BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Madencilik Piyasası Değişiyor! Lider Bitmain Pazar Payını Kaybediyor

Ebang ve Canaan’ın yanında adından en çok söz ettirmeye başlayan şirket ise MicroBT. Şirket piyasadaki  pazar payını yüzde 35’e kadar çıkarmış durumda.

Yayın:

-

madenci

Son gelen verilere göre önde gelen madencilik şirketi pazar payını hızlı bir şekilde kaybediyor.

Ebang ve Canaan’ın yanında adından en çok söz ettirmeye başlayan şirket ise MicroBT. Şirket piyasadaki  pazar payını yüzde 35’e kadar çıkarmış durumda.

İlk Cihazlar

Bitcoin’in ortaya çıkmasının ardından ilk ASIC cihazı 2012 yılında Butterfly Labs tarafından ortaya çıkarılmıştı. 10 Milyon $’ın üzerinde bir talep ile karşılaşmasına rağmen Butterfly Labs kullanıcılarına cihazları ulaştırmayı başaramamıştı. İlk başarılı satış ise 2013 yılında Avalon 1 ile gerçekleşti. Butterfly Labs’ın başarısızlığının ardından ise uzun bir süre piyasa sadece Avalon 1 ile yoluna devam etti ve kendisi uzun bir süre market lider oldu.

2015 itibariyle Bitmain ortaya çıktı ve 2015-2018 tarihleri arasında verimlilik noktasında en iyi cihazları ortaya koymayı başaran Bitmain, markette dominasyonu sağlayarak ipleri eline almayı başardı.

Şirket zirvesini ise 2017 boğasında yaşayarak piyasada neredeyse yüzde 75’lik bir dominansa sahip oldu. Bugün gelinen noktada ise rekabet ciddi derecede artmış durumda. Bitmain’in madencilik ekipmanı piyasasındaki payı yüzde 46’ya kadar geriledi.

Canaan

Canaan 2014’te Avalon’u bünyesine kattı, bu sayede ise ASIC cihazları halka açık olarak satan ilk şirket oldu. 2019 yılında ise şirket halka arz oldu. Halka arz sonrasında Canaan beklenen performansı gösteremedi. Piyasanın durumu da göz önüne alındığında ortaya çıkan net sonuç 149.8 milyon $’lık bir zarar oldu. 2018 yılında Canaan’ın piyasadaki payı yüzde 15 iken bu pay 2019 yılında yüzde 12’ye kadar geriledi.

Mayıs ayında gelen raporlarda ise Canaan yılın ilk çeyreğinde 9.9 milyon $ kar açıkladı. Şirket 2021 yılında 5 nanometre cihazları piyasaya sunmayı planlıyor.

Ebang

Daha önce sizlere halka arz için denemelerde bulunan Ebang’dan bahsetmiştik. Şirket ilk olarak 2018’de Hong Kong’da halka arz olmaya çalışmış fakat başarılı olamamıştı. Çinli üretici 2020 Nisan ayında ABD’de halka arz için  yeni bir başvuru gerçekleştirdi.

Ebang ilk ASIC cihazını 2016 yılının başlarında tanıtmıştı, Ebit E9+. Yayımlanan raporlara göre Ebang cihazları hiçbir zaman verimlilik noktasında “en iyi” olamadı.

Şirket 2019 yılında 109 milyon $’lık gelirine rağmen 30.6 milyon $’lık bir zarar açıklamış durumda. Bu rakamlar ise bir önceki dönem ile karşılaştırıldığında gelirlerde yüzde 66’lık bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Bitmain

Kayıplarına rağmen Bitmain halen yüzde 45’lik payı ile marketi domine etmekte. 2018’de halka arz olma girişiminde bulunan fakat başarılı olamayan Bitmain için halka arz halen gündem. Fakat şirket içinde yaşanan çatışmalar sebebiyle bu durum gölgede kalmış durumda. Şirketin kurucuları Micree Zhan ve Jihan Wu arasındaki çatışma şirketi olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

ASIC cihaz kısmına gelindiğinde ise Bitmain son seri cihazları ile birlikte verimlilik noktasında büyük eleştirilere maruz kalıyor. Verimlilik konusunda MicroBT cihazlarının gerisinde kalmaya başlayan Bitmain, piyasadaki lider pozisyonunu daha riskli bir konuma getirmeyi başardı.

