Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66285.99
-0.38%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3204.78
0.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.43
-2.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.7
1.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Monero ve Lightning’i İzleyebilene 625.000 $ Ödül!

Monero’yu izleyebilen yaşadı!

Clock
Paylaş
Monero ve Lightning’i İzleyebilene 625.000 $ Ödül!

Amerika Birleşik Devletleri Vergi Dairesi (IRS), Monero (XMR) gibi izlenemeyeceği iddia edilen gizlilik paralarını ve Lightning Network üzerinden Bitcoin işlemlerinin izini sürebilen herkese 625.000 $ para ödülü vereceğini açıkladı.

728×90 muhabbit - Monero ve Lightning'i İzleyebilene 625.000 $ Ödül!300x250 muhabbit - Monero ve Lightning'i İzleyebilene 625.000 $ Ödül!

Geçen hafta yayınlanan teklif, IRS’in 16 Eylül’e kadar çalışma prototipleri şeklindeki başvuruları kabul edeceğini söylüyor. Kabul edilirse, başvuru sahipleri 500.000 $’lık bir ödeme alacak.

Bu hibe, başvuru sahiplerinin prototiplerini önümüzdeki sekiz ay içinde bir çalışma konseptine dönüştürmelerine olanak sağlayacak. Pilot test tamamlanıp hükümet tarafından onaylandıktan sonra, proje sahiplerine 125.000 $ daha verilecek.

IRS-CI, uzman araçları, veriler, kaynak kodu, algoritmalar ve yazılım geliştirme hizmetleri ile beraber gizlilik paralarının izlenmesi ve ilişkilendirilmesi için yenilikçi çözümler aramaktadır. Duyuru, girişimin birincil hedeflerini, cüzdanları, işlem tarihlerini ve saatlerini ayrıca aktarılan tutarları belirleme dahil olmak üzere, IRS Suç Soruşturması (CI) özel temsilcilerine yardımcı olmak için tanımlanıyor.

IRS, mimli adreslerin gelecekteki işlemlerini tahmin etmek için bu tür araçlar kullanmayı umuyor. Nihai ürünler, CI’ya bu ürünleri daha da geliştirme ve değiştirme yeteneği ile tam kontrol sağlamalıdır, böylece kuruluş herhangi bir harici satıcıya güvenmek zorunda kalmaz.

Monero Neden Tercih Ediliyor?

Monero, suç örgütleri arasında Bitcoin gibi daha izlenebilir kripto para birimlerine nazaran daha çok tercih edilen bir sanal para birimidir. IRS, XMR’ın “gizlilik kaygıları” nedeniyle fidye yazılım grubu Sodinokibi tarafından kullanıldığını belirti.

Yekililer, kriptonun bilişim yeteneklerini arttıkça ve Chainalysis gibi şirketlerin yeteneklerinden yararlandıkça, suç örgütlerinin gizlilik paralarına olan taleplerinin arttığını söyledi.

Son yıllarda, Chainalysis, çocuk istismarı, kara para aklama ve terör finansmanları ile mücadele etmek için yasa uygulayıcıları ile işbirliği yaptı. Chainalysis, geçen ay üç terör örgütünün yıkılmasının ayrılmaz bir ortağı olarak görev aldı.

Gizlilik paraları, suçluların işlemlerini gizlemelerine yardımcı olmak için önemli bir stratejik ekipmandır.

IRS bu konu hakkında şunları söyledi:

Şu anda, yasadışı gruplara gizlilik sağlayan diğer blockchain dışı işlemler gibi, gizlilik paralarını içeren işlemlerin izini sürmek için sınırlı bir kaynak bulunmakta.

Blockchain analitik firması CipherTrace, yetenekleri henüz doğrulanmamış olsa da, Monero işlemlerini takip edebilecek yeni bir araca sahip olduğunu iddia ediyor. Şirket, geliştirmesi bir yıldan fazla süren aracın ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından kullanılacağını duyurdu. CipherTrace finans analisti John Jeffries, XMR’ı ilk kaynağına kadar izleyebileceklerini iddia ediyor.

Daha fazla kripto para borsası haberine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar