BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, bugünkü “Nedir?” serimizde “Stop Loss nedir, ne işe yarar?” sorularına Crypto Tourist’in 10 maddelik yazısı ile cevap alacağız.

Yayın:

-

Stop loss nedir?

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, bugünkü “Nedir?” serimizde “Stop Loss nedir, ne işe yarar?” sorularına CrypTourist’in 10 maddelik yazısı ile cevap alacağız.

STOP LOSS Nedir? 

Borsada menkul kıymet, coin veya hisselerin belirli bir fiyata ulaşınca satılmaları için verilen talimata zarar durdurma emri denir. Zarar durdurma emirlerinin amacı, yatırımcıların herhangi bir hisse üzerinden para kaybetmelerini mümkün olduğunca engellemek, yani muhtemel bir zararı en alt düzeye indirmektir. 

STOP LOSS neden önemlidir?  

STOP LOSS kullanarak işlem yapmanın faydaları nelerdir?  

STOP LOSS kullanmadan yapılan işlemlerin riski nelerdir? 

Bu soruların cevaplarını 10 madde ile açıklamaya çalışalım: 

1- Stop Loss sayesinde bir işlemden hangi fiyat seviyesinde çıkış yapacağınızı belirleyerek işleme girmiş olduğunuz varlık kaybetme miktarınızın riskinizi belirlemiş olursunuz. Unutmayın ki kazanmanın ilk kuralı elinizdekini kaybetmemektir. 

Stop loss 1

2- Stop Loss işlem büyüklüğünüzü belirlemenize yardımcı olur. Beklediğiniz yönün aksine bir hareket olduğunda hangi fiyattan işleminizi durduracağınızı bilmek, açacağınız işlemin boyutunu ve olası zararınızın (risk) boyutunu belirlemenizde yardımcı olur. 

stop loss 2

3- Kazancınızın boyutunu veya fiyatın kâr hedef noktanıza gelip gelmeyeceğini kontrol edemeyebilirsiniz. Ancak zararınızın boyutunu stop loss fiyat seviyenizde çıkarak kontrol altında tutabilirsiniz. Kaybedilen miktarı geri kazanmak çok daha zordur. Örneğin %50 kaybettiğiniz bir işlemde bakiyenizin ana paranıza geri gelmesi için %100 kazanmanız gerekir. Bu oranlar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. 

stop loss 3

4-Stop Loss ile yatırım stratejinizdeki yüksek kayıp olasılığını ortadan kaldırırsınız. Unutmayın ki dünyada sınırsız para ile işlem yapan kimse yoktur. Balinalar dahil. Bu yüzden kumar oynamıyorsanız veya havaya para atmak istemiyorsanız sınırlı olan paranızı korumalısınız.

stop loss4

5- Stop Loss yeni fırsatları yakalayabilmeniz için sermayenizin boşa çıkmasını sağlar. Böylelikle göze almış olduğunuz riskiniz kadar kayıp yaşarsınız. Sermayeniz de boşa çıkacağından yeni fırsatları değerlendirme imkânınız olur. 

6- Zarar eden bir işlemden erken çıkarak zihinsel ve duygusal sermaye tasarrufu yapabilirsiniz. Unutmayın ki psikoloji borsanın en önemli unsurudur. 

stop loss 5

7- Risk/Ödül oranınızın risk bileşeni Stop Loss ve pozisyon büyüklüğünüz ile belirlenir. Stop Loss olmadan Risk/Ödül oranını belirleyemezsiniz. 

stop loss 6

8-Stop Loss, aşağı yönlü riskinizi belirli bir oranda sınırlar, bu da çok fazla stres olmanızı ve tek bir işlemde yıkılma/piyasayı terk etme/iflas etme riskinizi ortadan kaldırır. 

stop loss 7

9- Stop Loss, yatırımcının açmış olduğu işlemin yanlış olduğunu kabullenmesini zorlamanın bir yoludur. Bu sayede egosunu kontrol altında tutar ve yapılan yanlışı sonlandırır. Çoğu zaman yatırımcılar koşulsuz inanç ile bir coine bağlanırlar ve sonuç maalesef ki hüsran olur. 

10- Stop Loss kontrolünüz dışındaki market hareketlerinden sizi koruyacak olan en güvenilir araçtır. Ekran başında olamadığınız durumlarda marketin herhangi bir ters yönlü hareketinde, belirlemiş olduğunuz riskinize göre zararınızı sınırlandıracak olan tek araçtır.

stop loss 8

Kripto para dünyasında yeniyseniz ve terimleri öğrenmek istiyorsanız her gün yeni içeriklerle yenilediğimizNedir? serimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

CrypTourist’e bu değerli yazıyı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Litecoin LTC Fiyat Analizi 26.10.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Litecoin’i inceliyoruz (26.10.2020). Litecoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Fiyat Analizi No 5: Litecoin (LTC)

Bugünkü fiyat analizi yazımızda Litecoin’i inceleyeceğiz. Yaklaşık bir hafta önce de bir Litecoin fiyat analizi hazırlamıştım. O yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıyı hazırlarken açıkçası biraz zorlandım. Çünkü hazırlarken bile fiyat düşmeye devam ediyor. O yüzden elimi biraz çabuk tutmaya çalıştım.

Litecoin LTC fiyat grafiği 26.10.2020. 1 saatlik grafik, veriler FTX borsasına aittir.

Bir önceki Litecoin Fiyat Analizi yazımı okuduysanız o grafikteki direnç bölgelerinin burada destek olarak belirttiğimi fark etmişsinizdir. Önceki fiyat analizi yazılarımda destek/diremç dönüşümleri hakkında bilgi vermiştim. Bundan dolayı burada tekrarlamayacağım.

Burada dikkat çekmek istediğim en önemli nokta fiyattaki tepeler yükselirken yani sürekli yeni bir yüksek tepe yaparken RSI’da ise durum tam tersi. RSI’daki tepeler her zaman bir öncekinden daha düşük seviyede oluşuyor. Yani fiyat ile RSI arasında bir uyumsuzluk var. Ayrıca bilirsiniz ki tepelerde oluşan uyumsuzluklar negatiftir. Aslında şuan yaşadığımız düşüş de bunu kanıtlar nitelikte. Buna ek olarak Bitcoin’de de uyumsuzluk mevcuttu ve o da saatlikteki yükselen trendini kırdı. Bitcoin’de yaşanan düşüş de Litecoin’deki düşüşün tuzu biberi oldu.

Şu an benim takip ettiğim ilk destek bölgemiz 51-52$ bölgesi. Fiyat buraya gelirse zaman dilimini küçülterek dönüş teyidi arayacağım. Yani muhtemel dönüş beklediğim yer bu bölge.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum ETH Fiyat Analizi 25.10.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Ethereum’u inceliyoruz (25.10.2020). Ethereum grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Yazı dizimizin bugünkü bölümünde Ethereum (ETH)’u inceleyeceğiz. Geçtiğimiz günlerde yine bir ETH analizi yapmıştım. Ancak grafik üzerindeki göstergeler değiştiği için güncelleme isteği duydum. Bir önceki Ethereum Fiyat Analizi yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ethereum (ETH) fiyat grafiği 25.10.2020. 1 Saatlik grafik veriler FTX borsasına aittir.

Eğer yukarıda bahsettiğim bir önceki Ethereum fiyat analizi yazımı incelediyseniz şu anki grafikle arasında bazı farklar olduğunu görmüşsünüzdür. Bir önceki grafikte direnç olan bölgelerimiz burada destek görevi görmekte. Önceki analiz yazılarımda desteklerin direnç veya tam tersi dirençlerin destek olabileceğini belirtmiştim. Burada da dirençlerin desteğe dönüşmesi söz konusu.

Şuan fiyat için net bir yön belirtmek pek doğru değil açıkçası. En azından bu zaman dilimi için. Ancak genel anlamda bakarsak Ethereum için henüz yükseliş trendi son buldu diyemeyiz. Bu grafik özelinde konuşursak 402-403$ bölgesinde desteği iki defa test etmiş durumda. Unutmayın ki bir destek veya direnç ne kadar test edilirse o kadar zayıflar. İki test için bu destek bölgesi zayıfladı diyemeyiz. İleriki dönemde daha fazla test gerçekleşirse bu destek bölgesi için tehlike çanları çalmaya başlar.

Son olarak bir RSI trendi de bulunmakta. Burada küçük bir bilgi de vermek istiyorum. Genelde benim gözlemlediğim RSI’da oluşan trend kırılımı fiyattaki büyük hareketten önce gerçekleşiyor. Bundan dolayı fiyatta bir kırılım beklentimiz var ise RSI değerini takip etmek daha önemli hale geliyor.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.