Bitmain’in yeni nesil S19 Pro cihazı MicroBT’in yeni nesil Whatsminer cihazından verimlilik noktasında az da olsa geride bulunuyor. Yine de üretim kapasitesi ve çapı göz önüne alındığında Bitmain, yakın gelecekte de madencilik endüstrisinde adından söz ettirmeye devam edecek gibi gözüküyor.

grafik

MicroBT

MicroBT diğer şirketlere göre piyasada daha yeni bir oyuncu. 2016 yılında kurulan MicroBT ilk ürünün 2017 yılında ortaya koymuştu. Whatsminer cihazları ile popülerleşen şirket, kısa sürede madencilik endüstrisinin en önemli oyuncularından birisi olmayı başardı.

Şirket Bitmain’in Tasarım Direktörü Dr Yang Zuoxing tarafından kuruldu. MicroBT Ocak 2019’da 700 Milyon $ değerinde finansman toplamayı başardıklarını duyurmuştu. Yatırımcıların kim olduğu ise halen bilinmiyor.

Bitmain’in piyasadaki kaybının en büyük sebebi ise MicroBT’in artan payı. 2019 sonu rakamları incelendiğinde yukarıda da belirttiğimiz gibi şirket yüzde 35’lik bir paya sahip durumda.

2018 yılında sadece yüzde 9’luk bir paya sahip olan şirket 2019 yılında müthiş bir ivmelenme ile pazar payını yüzde 35 seviyelerine kadar taşımayı başardı.

2018 yılında 300.000 adet cihaz satan şirket 2019’da 600.000’den fazla ASIC cihazı satmayı başarmış durumda.

Çok büyük miktarda yatırım alarak pazar payını yüzde 35’e kadar çıkaran MicroBT sizce Bitmain’i egale edebilir mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020 haftasıyla karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020 haftasıyla karşınızdayız!

21-28 Eylül 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Ses Getiren Olayları

Geçtiğimiz hafta kripto para tarihinde gelmiş geçmiş en büyük dördüncü siber saldırı gerçekleşti. Popüler kripto para borsası KuCoin siber saldırıya uğrayarak 150 milyon dolarlık kripto paradan oldu.

Kripto para madenciliği şirketi Genesis Mining, yaptığı araştırmada Amerikalıların çoğunun dijital dolara karşı olduğuna dair veriler elde ettiğini açıkladı.

Kanada’nın ilk regüle edilmiş kripto para borsası Wealthsimple Crypto, 22 Eylül tarihinde yatırımcılarla buluştu.

Çin’in Ethereum Fork’u Conflux, 22 Eylül’de başlatıldı.

Akbank Mobil, yeni güncellemesiyle kripto para yatırımcılarına güzel bir sürpriz yaptı. Tek tıkla BtcTurk aracılığıyla kripto para alımının önünü açtı.

Rusya için hareketli bir haftaydı. Önce Maliye Bakanlığı kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi adına düzenleme getirileceğini açıkladı. Sonra da telekom regülatörü, Binance’in internet sitesini kara listeye aldı.

Çiftlik Bank’ın arkasındaki isim Mehmet Aydın, namıdiğer Tosuncuk gündemdeydi. Sırra kadem basan Tosuncuk’un kayıp Bitcoin madenciliği cihazları hâlâ bulunamadı.

Ülkemizde kripto para dünyasının benimsenmesi açısından önemli bir gelişme daha yaşandı. TEKNOFEST 2020’de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Blockchain alanında gelişebileceğimize dair açıklamalarda bulundu.

