Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44289.78
1.98%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.12
-0.21%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.09
18.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $245.1
4.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Nike, Ethereum İsim Hizmeti Sağlayıcısı Satın Aldı

Nike’ın yeni satın aldığı domainin ismimi yoksa fiyatı mı önemli henüz bilinmiyor

Clock
Paylaş
Nike, Ethereum İsim Hizmeti Sağlayıcısı Satın Aldı

Nike’ın Web3 kolu RTFKT, 17.72 ETH’a dotswoosh.eth’u satın alarak 10 Ethereum İsim Hizmeti Sağlayıcısı (ENS) sahibi oldu.

27 Mayıs 2022 Cuma günü dotswoosh’u satın alma sebebi henüz bilinmese de Twitter’daki yorumlar, Nike’ın bu domainleri kullanarak gelecekte alt domainler oluşturabileceği yönünde. Örnek vermek gerekirse Nike belirli NFT koleksiyonu sahiplerine dotswoosh’un bir alt domainine kayıt olma hakkı tanıyabilir. (Alt domaine örnek Muhabbit.dotswoosh.eth)

728×90 muhabbit - Nike, Ethereum İsim Hizmeti Sağlayıcısı Satın Aldı300x250 muhabbit - Nike, Ethereum İsim Hizmeti Sağlayıcısı Satın Aldı

Grafik tasarımcı Carolyn Davidson, Nike’ın sembolik swoosh logosunu 1971’de oluşturdu ve logo 1972 yılında piyasaya sürüldü. Bu yüzden Nike’ın 19.72 ETH satın alma fiyatı, Davidson’un swoosh logosunun ayakkabılarda ilk ortaya çıktığı 1972 yılına bir gönderme olabilir.

NikeRTFKT1.png - Nike, Ethereum İsim Hizmeti Sağlayıcısı Satın Aldı

RTFKT, dotswoosh.eth’un yanında artifacts.eth, rtfkt.eth, skinvial.eth, drmos.eth, mintvial.eth, dreamos.eth, spacedrip.eth, dripcoin.eth ve m2tekno.eth domainlerinin de sahibi.

RTFK’nın sahip olduğu domainler daha büyük bir stratejinin bir parçası gibi gözüküyor. Decrypt’e göre, Mint Vial eşsiz bir CloneX avatar NFT’sine, Space Drip ise Nike’ın Space Drip NFT’lerine referans gibi. (Space Drip NFT, fiziksel bir spor ayakkabıyı taklit etmesine izin veren bir dijital ayakkabı NFT’sidir). Skin Vials geçen ay piyasaya sürülen RTFKT CryptoKicks’in görünümünü değiştirmek için yakılabilen NFT’lerdir.

Nike, çok çeşitli isimler ve logolar satın alma, ticari markalama konusunda bir geçmişe sahip. 2021 yılında Nike, Metaverse için Nikeland, “Just Do It”, Nike swoosh ve “Jumpman” logoları için ticari marka aldı.

Nike ayrıca, lisanslı olmayan Web3 varlıklarını saf dışı bırakmak için çok çaba sarf etti. Bazı şirketlere, izin almadan Nike spor ayakkabı görüntülerini NFT olarak sattığı için dava açtı.

RTFKT Nedir?

Ünlü spor markası Nike Aralık 2021 tarihinde RTFKT Studios’u satın aldığını açıkladı. RTFKT, Ethereum ağı üzerinde sneakers adı verilen spor ayakkabı NFT koleksiyonu oluşturan bir stüdyodur. Nike, RTFK’yı satın alarak metaverse ilk adımını atmış oldu.

Nike’ın CEO’su John Donahoe, bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Çok yetenekli içerik oluşturucu bir ekiple birlikte çalışacağımız için heycanlıyız. Planımız RTFKT markasına yatırım yapmak, topluluklarına hizmet etmek ve bunları yapmaya devam ederken Nike’ın metaverse ekosisteminde yerini almasını sağlamak.”

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar