Muhabbit

NE OLDU

Tosuncuk Mehmet Aydın Dosyası: Bitcoin’den Ne Kadar Kazandı?

Tosuncuk olarak tanınan Mehmet Aydın kimdir? Çiftlik Bank nasıl işliyordu? Tosuncuk nasıl zengin oldu? Tosuncuk Bitcoin ile nasıl tanıştı?

Clock
Paylaş
Tosuncuk Mehmet Aydın Dosyası: Bitcoin’den Ne Kadar Kazandı?

Tüm Türkiye’nin kendisini “Tosuncuk” olarak tanıdığı Mehmet Aydın kimdir? Çiftlik Bank nasıl işliyordu? Tosuncuk nasıl zengin oldu? Tosuncuk Bitcoin ile nasıl tanıştı?

Tosuncuk Mehmet Aydın Kim? Tosuncuk Kaç Yaşında?

Mehmet Aydın Bursa’nın bir köyünde 1991 yılında dünyaya geldi. İmam Hatip Lisesi terk olan Aydın, Bursa Nilüfer’de bir kafede önce garsonluk sonra da bulaşıkçılık yapıyordu. Rap müziğe meraklı olan Aydın, Egoman lakabıyla “Arabesk rap” müzik yapıyor ve kliplerinde esrar çekiyordu.

Çiftlik Bank Nedir? Nasıl Açıldı?

Çiftlik Bank macerası da Mehmet Aydın’ın rap müzik bağlantıları aracılığıyla başladı. Camiadan tanıdığı yazılımcı Eray Aker Tosuncuk’un Çiftlik Bank sistemlerini geliştirmesine yardımcı oldu.

Farmville gibi oyunların oldukça revaçta olduğu bir dönemde Rusya’daki bir oyun dikkat çekmekteydi. Bu oyundan feyz alınarak Türkiye’de ilk önce “Çılgın Tavuklar” isimli bir oyun çıkarılmıştı. Tosuncuk ve arkadaşı bu oyunun sistemleriyle benzer bir şekilde yeni bir oyun geliştirdiler. Mevzu bahis oyun 31 Temmuz 2016 tarihinde “Çiftlik Bank” olarak başlatıldı.

Çiftlik Bank’ın genel olarak iki operasyondan oluşuyordu. Sanal dünya ve gerçek dünya. Sanal dünyada kullanıcılar sistemden tavuk, inek ve diğer çiftlik hayvanlarını alabiliyordu. Bununla birlikte çiftlik hayvanlarından elde edilen besinler sanal olarak takas edilebiliyordu. Sistem içi alış veriş ve staking fikri bir süre sonra gerçek dünyaya da uyarlanmak istendi.

Bursa’da 2 çiftlik alındı ve sanal dünyada yetiştirilen çiftlik hayvanlarının bu tesislerde kullanıcılar için yetiştirileceği duyuruldu. Yetiştirildiği iddia edilen ürünler de şarküteri ağında satışa çıkartıldı.

Ancak Çiftlik Bank‘a 2018 yılı Mart ayında atanan kayyum ile işin aslı ortaya çıkartıldı.

Türkiye çapında 130’dan fazla şarküteri dükkanına sahip olan Çiftlik Bank, dükkanlarda satılan ürünleri kendi tesislerinde yetiştirmiyordu. Alımlarını köylerden yaparak kendi tesislerinde üretilmiş gibi damgalayarak dükkanlarında satışa sunuyordu!

Tosuncuk’un Madencilik Tesisleri

2017 yılı Aralık ayında İstanbul’dan Akhisar’daki çiftliğini ziyaret etmek için yola çıkan Tosuncuk, Balıkesir’de yetkili bayisinin yöneticisi olan Hakkı Cangül’e uğradı. Cangül’ün dükkanının bodrum katındaki 35 Bitcoin madenciliği cihazından bahsetmesi üzerine Tosuncuk bu cihazları Çiftlik Bank bünyesine almaya karar verir.

Bu kararın üzerine 2018 yılı Ocak ayında Akhisar’daki tavuk çiftliğinin altı numaralı kümesine 500 madencilik cihazı yerleştirildi. 2018 yılının Şubat ayına gelindiğinde ise cihazlar bir anda sökülerek bir tıra yüklendi. Dubai’ye gönderilmek amacıyla Gemlik Limanı’na yol aldığı söyleniyordu.

Ancak tırın Türkiye’ye giriş-çıkışı ile alakalı hiçbir kayıt yoktu. 500 Bitcoin madencilik cihazı bir anda kayıplara karıştı. Kimilerine göre cihazlar Tosuncuk’un yanında, daha düşük elektrik maliyetine sahip olan Uruguay’a kaçırıldı.

