Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69743.98
-0.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3831.07
2.42%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.93
-2.51%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.2
-1.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

SuperRare Nedir?

Son zamanların popüler platformu SuperRare nedir?

Clock
Paylaş
SuperRare Nedir?

2017 yılında John Crain, Charles Crain ve Johnathan Perkins tarafından kurulan SuperRare, sanatçıların, benzersiz bir token ile eşleştirilmiş sanat eserleri yarattığı bir platformdur. 

Resmi olarak 2018’de SuperRare’i piyasaya süren bu üçlü, aynı zamanda kullanıcıların kripto para koleksiyonları oluşturmasına, izlemesine ve takas etmesine olanak tanıyan bir platform olan Pixura’nın da kurucularıdır. 

728×90 muhabbit - SuperRare Nedir?300x250 muhabbit - SuperRare Nedir?

Ethereum blok zincirini kullanarak oluşturulmuş bu platformda, bir sanat eserinin tüm tarihi ve kökeni, hiç kimsenin kontrol edemediği ve kimsenin erişemediği dağıtılmış bir defterde izlenebilir.

SuperRare 1066x600 - SuperRare Nedir?

Mart 2021’de platform, düzenlediği bir finansman turunda, Velvet Sea, 1confirmation, Ashton Kutcher’s Sound Ventures, Chamath Palihapitiya ve Mark Cuban gibi sermaye girişimlerinden 9 milyon dolar topladı.

SuperRare platformunda, sanatçılar bir sanat eseri yaratır ve onu tokenize eder, yani sanatı bir token ile birleştirir. Bu sadece herhangi bir simge değil, yeni dijital sanat sonsuza kadar bir Non-Fungible Token (NFT) ile bağlantılı hale gelir. Bu özel Ethereum token türü, sanat eserinin kendisi kadar benzersiz olma özelliğine sahiptir. 

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

NFT SuperRare’de olduğunda, uzun vadeli bir yatırım olarak satın alınabilir, satılabilir ve hatta HODL edilebilir. Sanatçılar, eserlerini açık artırma tarzı bir teklif verme sürecine koyabilir veya belirli bir fiyata satabilir. NFT bir alıcıya satıldıktan sonra, çeşitli NFT işlem platformlarında herhangi bir fiyata yeniden satılabilir.

SuperRare, dijital sanatseverlerin bağlantı kurup bir şeyler toplayabilecekleri ve sosyal toplama adını verdikleri bir platformdur.

SuperRare’in arkasındaki fikir, koleksiyonculuğun doğası gereği sosyal olduğu inancıdır, bu nedenle koleksiyonerler ve sanatçılar ortak tutkuları etrafında kolayca etkileşime girebilirler.

Platformda, kullanıcılar en iyi koleksiyonerlerin ve trend sanatçıların kim olduğunu, kaç parça satın aldıklarını veya yarattıklarını ve ne kadar ETH harcadıklarını veya biriktirdiklerini görebilirler. 

RARE - SuperRare Nedir?

SuperRare akıllı sözleşme sistemi, sadece izleme ve kimlik doğrulamanın ötesinde, sanatın orijinal yaratıcısının yeniden satış fiyatlarından bir telif hakkı gibi bir ücret toplamasına izin verir. 

Bir NFT’nin yeniden satıldığı her sefer, içerik oluşturucu bir ücret kazanır. Sanatçılar tarafından akıllı sözleşme kodunun bir işlevi olarak ücretler toplandığından, sanatçılara, mülklerinden çıktıktan uzun süre sonra bile yarattıkları için otomatik bir telif hakkı garantisi verir.

SuperRare Nasıl Çalışır?

Diğer merkezi olmayan uygulamalar gibi, SuperRare de kullanıcıların platformda çalışabilmeleri için cüzdanlarını bağlamalarını gerektirir. Metamask, bu amaç için en yaygın kullanılan dijital cüzdandır. 

Tüm SuperRare işlemleri Ethereum’da gerçekleştirilir, bu nedenle NFT alıcılarının cüzdanlarında ETH’ye ihtiyacı olacaktır.

İlginizi çekebilir: MetaMask Nedir? Nasıl Kurulur?

Yeni bir sanat eserinin ilk satışı için, orijinal yaratıcı komisyonun %85’ini, galeri ise %15’ini alır. Bundan sonraki herhangi bir satış için, içerik oluşturucular %3 komisyon alır. Bugüne kadar, SuperRare’de sanatçılar tarafından toplanan milyonlarca doların üzerinde ücretlerle binlerce sanat eseri yaratıldı.

SuperRare’in Diğer Platformlardan Farkı

OpenSea gibi diğer NFT platformlarıyla karşılaştırıldığında, SuperRare, içerik oluşturucuların NFT sanatlarını basmak için onay başvurusunda bulunmaları gerektiğinden benzersizdir. 

SuperRare, başvuru sahibinin sosyal medyası, sanat tarzı ve platform topluluğuna katılımı gibi çeşitli ölçütleri kullanarak sanatçı başvurularını değerlendirir. Bu bağlamda, SuperRare, düşük kaliteli yaratıcıların ve eserlerin platformunda yer almamasını sağlamak için özel bir süzgeçten geçirir.

Herkes, SuperRare tarafından kullanılan NFT’ler gibi Ethereum tokenlarını satın alıp elinde tutabilse de, platformda yalnızca davet edilen sanatçılar sanat eserleri oluşturabilir. Ağa bir sanatçı olarak katılmak üzere başvurmak için, SuperRare için oluşturulan tüm sanat eserlerinin orijinal olması, sizin tarafınızdan yaratılması, dijital olması ve internette başka hiçbir yerde tokenize edilmemesi şartıyla bir başvuru formu doldurmanız gerekir. 

RARE Coin Nedir?

2021 yılında SuperRare, gerçek NFT satışlarının finansal değerinden bağımsız olarak, platformun başarısına katkıda bulunan kullanıcılara ve içerik oluşturuculara ödül olarak RARE tokenlarını airdrop olarak dağıttı. Platformun yerel tokenı olan RARE, toplam 1.000.000.000 arza sahip bir ERC-20 tokenıdır.

SuperRare DAO ve RARE tokenı, platformun koleksiyoner ve sanatçı topluluğuna SuperRare’in geleceğini şekillendirme yeteneği vermek için tasarlanmıştır. RARE, SuperRare platformunda önerilen iyileştirmelere oy vermek ve gelecekteki iyileştirme kararlarını şekillendirmek için kullanılır.

RARE Coin Nereden Alınır? 

SuperRare platformunun yerel tokenı olan RARE, Binance, Gate.io, Kraken ve Gemini gibi birçok kripto para borsasında listelenmektedir. Belirtilen bu borsalardan satın alınabilir. 

RARE Coin Fiyatı

Platformun yerel tokenı olan RARE yazım itibarıyla (4 Nisan 2022) 0,70 dolardan ilem görmektedir.

rare fiyat - SuperRare Nedir?

71 milyon dolar piyasa değerine sahip olan RARE son 24 saat içerisinde yaklaşık olarak 32 milyon dolarlık hacim yaratmış durumda.

Daha Fazla Nedir Haberleri İçin: Nedir Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar