BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Suudi Arabistan Ripple Çözümü İle Birlikte 400 Milyar $ Tasarruf Edecek!

SAMA, Ripple çözümlerinden “xCurrent”ı sistemine entegre ederek küresel transferlerdeki maliyetleri önemli ölçüde aşağı çekmiş görünüyor.

Yayın:

-

xcurrent

Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA) ödeme sistemlerinde yaptığı geliştirme ve modernleştirme çalışmalarının ardından uzun dönemde 400 milyar $’a yakın tasarruf sağlamayı hedefliyor.

SAMA, Ripple çözümlerinden “xCurrent“ı sistemine entegre ederek küresel transferlerdeki maliyetleri önemli ölçüde aşağı çekmiş görünüyor.

İlk Anlaşma Şubat 2018’deydi

2018’in Şubat ayında Ripple ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşma ile birlikte Ripple ürünü “xCurrent”, Suudi Arabistan sistemine entegre edilmeye başlamıştı. Anlaşmanın temel amacı ise Suudi Arabistan’in ödeme sistemlerini ve finansal altyapısını Ripple çözümleri ile birlikte geliştirmekti.

Konu ile ilgili olarak Ripple’ın Altyapı İnovasyonu Başkanı Dilip Rao, Suudi Arabistan ile yaptıkları anlaşmanın uluslararası para transferinde blockchain çözümlerinin dönüştürücü etkilerinin önemli bir kanıtı olduğunu belirtmişti.

Merkez bankaları sınır ötesine gerçekleştirecekleri ödemelerin maliyetlerini düşürmek adına yeni bir dönüşüm ile blockchain teknolojilerini benimsiyorlar. Bu açılım ise hem ticaretin hem de ticaretin önündeki bariyerlerin hızla kalkması anlamına geliyor.

XCurrent

XCurrent Ripple’ın blockchain çözümlerinden birisi. XCurrent’ı XRP ile karıştırmamak gerek. On Demand Liquidity (ODL) gibi XCurrent da farklı iş ortakları tarafından kullanılmakta.

On Demand Liquidty ve XCurrent her ne kadar birbirlerine benzeseler de aralarında önemli bir fark bulunuyor. ODL için direkt olarak kripto para borsalarındaki likidite kullanılıyor. Kurum ODL ile para göndermek istediğinde para yerel bir borsa üzerinde XRP’ye çeviriliyor, sonrasında hedef ülkedeki borsaya gönderilerek istenen para birimine çeviriliyor. Bu çözüm hali hazırda MoneyGram gibi şirketler tarafından kullanılmakta.

XCurrent için ise likiditenin karşı tarafta anlık olarak bulunduğundan emin olunuyor. Yani aslında bu likiditeyi Ripple’ın kendisi sağlıyor. Bu sebeple “atomic swap” gibi düşünebileceğimiz transfer ODL ağından bir miktar daha hızlı sağlanıyor. Transfer süresi ise 10 saniye veya daha az olarak belirtilmiş durumda.

400 Milyar $ Tasarruf

ODL üzerinde de çalışmalar yürütüldüğünü belirten yetkililer kendilerine daha yakın bir sistem olan “xCurrent”ı seçtiklerini belirtiyorlar. Merkez bankasının ardından yerel bankaların entegrasyonunun da tamamlanması ile birlikte Suudi Arabistan önemli bir tasarruf tedbirini hayata geçirmiş olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum’un İşlem Ücretleri %75 Oranında Düştü!

Ethereum’un işlem ücreti, ağ etkinliğinin azalması ile birlikte düşüşe geçti.

Yayın:

-

Ethereum'un

Ethereum’un işlem ücreti, ağda yaşanan tıkanıklıkların bir nebze azalması ile birlikte düşüş gösterdi.

EthGasStation’a göre, Çarşamba günü ortalama gas ücreti 30-40 Gwei arasında gidip geliyordu.

Bu durum iki aydan fazla bir süreden sonra, 140 Gwei’lere kadar çıkan işlem ücretlerinden sonra gerçekleşti. Örnek olarak standart bir Ethereum işlemi dikkate alındığında, ortalama işlem maliyeti yaklaşık 1 $ seviyelerinden 0.25 $ seviyelerine kadar gerilerdi. Gerileme, ortalama işlem ücretlerine 15 $ gibi bir fiyat ödeyen DeFi kullanıcıları için ise çok daha hissedilebilir bir halde.

Ağ Etkinliği Azalıyor

Etherscan’in paylaştığı verilere göre, bu durum birkaç gün önce işlem sayısındaki kademeli bir düşüş ile başlayan trendin bir parçası olarak görülüyor.

Toplam gas kullanımı ve token transfer sayısı, toplam işlem sayısından daha az görünmesine rağmen, ciddi bir anlamda azalmadı. Bu, DeFi işlemlerindeki düşüşün, Ponzi şeması olduğu iddia edilen Tethet ve Forsage ile ilgili işlemlerin listenin tepesinde olduğu için ağ rahatlamasının çoğunu oluşturduğu düşünülebilir.

Etherscan verilerinin Çarşamba günü verilerini henüz içermediğini belirtmemiz gerek. Bu da gas ücretlerinin ani düşüşünün sebebini neyin tetiklediğini saptamayı zorlaştırıyor.

Ethereum topluluğu, blok boyutunda Ethereum gas liminiti Haziran ayında %25 kadar arttırdı. Talep çok yükseklerde olduğu için bu durum, tıkanıklığı hafifletmek için pek yeterli olmadı.

Daha öncelerde bildirdiğimiz gibi, Ethereum’un oldukça değişken bir gas talebi mevcut. Fiyatlar yüksek olduğunda, blockchain oyun endüstrilerindeki gibi daha düşük değerli işlemler düşme eğilimi gösterir.

Bazı yorumcuların belirttiği gibi tıkanıklık, yeni kullanıcıların Ethereum DApps ve DeFi’de belirsiz hareketler ile işlem yapmaları gibi durumlar dolayısıyla yaşandı.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Ethereum 2020 senesinin en yüksek seviyelerine çıktı. Bu seviye ile beraber işlem hacmi çok yükseldi ve ağ hareketliliği çok arttı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.