Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39479.12
1.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2155.93
3.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.23
1.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.3
0.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

‘Self Custody’ Cüzdanlara KYC Kuralı Mı Geliyor!

Merkeziyetsizlik felsefesini benimsemiş olan kullanıcılar için kurallar ağır ve uyulması güç!

Clock
Paylaş
‘Self Custody’ Cüzdanlara KYC Kuralı Mı Geliyor!

Sıklıkla ‘non-custodial’ olarak bilinen fakat daha doğru bir tanımla ‘self-custody’ kripto para cüzdanlarında KYC (müşterinizi tanıyın) kurallarının uygulanmasını talep eden teklif, ABD federal hükümeti tarafından yeniden değerlendirilmeye alınabilir.

728×90 muhabbit - 'Self Custody' Cüzdanlara KYC Kuralı Mı Geliyor!300x250 muhabbit - 'Self Custody' Cüzdanlara KYC Kuralı Mı Geliyor!

Şayet bu teklif kabul edilir ve yürürlüğe girerse, kripto paralarını kendi özel cüzdanlarında tutan herkesin; kişisel bilgileri de dahil olmak üzere, kullandığı kripto para borsalarının ve ev adresi bilgilerinin de toplanması gerekebilir.

Kural, Merkeziyetsizlik Felsefesine Uymuyor!

Bu kuralın getirilmesini ilk olarak, 2020 yılının sonunda ABD’de kara para aklama gözlemcisi olan Mali Suçları Araştırma Ağı (FinCEN) talep etmişti. Aslında kural FinCEN’in kendisinden ziyade o dönem hazine bakanı olan Steven Mnuchin tarafından uygulanmıştı. Orjinal teklif ise FinCEN’in değil, hazinenin web sitesinde yayımlanmıştı.

Blockchain savunucuları ise, merkeziyetsizlik felsefesini benimsemiş olan kullanıcıların bu kuralları ağır bulmasından ve uyulmasının imkansız olmasından endişe ettiklerini söylemişlerdi.

Janet Yellen 1 - 'Self Custody' Cüzdanlara KYC Kuralı Mı Geliyor!
Janet Yellen

Hazine Bakanlığı Teklifi Değerlendirebilir

Şimdi ise Janet Yellen tarafından denetlenen hazine bakanlığı, 31 Ocak 2022’de resmi olarak yayımlanacak olan altı aylık düzenleme gündeminde bu kuralın dikkate alınabileceğini açıkladı.

Düzenleme gündemi, hazine bakanlığının önümüzdeki altı ay boyunca üzerinde çalışacağı şeyleri gösteren bir yol haritasıdır. Bakanlık için öncelikleri sıralıyor, fakat kuralların kesin ya da olduğu gibi uygulanacağı anlamına gelmiyor.

Aşağıda kural teklifinden bir kısmı alıntıladık. Şayet bu kural kesinleşirse, düzenlemelerin ağustos ayının sonuna kadar gerçekleşmesi hedefleniyor diyebiliriz.

“FinCEN, bankaların ve para hizmeti işletmelerinin çevrilebilir sanal paraları (CVC) içeren işlemlerle ilgili olarak rapor sunmasını, kayıt tutmasını ve müşterilerin kimliğini doğrulamasını zorunlu kılmak için Banka Gizliliği Yasası’nı (BSA) uygulayan düzenlemeleri değiştirmeyi teklif ediyor.

Teklifte ayrıca, ”self-custody cüzdanlarda tutulan ya da FinCEN tarafından belirlenen bir yetki alanında kullanılan cüzdanlarda tutulan yasal para statüsüne sahip dijital varlıklar” olarak detay verildi.

FED ve FinCEN Parayı Tanımlamak İstiyor!

FED ve FinCEN, dijital varlıklarla ilgili olarak, kara para aklamayı önleme ve dolandırıcılıkları sorgulamasıyla bilinen Banka Gizliliği Yasası (BSA) kapsamında “paranın” tanımını netleştirmek istiyor. Ayrıca dijital varlık işlemlerinin itibari (fiat) muadilleriyle aynı BSA kurallarına dahil edilmesini planlıyor.

BSA kurallarının “yasal para statüsüne sahip” herhangi bir dijital varlık işlemi için de geçerli olabileceği teklifte özellikle belirtiliyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar