Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64264.33
-3.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3177.69
-8.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.38
-9.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565
-3.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Sahra Altı Afrika’nın Ödeme Sorunları Dijital Para İle Çözülecek!

Afrika’nın ekonomik büyümesinin önündeki engeller dijital paralar ile çözülmeye çalışılacak.

Clock
Paylaş
Sahra Altı Afrika’nın Ödeme Sorunları Dijital Para İle Çözülecek!

Son zamanlarda dijital paralara olan küresel ilgi arttıkça, sektördeki bazı önemli oyuncular dijital paraların özellikle Sahra Altı Afrika’da daha fazla benimsenmesi için girişimlerde bulunmaya başladı.

728×90 muhabbit - Sahra Altı Afrika'nın Ödeme Sorunları Dijital Para İle Çözülecek!300x250 muhabbit - Sahra Altı Afrika'nın Ödeme Sorunları Dijital Para İle Çözülecek!

Washington merkezli tanınmış bir düşünce kuruluşu olan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, Afrika Programı kapsamında, Sahra altı Afrika’daki kripto kullanıcıları için daha fazla seçeneği barındıran yeni bir analiz raporu yayımladı.

Analizin yazarları Judd Devermont ve Topaz Mukulu’nun, yaptıkları açıklamalarda kripto paraların gelecekteki rolü konusunda son derece iyimser oldukları görülüyor. Bu kapsamda yayımlanan rapora göre analistler, özellikle dijital para birimlerinin yakın gelecekte genel olarak Sahra altı Afrika’da daha yaygın hale geleceğini öngörüyorlar. 

Bunun yanında raporun yayımlandığı gün G-20’nin danışma grubu tarafından oluşturulan Finansal İstikrar Kurulu’da, Sahra Altı Afrika Grubu için bir toplantı düzenledi. Grup tarafından yapılan toplantıda “küresel dijital paralar” ile ilgili düzenleyici ve denetleyici sorunlar da dahil olmak üzere, sınır ötesi ödemeleri geliştirmeye yönelik yol haritasın konularında görüşmeler yapıldı.

Sahra Altı Afrika bölgesi, teknolojik ve ekonomik kalkınma açısından değişen bir dizi ülkeye sahiptir. Bölgenin ortak bir para birimi veya ticaret yasaları olmadığı için bölgeler arası sınırlar, ticaret ve büyümenin önünde engeller haline gelmektedir. Sahra Altı Afrika aynı zamanda para transferlerinin de en pahalı olduğu bölge konumundadır.

Konu ile ilgili olarak Brookings adlı düşünce kuruluşunun açıklamasına göre, bu bölgelerde yapılan para transferleri gönderim miktarının neredeyse %9′una mal oluyor

200624 global fotw tab1 e1593049412720 1024x678 - Sahra Altı Afrika'nın Ödeme Sorunları Dijital Para İle Çözülecek!
Kaynak: COVID-19 Crisis Through a Migration Lens

Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Nijerya, bu kapsamda yer alan sıkıntıları çözmek adına, blockchain ve  kripto para birimi kullanımını düzenlemede son zamanlarda attığı adımlar ile bölgedeki en iddialı ülke haline geldi.

Bunun yanında bölgede yer alan diğer Afrika ülkelerinin de ekonomik canlanmayı sağlamak ve gelişen teknolojiyi takip etmek için Blockchain teknolojisinden faydalanma çalışmaları yaptıkları bilinmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar