Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43414.53
-1.33%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2373.93
4.86%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.89
-0.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.3
0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

SON DAKİKA

Coinbase, Hükümete Eski Neutrino Üzerinden Data Satıyormuş!

Coinbase 1 yıl kadar önce aldığı tartışmalı Neutrino’yu Coinbase Analytics yaparak ABD kurumları DEA ve IRS’a hizmet ve ürün tedarik etmiş.

Clock
Paylaş
Coinbase, Hükümete Eski Neutrino Üzerinden Data Satıyormuş!

Coinbase 1 yıl kadar önce aldığı tartışmalı Neutrino’yu Coinbase Analytics yaparak ABD kurumları DEA ve IRS’a hizmet ve ürün tedarik etmiş.

Kamuya açık belgelere göre Coinbase ABD’nin iki kurumuna Blockchain analiz yazılımı satmak istiyor. The Block tarafından elde edilen kayıtlara göre hem (Uyuşturucu ile mücadele) DEA hem de (Gelir idaresi) IRS, Coinbase Analytics adı verilen analiz platformunu almak için Coinbase ile anlaşmak istiyor.

728×90 muhabbit - Coinbase, Hükümete Eski Neutrino Üzerinden Data Satıyormuş!300x250 muhabbit - Coinbase, Hükümete Eski Neutrino Üzerinden Data Satıyormuş!

kamuoyuna açıkalnana belgeler - Coinbase, Hükümete Eski Neutrino Üzerinden Data Satıyormuş!

Hatta bu anlaşma ve satın alımla ilgili belgeler Nisan ve Mayıs ayında yayınlanmış. IRS belgesine göre, Coinbase ANalytics ile Coinbase’in 2019 yılında tartışmalı bir şekilde satın aldığı Neutrino arasında bir bağlantı bulunuyor. Neutrino kurucularının İtalyan casus yazılım şirketi Hacking Team ile ilişkileri olduğu ortaya çıkınca Coinbase kurucuları ekibinden çıkartmıştı.

Ayrıca IRS belgesinde;

“Kolluk güçleri geliştikçe ve diğer kripto para birimleri benimsendikçe, suçlular sadece Bitcoin’i değil diğer kripto para birimlerini de kullanmaya başladılar. COinbase Analytics (yani eski Neutrino) sadece Bitcoin’in değil diğer kripto para birimlerinin Blockchain’lerini de izleme şansı veriyor. Ayrıca piyasadaki diğer ürünlere göre sadece kolluk güçlerine özel bazı gelişmiş özellikler de sunuyor.”

Hizmet alımının 12 ay süresince olacağı ve Coinbase’in resmî olarak ödüllendirilmediği de açıklanan bilgiler arasında. Hükümetin sözleşme ödülleri dizini USASpending.gov’a bakıldığında Coinbase’in yer almadığı görülüyor.

Ayrıca Coinbase’in ABD’ye ürün ve hizmet sunma kaydının 28 Nisan tarihinde aktif olduğu ve 13 Nisan 2021 tarihinde sona ereceği yazıyor.

DEA belgesinde de Coinbase Analytics’in kripto para istihbarat aracı olarak kullanılacağının yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında kimlik belirleme ile kripto para cüzdan adreslerinin bulunmasına yarayacağından bahsediliyor. Belgenin 11 Şubat 2020 tarihine kayıtlı olduğu ve 18 Mayıs tarihinde yayınlandığı belirtiliyor.

Sadece işlem ücretlerinden bile milyarlarca dolar kazanan Coinbase’in neden iki kilit ABD kurumuna analiz yazılımı sattığı bilinmiyor. Kripto para dünyasının ünlü ismi Larry Cermak, bu gelişme ile Coinbase müşterilerinin memnun olmayacağını ve değmeyecek bir atılım olduğu kanaatinde. Bununla birlikte hükümetin parasını borsa uyumluluklarına ve düzenleyicilerine değil de soruşturmalar için kullanmalarının sadece kolluk kuvvetlerinin işine yarayacağını düşündüğünü de ekledi.

 

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar