Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38864.01
0.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2127.8
1.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.1
0.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228
-0.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Madencilik Donanımı Üreticisi ABD’de 2. Fabrikasını Açacak

TSMC, ABD’ye yatırım yapmaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
Madencilik Donanımı Üreticisi ABD’de 2. Fabrikasını Açacak

Büyük bir madencilik donanım üreticisi olan TSMC, Arizona’da 12 Milyon$ değerinde bir tesis inşa etmeyi planladıklarını belirtti.

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi ve üçüncü en büyük yonga üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ya da kısa adıyla TSMC, Arizona’da bir fabrika kurma planlarını açıkladı.

728×90 muhabbit - Madencilik Donanımı Üreticisi ABD'de 2. Fabrikasını Açacak300x250 muhabbit - Madencilik Donanımı Üreticisi ABD'de 2. Fabrikasını Açacak

Bu kararın alınmasında, TSMC’nin pandemi esnasında tedarik zincirinde yaşadığı aksamalardan sonra bu kararı aldığı belirtildi.

Ayrıca Bitmain firması, yeni nesil Antminer S19 ASIC cihazları için TSMC ile çalışıyordu. Nakliye gecikmesi yaşayan ASIC cihazların neden bu gecikmeyi yaşadığı ise doğrudan TSMC’nin yaşadığı tedarik zinciri aksaklığı ile alakalı.

Arizona Fabrikası

2024 yılına kadar 5 nanometre boyutunda transistör üretmesi beklenen fabrikanın, inşaatına önümüzdeki sene başlanması bekleniyor.

Fabrikanın kurulumu ile yaklaşık olarak 1.600 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Ayrıca şirketin 2021-2029 yılları arasında tesise toplamda 12 Milyar$ kadar yatırım yapması bekleniyor.

TSMC’nin an itibariyle Washingtonda bir fabrikası, Kalifornia ve Teksas’ta ise tasarım merkezleri var.

Trump Bu Karardan Memnuniyet Duyuyor

TSMC’nin Arizona tesisi hakkında Trump yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı. Bu tür ortaklıkların ve yatırımların, yönetim tarafından ulusal güvenliğin arttırıldığına inanılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise şunları söyledi;

ABD, TSMC firmasının dünyanın en gelişmiş yarı iletken fabrikasını kurmak için 12 Milyar$’lık bir yatırım yapmasını sevinçle karşılıyor.

Pompeo ayrıca bu anlaşmanın, Çin’in en son teknolojiye olan hükmü ve kontrol etmeye çalıştığı bir zamanda ABD’nin ulusal güvenliğini arttırdığını düşündüğünü dile getirdi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar