Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62271.72
1.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3442.22
2.09%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.35
1.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $412.2
1.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Blockchain Oylama Sistemini GitHub Üzerinden Paylaştı!

Rusya, e-oylama sisteminin kaynak kodlarını vatandaşları ile paylaşacak.

Clock
Paylaş
Rusya Blockchain Oylama Sistemini GitHub Üzerinden Paylaştı!

Rusya, blockchain tabanlı bir e-oylama sistemine pilotluk yaparken, ülkenin federal seçim otoritesi, platformun kaynak kodlarını halk ile paylaştı.

Binance BannerBinance Banner

Rusya Merkez Seçim Komisyonu (CEC) tarafından yapılan resmi bir açıklamaya göre, e-oylama sisteminin kaynak kodları 7 Eylül tarihinde kısmi bir şekilde GitHub’da yayınlandı.

İlk sürüm, akıllı sözleşmeler için kaynak kodunu ve geliştirici kitaplıkları ve oy sayımından sorumlu sunucuları gibi e-oylama platformunun ön uç ögelerini içeriyor.

CEC’e göre, e-oylama platformunun iç unsurlarının 10 Eylül tarihinde yayınlanması bekleniyor. Yayın sırasında, kodun iç kısmının hala yayınlanmadığı iddia ediliyor. Ancak GitHub’daki en son yayınlanan bilgiler 7 Eylül tarihinde yayınlandı.

Rusya, Rusya Federal Meclisi’nin alt meclisi olan State Duma için yaklaşan seçimlerde blockchain destekli oylama sistemine pilotluk etmeye hazırlanıyor.

13 Eylül için planlanan Duma seçimlerinin, başlangıçta Eylül 2021’den önce yapılması bekleniyordu. Diğer federal ofisleri de içeren seçimler, Rusya’nın 2020 yazında anayasa değişiklikleri için yapılan oylama sırasında blockchain oylama sistemini pilot olarak kullanmasından kısa bir süre sonra geldi.

4 Temmuz’da yürürlüğe giren değişiklikler, Başkan Vladimir Putin’in 2036’ya kadar altı yıllık iki dönem daha hizmet etmesine izin veriyor. Oylamada, blockchain sisteminin bir dizi hataya ve büyük veri ihlallerine maruz kaldığı bildirilmişti.

Anayasa değişikliğinin oylaması, Moskova ve Nizhniy Novgoroda sakinleri için 20 Haziran ve 30 Haziran tarihleri arasında yapılmıştır. Exonum blockchain platformundan destek alan platform, özel bir web sitesi aracılığı ile Rus vatandaşlarına hizmet verdi. Fakat oylama beklenildiği gibi gitmedi ve internet sitesi açıldıktan ilk birkaç saat sonrasına kadar erişilemez bir haldeydi.

Yaklaşan e-oylama sistemi, Rusya’nın devlete ait telekomünikasyon sağlayıcısı Rostelecom ve büyük bir yerel blockchain şirketi Waves Enterprise arasındaki işbirliği ile geliştirildi.

Blockchain ile ilgili haberlerimize ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca DeFi ile alakalı haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar