Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43450.56
-1.21%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2376.31
5.00%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.96
0.33%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.3
0.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Marc Andreessen: Web3’ün İlerleyişi İnternetin İlk Günlerini Andırıyor

Milyarder teknoloji girişimcisi Marc Andreessen’e göre Web3’ün mevcut ilerleyişi internetin 1990’lı yılların sonundaki halini hatırlatıyor.

Clock
Paylaş
Marc Andreessen: Web3’ün İlerleyişi İnternetin İlk Günlerini Andırıyor

Milyarder teknoloji girişimcisi Marc Andreessen’e göre Web3 ve blockchain’in mevcut ilerleyişi internetin 1990’lı yılların sonundaki halini hatırlatıyor.

Blockchain odaklı risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z)’in Kurucu Ortağı, internet tarayıcısı Mosaic’in yaratıcısı ve Netscape Navigator’ın Kurucusu Marc Andreessen, internetin ilk günlerinden beri sektörün öncülerinden biri olmasıyla biliniyor.

728×90 muhabbit - Marc Andreessen: Web3'ün İlerleyişi İnternetin İlk Günlerini Andırıyor300x250 muhabbit - Marc Andreessen: Web3'ün İlerleyişi İnternetin İlk Günlerini Andırıyor

Bankless isimli podcast’te yatırım partneri Chris Dixon ile konuşan Marc Andreessen, böylesine iddialı bir karşılaştırmayı boş yere yapmayacağının altını çizdi.

“İlk kez Web3’ün internet gibi olduğunu dile getiriyorum. Eğer geçmişte yaptığım açıklamalara bakarsanız fark edeceksiniz ki benim tecrübemdeki biri böyle bir şeyi şimdiye dek 48 kez falan söylemiş olurdu. Ama ben söylemedim. Çünkü insanların böyle bir karşılaştırmayı öylesine yapmayacağımı bilmesini istiyorum.”

Daha önce  blockchain teknolojisinin benimsenme süreci ile internetin benimsenme süreci arasındaki benzerlik pek çok kripto para heveslisi tarafından defalarca dile getirildi. Ancak Andreessen’in bir öncü olarak iki sektöre de imzasını atmış olması onu bu konuda ciddi bir otorite haline getiriyor ve haliyle onun karşılaştırması diğer karşılaştırmalardan daha anlamlı oluyor.

Andreessen Horowitz - Marc Andreessen: Web3'ün İlerleyişi İnternetin İlk Günlerini Andırıyor
Andreessen Horowitz

Marc Andreessen’e Göre Dünyanın En Zeki İnsanları Web3’e Yatırım Yapıyor

Marc Andreessen ayrıca mevcut Web3 ekosisteminin dünya üzerindeki en zeki insanları bir araya topladığının da altını çizdi.

Kripto para dünyasına ve dijital varlıklara getirilen “uzun” eleştiri listesine de değinen Andreessen, Web3 girişimcilerinin bu sözde “problemleri”, problemdense birer fırsat olarak gördüklerini belirtti.

“Şöyle düşünün: eğer kontrolden çıkan bir ev inşaatı projeniz olsaydı ve müşterileriniz bundan şikayet etseydi, sonra da dünyanın en iyi mimarları ve inşaatçıları evinizi düzeltmek için kapınıza dayansaydı birdenbire dünyanın en iyi evine sahip olmuş olurdunuz. Bu durum kripto para ve blockchain teknolojisi için de geçerli olabilir.”

Andreessen’e göre Web3 internette şimdiye dek “eksik” olan güven, egemenlik ve finansal kazanç imkanlarını ekosisteme sağlıyor.

“Bizde güven, otorite ve izin kavramları eksikti. İnsanlarla güvenilir bir şekilde karşılıklı işlem yapma, para gönderme, ve para biriktirme imkanlarından yoksunduk. Ayrıca, ekonomi dünyasının gerçekleştirmek istediği krediler, sözleşmeler ve sigortalar gibi tüm diğer ekonomik düzenlemelere sahip olma olanağını da kaçırıyorduk.”

Daha önce Instagram ve Slack gibi uygulamalara yaptığı yatırımlarla bilinen a16z’nin kripto para sektörüne ilk girişi 2013 senesinde Coinbase’e gerçekleştirdiği yatırımla meydana geldi. Firma bu tarihten beri pek çok büyük çaplı, kripto para temelli girişimi destekledi. Bu girişimler arasında Polychain Capital, OpenSea, Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve Yuga Labs da bulunuyordu.

Şirket, 25 Mayıs 2022’de 4,5 milyar dolar değerindeki 4. kripto para sermayesini piyasaya sürdü. Böylece Andreessen Horowitz’in kripto para ekosistemine yaptığı toplam yatırım 7,6 milyar doları aşmış oldu.

Andreessen’in iş ortağı Dixon’ın yazdığı bir mektuba göre, a16z bu son yatırımı, Web3’ün “altın çağı”ndan faydalanmak için gerçekleştirdi.

Andreessen ise a16z’nin neden sektöre bu kadar çok para yatırdığını şu sözlerle açıkladı:

“Açıkçası global ekonominin 30-50 sene içerisinde tamamen blockchain temelli olarak ilerleyeceğini düşünüyoruz.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar