Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Kötü Amaçlı Siber Etkinlikler için Ek Genelge Yayınlamdı!

ABD siber saldırılar için ek genelge yayınladı!

Clock
Paylaş
Kötü Amaçlı Siber Etkinlikler için Ek Genelge Yayınlamdı!

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü, önemli kötü niyetli siber faaliyetler ile ilgili idari bir emir verdi.

Yeni karar, Amerika Birleşik Devletleri Hizmet Altyapısı ürünleri (IaaS) için uzun süredir devam eden önemli bir güvenlik açığını kapatıyor. Bu açıklardan biri, ABD’ye zarar vermek isteyen şahıslar tarafından uzun süredir suistimal edilmekteydi.

IaaS ürünleri, kişilere, bu sunucuların bakım ve işletme maliyetlerinden sorumlu olmaksızın, kiralama yöntemiyle sunucularda yazılım çalıştırma ve veri tutma altyapısı sağlıyordu.

Kötü niyetli siber suçlular, fikri mülkiyet ve hassas verilerin çalınması yoluyla Birleşik Devletler ekonomisine zarar vermeyi ve kötü niyetli siber faaliyetler ile beraber ulusal güvenliği tehdit etmekteydi.

Elde ettiğimiz bilgilere göre, siber suçlular, kötü niyetli siber faaliyetleri gerçekleştirmek için Birleşik Devletler’in IaaS ürünlerini kullanıyordu. Bu durum, Birleşik Devletler yetkililerini yasal süreç boyunca bilgi almasını son derece zorlaştırmaktaydı.

Yeni karar, yabancı işlemlerle ilgili olarak kayıt tutma yükümlülüklerine yetki sağlıyor. Bununla beraber bu karar, yabancı siber suçluların ABD IaaS ürünlerini kullanmasını engellemek ve bu kişilerin işlemlerinin soruşturulmasına olanak sağlayacak.

ABD Ulusal Güvenlik ve Savunma dairesinde görev alan Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C O’ Brien, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

ABD’nin IaaS ürünlerinden yararlanan kişiler, yeni karar sayesinde, kötü amaçlı kullanım senaryolarında bulunamayacak.

Ayrıca Brien, “Başkanın bugünkü eylemi, ulusumuzun ağ savunma sistemlerine ve Amerikan halkına zarar vermek isteyenlerden korumak amacı ile atılmış bir adımdır.” dedi.

Bu arada alınan bu karara, ilişkili finans kurumu ve kredi kartı sağlayıcısı, hesap numaraları, işlem tanımlayıcıları veya sanal para birimi gibi diğer ödeme araçları da dahil edilmiş durumda.

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar