmalar ile hem ABF’nin hükümetler arası defterinde hem de IMDA’nın, başta menşe sertifikaları olmak üzere elektronik belgeleri paylaşmak için TradeTrust platformunda dijital doğrulama platformları test edilecek.

Konu ile ilgili olarak ABF yetkilisi Michael Outram, denemenin ticaret ve uyumluluk kayıtlarının dijitalleştirilmesine yardımcı olacağını açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu girişim, Avustralya Ticaret Penceresinin gelecekteki mimarisi ve tasarımının bir parçası olarak kağıtsız ticareti ve güvenli dijital ticaret bilgi alışverişini içerecek.”

ABF, Sanayi, Bilim, Enerji ve Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilen Ulusal Blockchain Yol Haritası kapsamında, denemeden çıkarılan dersler hakkında geri bildirim verecek ve bunları 2021’in başlarında planlanan bir keşif raporunda sunacak.

İlk olarak Ağustos ayında imzalanan Avustralya-Singapur Dijital Ekonomi Anlaşması (DEA) kapsamında, dijital ticaretin önündeki engelleri azaltmanın yanı sıra, işletmelerin ve tüketicilerin her iki ekonominin de dijitalleşmesine katılabilecekleri bir ortamı teşvik etmek için bir çerçeve belirlenmişti.

Son olarak yapılacak bu denemenin, Avustralya Hükümetinin ticarete uyum süreçlerini yeniden düzenleyecek ve dijitalleştirecek olan ve yakın zamanda duyurulan “Basitleştirilmiş Ticaret Gündemi”ni de desteklediği bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Nijerya Kripto Faaliyetlerini Genişletiyor!

Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip olan ülke, kriptoların benimsenmesi için çalışmaları hızlandırıyor.

Yayın:

-

Nijerya Maliye Bakanlığı, Afrika’nın en büyük ekonomisinde benimsenmesini hızlandırabilecek bir hareket olan blockchain ve kripto para birimleri için yeni bir çerçeve geliştirmek üzere ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi ile görüştüğü bildirdi. 

Bakanlığa göre, ortaklıktan inşa edilecek yeni çerçeve, ülkedeki kripto tüccarlarının faaliyetlerini kontrol etmeye yardımcı olacak.

Nijerya tarafından çıkarılacak olan bu yeni çerçeve, Güney Afrika’nın ülkedeki kripto tüccarlarının kripto sektöründe yürütülen yasa dışı durumları kontrol etme faaliyetlerini düzenlemek için yaptığı son hamlelerin arkasından geliyor.

Maliye Bakanlığı ile SEC arasındaki ortaklık, 24 Kasım tarihinde FinTech sektörünün çeşitli kilit paydaşlarının katıldığı bir etkinlikte duyuruldu.  Bakanlığın danışmanı Armstrong Takang, etkinlikte yaptığı açıklamada, Nijerya hükümetinin ülkeyi kripto ve blockchain benimsemesini kullanarak ilerletmek için yeni bir fırsat gördüğünü söyledi. Ayrıca Takang, ülkenin kripto sektörünü ve üyelerini destekleyecek bir düzenleme oluşturmayı umduğunu da dile getirdi. 

Hatırlanacağı üzere Eylül ayında çeşitli yerel basında çıkan haberlere göre, Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dijital varlıkları menkul kıymet olarak sınıflandıracağını bildirmişti. Açıklamaya göre ülke, kripto sektöründe ticareti kendi kuralları uyarınca düzenlenmiş bir faaliyet olarak sınıflandıracak. Nijerya Merkez Bankası‘nın konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen, ülkedeki kripto meraklıları ve kullanıcıları, dijital varlıkların ticaretinin yakında hükümet tarafından yasal olarak tanınacağını düşünüyor.  

Bu kapsamda Nijeryalıların büyük bir yüzdesi, ülkenin halihazırda azalan ekonomisinin sert koşullarının neden olduğu son zorluklardan sonra şu anda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine artan bir şekilde ilgi göstermeye başladı.

Nijerya Merkez Bankası’nın kripto ticareti konusundaki duruşunun hala bilinmemesine rağmen, Binance gibi kripto borsaları, vatandaşlara yerel fiat para birimlerini kullanarak kripto satın alma erişimi sağlamak için ülkedeki büyük CBN kontrollü bankalarla ortaklıklar kurmaya başladı. Bununla birlikte, ülke dışındaki ödemeleri kolaylaştırmak isteyen birçok Nijeryalı, ödemelerini gerçekleştirmek için artık kripto varlıkları kullanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.