Squanch İle Haftalık Bülten;

Geçtiğimiz Haftanın İlk 5 Kripto Parası;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

21-28 Eylül 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

21-28 Eylül 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

21-28 Eylül 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

21-28 Eylül 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

21-28 Eylül 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
21-28 Eylül 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet 21-28 Eylül 2020 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

Daha önceki özet yazılarımız için; Haftalık Muhabbit Özet

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Genel Market Analizi

Draco’dan bu sefer de bir Genel Market Analizi ile analizlerimize devam ediyoruz.

Yayın:

-

genel market analizi

Draco’dan bu sefer de bir Genel Market Analizi ile analizlerimize devam ediyoruz.

Bugün bir farklılık olsun ve daha fazla kişiye yardımı dokunsun diyerek genel bir market analizi yapma kararı aldım. Eğer güzel geri dönüşler alırsam bu içeriği daha sık yapmayı düşünüyorum.

Bitcoin (BTC)

genel market analizi bitcoin 1
4 saatlik Bitcoin fiyat grafiği

Öncelikle piyasaya yön veren Bitcoin ile başlayalım. Kısa zaman diliminde durumlar çok çabuk değiştiğinden dolayı büyük zaman diliminde bakmayı tercih ettim. Her zamanki gibi destek ve direnç bölgelerimizi grafik üzerinde belirttim. Bu grafiğe baktığımızda bizim için şu an en önemli nokta fiyatın 11200 dolar seviyesinin üzerine çıkıp tutunması. Görebileceğiniz üzere o bölge güçlü bir direnç bölgesi ve fiyat orayı kırarsa birçok kişinin içine su serpilecektir. Daha kısa zaman periyodunda bakacak olursak fiyat şuan bir direnç bölgesinde buradan bir geri çekilme söz konusu olabilir. Muhtemel bir geri çekilme için önlemleri almakta fayda var.

genel market analizi bitcoin 2
Günlük Bitcoin fiyat grafiği

Günlük grafiği koymayı da istedim. Bunun sebebi birçok kişi küçük zaman dilimlerinde baktığından dolayı büyük yapıları kaçırmış oluyor. Burada göreceğiniz üzere bearish bir durum şimdilik söz konusu değil. 12000$’dan yaşadığımız düşüş aslında bir re-test olarak duruyor şuan. Günlük grafikte fiyat henüz düşük dip (Lower Low) yapmamış durumda. Ayrıca 8000$ seviyelerinden başlayan bir trend olduğunu da görmekteyiz. Bu trendi takip etmekte de yarar var.

Ethereum (ETH)

genel market analizi ethereum
4 saatlik Ethereum fiyat grafiği

İkinci sırada bakacağımız coin ise Ethereum (ETH). Fiyatı 480 dolara çıkarak yatırımcısı sevindiren ETH daha sonrasında yaşadığı %35’lik düşüş ile büyük bir güven kaybı oluşturdu. 4 saatlik zaman diliminde grafiğini incelersek eğer fiyatın şu an bir direnç bölgesinde olduğunu görmekteyiz. Gözümüze çarpan güzel bir nokta ise bir ikili dip formasyonu ihtimali. Bildiğiniz üzere bu formasyon bullish bir yapı. Fiyat 320 dolar seviyesinden 2 defa tepki almış. Eğer ki 390-395 dolar direncini kırarsa bu formasyon aktif olacak. Neckline bölgesi (390-395 dolar) kırıldığında formasyonun hedef ve stop noktalarına daha detaylı bakacağız.

Litecoin (LTC)

genel market analizi litecoin
Litecoin fiyat grafiği

Sıra geldi Litecoin (LTC)’e, Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi Litecoin de direnç bölgesinde şu an. Bunun yanı sıra bir düşen trend olduğunu ve fiyatın şuan orada olduğunu görmekteyiz. Bu trendin kırılımını takip etmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Güzel fırsatlar verebilir.

