Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64349.99
-3.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3163.68
-8.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.07
-10.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $563.4
-3.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

LINE, CBDC Geliştirme Platformunu Başlatıyor

LINE, blockchain çalışmalarına devam ediyor.

Clock
Paylaş
LINE, CBDC Geliştirme Platformunu Başlatıyor

Japonya’nın endüstriyel ve teknolojik açıdan büyük bir kısmını elinde tutan LINE şirketi, dijital varlıklar dünyasında da adından bahsettirmeye devam ediyor.

Güney Koreli haber ajansı The Chosun Ilbo, 19 Ekim tarihinde bir haber yayımladı. Habere göre, Güney Koreli internet arama motoru şirketi Naver’ın Tokyo merkezli bir yan kuruluşu olan LINE, Merkez Bankası dijital para birimlerini (CBDC) geliştirmek için bir platform üzerine çalışma yapıyor. Konuyla ilgili bazı kaynaklar ise, The Chosun’a LINE’ın özelleştirilmiş bir CBDC’nin geliştirilmesini desteklemeyi amaçladığını açıklamaktadır. Bu durum finansal olmayan büyük bir şirketin CBDC gelişimini desteklemek üzere bir merkez bankasını hedeflemesi dünyadaki ilk örneklerden biri olarak kabul edilebilir.

728×90 muhabbit - LINE, CBDC Geliştirme Platformunu Başlatıyor300x250 muhabbit - LINE, CBDC Geliştirme Platformunu Başlatıyor

Rapora göre mesajlaşma şirketi, blockchain tabanlı CBDC platformunun uygulamasını büyük Asya ülkelerindeki birkaç merkez bankasıyla görüşüyor. LINE yöneticileri, şu aşamada platformun uygulamasını düşünen ülkeleri tam olarak açıklayamayacaklarını açıkladı.

LINE, kripto ve blockchain endüstrisini aktif olarak araştırmaktadır. LINE, mesajlaşma ve ödeme işi gibi perakende hizmetlerinin yanı sıra kendi token’lerini çıkarma ve bir blockchain platformu çalıştırma gibi alanlarda iş deneyimine sahiptir.
Bu yılın başlarında, LINE’ın kripto iştiraki LVC Corporation, Japonya’daki tescilli kripto para birimi Link’in ( LN ) ticaretini başlattı. Ayrıca, Japonya çapında 84 milyondan fazla kullanıcısı olan LINE, Eylül ayında duyurduğu bir haberde bu token’ı LINK’i dijital hizmetlerinde kullanan kullanıcılarına ödül olarak vereceği bir program başlatmıştı.

İlginizi Çekebilir: LINE, Ödül Olarak LINK Dağıtıyor!


Bunun yanında Ağustos 2020’de,  merkezi olmayan uygulamalar ve hizmetler için bir blockchain geliştirme platformu ve Bitmax adlı bir dijital varlık cüzdanı başlattı. 

CBDC Çalışmaları Yaygınlaşıyor

Bazı Asya ülkeleri kendi CBDC’leri için planlar yapmaya devam ediyor. 9 Ekim tarihinde Japonya Merkez Bankası, 2021 yılında bir CBDC konsepti başlatacağını resmen açıkladı. Yine 7 Ekim tarihinde, Güney Kore Merkez Bankası’nın CBDC pilot programının gelecek yıl dağıtım aşamasına başlayacağını iddia ettiği bildirildi. Ayrıca İsviçre, Kanada ve Fransa gibi ülkeler doğrudan operasyon yöntemi konusunda ısrar ettiği ve büyük ödemeler için CBDC’nin başlatılması üzerinde çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar