BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Madencilik Piyasası Değişiyor! Lider Bitmain Pazar Payını Kaybediyor

Ebang ve Canaan’ın yanında adından en çok söz ettirmeye başlayan şirket ise MicroBT. Şirket piyasadaki  pazar payını yüzde 35’e kadar çıkarmış durumda.

Yayın:

-

madenci

Son gelen verilere göre önde gelen madencilik şirketi pazar payını hızlı bir şekilde kaybediyor.

Ebang ve Canaan’ın yanında adından en çok söz ettirmeye başlayan şirket ise MicroBT. Şirket piyasadaki  pazar payını yüzde 35’e kadar çıkarmış durumda.

İlk Cihazlar

Bitcoin’in ortaya çıkmasının ardından ilk ASIC cihazı 2012 yılında Butterfly Labs tarafından ortaya çıkarılmıştı. 10 Milyon $’ın üzerinde bir talep ile karşılaşmasına rağmen Butterfly Labs kullanıcılarına cihazları ulaştırmayı başaramamıştı. İlk başarılı satış ise 2013 yılında Avalon 1 ile gerçekleşti. Butterfly Labs’ın başarısızlığının ardından ise uzun bir süre piyasa sadece Avalon 1 ile yoluna devam etti ve kendisi uzun bir süre market lider oldu.

2015 itibariyle Bitmain ortaya çıktı ve 2015-2018 tarihleri arasında verimlilik noktasında en iyi cihazları ortaya koymayı başaran Bitmain, markette dominasyonu sağlayarak ipleri eline almayı başardı.

Şirket zirvesini ise 2017 boğasında yaşayarak piyasada neredeyse yüzde 75’lik bir dominansa sahip oldu. Bugün gelinen noktada ise rekabet ciddi derecede artmış durumda. Bitmain’in madencilik ekipmanı piyasasındaki payı yüzde 46’ya kadar geriledi.

Canaan

Canaan 2014’te Avalon’u bünyesine kattı, bu sayede ise ASIC cihazları halka açık olarak satan ilk şirket oldu. 2019 yılında ise şirket halka arz oldu. Halka arz sonrasında Canaan beklenen performansı gösteremedi. Piyasanın durumu da göz önüne alındığında ortaya çıkan net sonuç 149.8 milyon $’lık bir zarar oldu. 2018 yılında Canaan’ın piyasadaki payı yüzde 15 iken bu pay 2019 yılında yüzde 12’ye kadar geriledi.

Mayıs ayında gelen raporlarda ise Canaan yılın ilk çeyreğinde 9.9 milyon $ kar açıkladı. Şirket 2021 yılında 5 nanometre cihazları piyasaya sunmayı planlıyor.

Ebang

Daha önce sizlere halka arz için denemelerde bulunan Ebang’dan bahsetmiştik. Şirket ilk olarak 2018’de Hong Kong’da halka arz olmaya çalışmış fakat başarılı olamamıştı. Çinli üretici 2020 Nisan ayında ABD’de halka arz için  yeni bir başvuru gerçekleştirdi.

Ebang ilk ASIC cihazını 2016 yılının başlarında tanıtmıştı, Ebit E9+. Yayımlanan raporlara göre Ebang cihazları hiçbir zaman verimlilik noktasında “en iyi” olamadı.

Şirket 2019 yılında 109 milyon $’lık gelirine rağmen 30.6 milyon $’lık bir zarar açıklamış durumda. Bu rakamlar ise bir önceki dönem ile karşılaştırıldığında gelirlerde yüzde 66’lık bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Bitmain

Kayıplarına rağmen Bitmain halen yüzde 45’lik payı ile marketi domine etmekte. 2018’de halka arz olma girişiminde bulunan fakat başarılı olamayan Bitmain için halka arz halen gündem. Fakat şirket içinde yaşanan çatışmalar sebebiyle bu durum gölgede kalmış durumda. Şirketin kurucuları Micree Zhan ve Jihan Wu arasındaki çatışma şirketi olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

ASIC cihaz kısmına gelindiğinde ise Bitmain son seri cihazları ile birlikte verimlilik noktasında büyük eleştirilere maruz kalıyor. Verimlilik konusunda MicroBT cihazlarının gerisinde kalmaya başlayan Bitmain, piyasadaki lider pozisyonunu daha riskli bir konuma getirmeyi başardı.

Bitmain’in yeni nesil S19 Pro cihazı MicroBT’in yeni nesil Whatsminer cihazından verimlilik noktasında az da olsa geride bulunuyor. Yine de üretim kapasitesi ve çapı göz önüne alındığında Bitmain, yakın gelecekte de madencilik endüstrisinde adından söz ettirmeye devam edecek gibi gözüküyor.

grafik

MicroBT

MicroBT diğer şirketlere göre piyasada daha yeni bir oyuncu. 2016 yılında kurulan MicroBT ilk ürünün 2017 yılında ortaya koymuştu. Whatsminer cihazları ile popülerleşen şirket, kısa sürede madencilik endüstrisinin en önemli oyuncularından birisi olmayı başardı.

Şirket Bitmain’in Tasarım Direktörü Dr Yang Zuoxing tarafından kuruldu. MicroBT Ocak 2019’da 700 Milyon $ değerinde finansman toplamayı başardıklarını duyurmuştu. Yatırımcıların kim olduğu ise halen bilinmiyor.

Bitmain’in piyasadaki kaybının en büyük sebebi ise MicroBT’in artan payı. 2019 sonu rakamları incelendiğinde yukarıda da belirttiğimiz gibi şirket yüzde 35’lik bir paya sahip durumda.

2018 yılında sadece yüzde 9’luk bir paya sahip olan şirket 2019 yılında müthiş bir ivmelenme ile pazar payını yüzde 35 seviyelerine kadar taşımayı başardı.

2018 yılında 300.000 adet cihaz satan şirket 2019’da 600.000’den fazla ASIC cihazı satmayı başarmış durumda.

Çok büyük miktarda yatırım alarak pazar payını yüzde 35’e kadar çıkaran MicroBT sizce Bitmain’i egale edebilir mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Madenciler Bitcoin Saklıyor! Temmuz 2019’dan Beri Artışta!

Muhabbit Data üzerinden sizlerle paylaştığımız verilere göre madenciler, Bitcoin arzının oldukça önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Yayın:

-

madenciler bitcoin saklıyor

Yeni verilere göre Bitcoin (BTC) madencileri Bitcoin saklıyor.

Muhabbit Data üzerinden sizlerle paylaştığımız verilere göre madenciler, Bitcoin arzının oldukça önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Madencilerin elinde bulunan Bitcoin miktari yaklaşık 1.8 Milyon adet. Bu miktar ise yaklaşık olarak Bitcoin arzının yüzde 10’una tekabül etmekte. Madencilerin elinde bulunan Bitcoin’lerin toplam değeri ise 16 Milyar $’dan daha fazla.

2017’de Satış Başlamış

Grafik incelendiğinde 2017 itibariyle ciddi miktarlarda satış yapan madenciler, düzenli satışlarını 2019 ortalarına kadar devam ettirmiş gibi görünüyor.

2017 sonbahar aylarında neredeyse 1.900.000 adet BTC’ye sahip olan madenci cüzdanları, gerçekleştirdikleri düzenli satışlar ile birlikte neredeyse 100.000 adet BTC satmış görünüyor.

2019 yılının yaz aylarında son bulan 2 yıllık satış trendi yerini “Bitcoin tutma” trendine bırakmış görünüyor.

Grafik incelendiğinde 2019 yaz aylarından itibaren cüzdanların oldukça düzenli bir şekilde artış yaşadığı gözlemlenebilir. Yaklaşık 1 yıldır cüzdanlarında bulunan Bitcoin’leri satmayan madenciler ellerindeki Bitcoin’leri daha yüksek fiyatlardan satmak istiyor gibi görünüyor.

Bu durum ise uzun dönemde Bitcoin için “bullish” olmak için oldukça güçlü sebepler ortaya koymakta. Madencilerin Bitcoin’lerini tutma davranışı gelecekteki Bitcoin fiyatı hakkında bizlere birçok bilgi verebilir.

Yaşanan halving ile maliyetleri 2 katına çıkan madenciler maliyetlerini karşılamak için elindeki Bitcoin’leri satabilir, hatta satmak zorunda. Fakat oluşan davranış incelendiğinde madencilerin fiyat anlamında oldukça pozitif olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Siz uzun dönemde Bitcoin fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin Balinaları İncelemesi! Sayıdaki Artış Fiyatı Etkileyecek mi?

2017 yılından beri ilk defa bu denli artış yaşayan Bitcoin balinalarının sayısı fiyata etki eder mi?

Yayın:

-

Bitcoin Balina İncelemesi

Muhabbit Data’dan sizlere Bitcoin balinalarının sayısının arttığını bildirmiştik. Peki bu ne anlama geliyor?

2017 yılından beri ilk defa bu denli artış yaşayan Bitcoin balinalarının sayısı fiyata etki eder mi?

Cüzdanında 1000 BTC ve üzeri bulunduran cüzdanlar, balina olarak tanımlanmakta.

Yaşanan artıştaki ivmelenme göz önüne alındığında ise, durumun bir süre daha devam edeceği söylenebilir.

Balina Cüzdanları

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde düşüş gösteren Bitcoin balinası sayısı neredeyse yüzde 22’lik bir düşüş yaşamış durumdaydı. 2020 yılı itibariyle balina sayısında yeniden bir artış görülürken, 1800’lü seviyeler, yani 2017 seviyelerine tekrar ulaşılmış durumda.

Balina cüzdanlarında bulunan Bitcoin miktarı ise tekrardan 5.5 Milyon BTC seviyelerine göz dikmiş durumda.

Bitcoin balina cüzdanları grafiği

Balina Dominansı

Balina cüzdanlarının yıllar içinde değişen dominansını incelerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de dolaşımdaki Bitcoin miktarının sürekli artışta olduğu.

Aşağıdaki grafikte inceleyebileceğiniz gibi 2011 yılına kadar sert yükseliş içerisinde olan Bitcoin balinası dominansı devam eden süreçte sürekli aşağı yönlü bir hareket içerisinde. Kısacası dominans sürekli olarak azalmakta. Fakat bu durum direkt olarak balina cüzdanlarının azaldığı anlamına gelmiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi balina sayısında yeniden bir artış yaşanırken, dominans tarafında ise düzenli bir düşüş yaşanmakta. Bu durum ise direkt olarak artan, dolaşımdaki Bitcoin arzı ile ilgili.

Bitcoin Balina Dominansı Grafiği

Bitcoin Balina Dominansı Grafiği

Balina Sayısı Nasıl Artıyor

Ortaya çıkan yeni Bitcoin balinalarını açıklamak için yeni para girişi tanımı yapmak tam anlamıyla doğru olmayabilir.

Aşağıdaki grafikte inceleyebileceğiniz gibi ortaya çıkan yeni balina cüzdanları borsalardaki mevcut varlıkların çekilmesi ile oluşmuş durumda. 2020 yılının başından beri sizlere borsaların tuttukları Bitcoin miktarının sürekli olarak azaldığından bahsetmiştik. Bitcoin balinalarının sayısı da borsalardaki BTC miktarı azalışı ile ters orantılı bir şekilde hareket etmekte.

Bitcoin Balinası Borsa Karşılaştırması Grafiği

2020 Mart ayında zirveye ulaşan borsadan çekim miktarı ise zaman içerisinde eski seviyelerine geri dönme emareleri göstermekte. Mart ayında yaşanan büyük çıkışlar ise yeni Bitcoin balinalarının ortaya çıkmasının ardındaki en büyük sebep olarak gösterilebilir. Düşük fiyat fırsatını değerlendirerek büyük sermayeli yatırımcılar, önemli miktardaki Bitcoin’i borsalardan bireysel cüzdanlarına çekmiş durumda. Yaşanan büyük düşüşü fırsata çeviren yatırımcılar, büyük Bitcoin cüzdanlarına sahip olmuş durumdalar.

Aldıkları Bitcoin’leri borsalarda tutmak yerine bireysel cüzdanlarına çeken yatırımcıların bu hareketi, uzun vadeli yatırım amacı taşıdıklarını gösteriyor olabilir. Bu durumdan ise uzun dönemde yeni bir Bitcoin Boğa Sezonu görebileceğimiz çıkarımını yapmamız çok da yanlış olmayacaktır.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.