Ripple (XRP)

genel market analizi xrp

Gelelim kripto piyasasının en tartışmalı coinlerinden biri olan Ripple (XRP)’a. Baktığımız diğer coinlerde olduğu gibi Ripple da direnç bölgesinde. Bunun dışında görebildiğim bir formasyon şimdilik bulunmuyor.

Binance Coin (BNB)

genel market analizi binance coin
4 saatlik Binance coin fiyat grafiği

Binance Coin (BNB) de geleneği bozmuyor ve onun da dirençte olduğunu görüyoruz. Diğer bir nokta ise yükselen bir trendin olduğu. Fiyat dirençte olduğundan bu trende kırılım aranmasından yanayım. Kısa zaman diliminde short fırsatı vereceğini düşünüyorum.

FTX Token (FTT)

genel market analizi ftx token
4 saatlik FTX Token fiyat grafiği

Gelelim benim uzun zamandır yakın takibimde olan FTX Token (FTT)’a. Bilmeyenler için FTX Token, FTX borsasının token’ı. Geçtiğimiz günlerde düşen trendini kırdı ve ilk dirençten iki defa ret yedi. Dikkatimi çeken bir nokta ise düşüş trendinin 0,618 geri çekilmesi 3.90 dolar seviyesindeki direncin yakınlarına denk geliyor. O yüzden şu an önündeki direnci kırarsa o seviyelere gelmesi olası.

Swipe (SXP)

genel market analizi swipe
Swipe fiyat grafiği

Açıkçası SXP takibimde olan bir coin değildi, ancak çok fazla istek gelince onu da eklemek istedim. Fiyatın önündeki belki de en önemli direnç grafikte işaretlediğim kırmızı bölge olduğunu düşünmekteyim. Orayı kırarsa işler SXP için değişecektir. Ayrıca 2 dolar seviyelerinden başlayan düşüş trendini kırdığını ve re-test ettiğini görmekteyiz. Küçük zaman diliminde fiyatın önündeki ilk direnç de 1.34 dolar seviyesi (Grafikte yatay kırmızı çizgi).

Chainlink (LINK)

genel market analizi chainlink
LINK fiyat grafiği

LINK 20 dolar seviyelerine çıkarak oldukça popülerleşmişti. Ancak daha sonra 8 doların dahi altına inerek büyük bir düşüş yaşadı. Grafik üzerinde destek ve direnç bölgelerini gösterdim ve bunların ne kadar güzel çalıştığı da ortadayken bunları takip etmemek olmaz. 13 dolar seviyelerinden başlayan düşüş trendini ise kırmış ve ardından hızlı bir şekilde yaklaşık %20 yükselmiş. Şu an ise kırdığı bir direnç destek olmuş ve orayı re-test ediyor.

Neo (NEO)

genel market analizi neo
Neo fiyat grafiği

NEO da oldukça istek alan bir coindi o yüzden onu da eklemek istedim. Fiyat 23 dolar seviyelerindeki dirençten ret yemiş. Ayrıca o dirence kadar yükselirken oluşturduğu trendin altında da mum kapanışı yapmış. Bunları göz önüne aldığımızda fiyatta bir geri çekilmenin olması muhtemel. Ayrıca bearish bir libra formasyonu var. Ancak hem libra formasyonuna genel olarak pek güvenmiyorum hem de yapı olarak mükemmel değil. O yüzden onu eklemek istemedim.

(COMP)

genel market analizi compound
Compound Token fiyat grafiği

Son olarak ise Compound Token (COMP)’ı inceleyeceğiz. Güzel bir ikili dip formasyonu oluşturmuş ancak şu an neckline’ı (146.75 dolar kırmızı yatay çizgi) kırabilmiş değil. Neckline’ı kırarsa 160 dolar seviyesi ikili dip formasyonunun ilk hedefi olacaktır. Diğer yandan bir yükselen kama formasyonu da oluşmakta. Yani şu an hem bullish hem de bearish iki yapı var elimizde. Burada yapılacak en mantıklı hareket iki yapıyı da yakından takip edip hangisi aktifleşirse ona göre pozisyon almaktır.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.