Tosuncuk Bitcoin’den Ne Kadar Kazandı?

Tosuncuk, madencilik tesisleri de kurduğu Bitcoin’den ne kadar kazandı? Tosuncuk Mehmet Aydın’ın “kaçış” tarihi olarak kabul edilen 4 Mart 2018’de Bitcoin fiyatı 11 bin 512 dolar civarındaydı. Teslim olduğu 1 Temmuz 2021 tarihinde ise 34 bin 764 dolar civarından işlem görüyordu.

ciftlik bank - Tosuncuk Mehmet Aydın Dosyası: Bitcoin'den Ne Kadar Kazandı?

Tosuncuk’un ifadesine göre kaçarken 2 Bitcoin sahibiydi fakat bu süre zarfında devasa ekipmanlarıyla kazdığı Bitcoin’leri de unutmamak gerek… Kaçtığı ve teslim olduğu tarihlerdeki Bitcoin fiyatına bakarak Tosuncuk’un elindeki parayı 3 katına çıkarttığı söylenebilir. Ancak Bitcoin’in geçtiğimiz dönemde 60 bin dolar civarında işlem gördüğünü ve Tosuncuk’un 19 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşen düşüşten önce para çekme işlemini yaptığını düşünürsek Tosuncuk’un şu andaki Bitcoin kazancı çok daha fazla olabilir.

Tosuncuk Nasıl Teslim Oldu?

Tosuncuk, 22 Haziran 2021 tarihinde Çiftlik Bank olayıyla yakından ilgilenen araştırmacı gazeteci İsmail Saymaz ve Sözcü gazetesi ile irtibata geçti.

“Kendi hür irademle en kısa sürede Türk yargısına teslim olacağım”

Tosuncuk Mehmet Aydın

Tosuncuk Çiftlik Bank platformunu başlatırken akıllarında “dolandırıcılık” gibi bir düşünce olmadığını, hızlı büyüme ile birlikte “kötü niyetli” insanların çoğaldığını ve kendisinin de bir “mağdur” olduğunu ifade eden bir açıklama yaptı.

1 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye’ye teslim edilen Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, bugün (13 Temmuz 2021) ilk duruşmasına çıktı.

Tosuncuk Neden Teslim Oldu?

Tosuncuk’un teslim olmasında düşünülen iki ihtimal var.

  1. Bitcoin’den parayı vurdu!
  2. Parası bitti!

İlk ihtimale göre Bitcoin’den parayı vuran Tosuncuk Mehmet Aydın, elde ettiği kazançla Türkiye’de Çiftlik Bank sebebiyle mağdur olan vatandaşların mağduriyetini giderip temize çıkmayı planlıyor.

İkinci ihtimale göre, para suyunu çekti ve organizasyonun beyni olduğu düşünülen Mehmet Aydın, ağabeyi Fatih Aydın’ı suçlamayı planlıyor.

Tosuncuk Kripto Para Sektörüne Mi Giriyor?

Tosuncuk Mehmet Aydın’ın dönüş yolunda polislere “Yeni bir projem var.” dediği biliniyor. Üstelik yeni projenin de kripto para sektörüyle alakalı olduğunu ifade ediyor.

Kripto para sektörüne gireceğini ifade eden Tosuncuk, finansal okuryazarlığı olmayan yeni “bilgisiz” yatırımcıları bir kez daha dolandırma peşinde olabilir.

İsmail Saymaz‘ın Halk TV’de yaptığı konuşmada Tosumcuk dosyasının bilinmeyenleri açıklanıyor.

Yeni projesi olduğunu söyleyen Tosuncuk, yakın zamanda bu işten paçayı kurtaracağını ve “saygın iş adamı” imajına kavuşabileceğini düşünüyor…

Tosuncuk’un Mahkemesi

Tosuncuk Mehmet Aydın Türkiye’ye teslim olmasıyla birlikte bugün (13 Temmuz 2021) görülen duruşmasında zararı ödeyecek parası olmadığını söyledi. Evli ve çocuksuz olduğunu söyleyen Tosuncuk, ortaokul mezunu olduğunu, şu anda işsiz olduğunu ve aylık gelirinin bulunmadığını söyledi.

“Benim yurt dışında, Uruguay’da 5 milyon dolarlık mal varlığıma Uruguay devleti tarafından el konuldu. Hakkımda yakalama kararı çıkartılınca Paraguay’a gönderdiğimiz ve Osman Naim Kaya’nın elinde bulunan 7 milyon dolarlık Bitcoin işletme tesisime de Ali Osman Naim Kaya tarafından el konuldu. Osman Naim Kaya, hakkındaki soruşturma nedeniyle Uruguay’da tutuklandı ve daha sonra ev hapsine alındı. Şu anda ne yaptığını bilmiyorum. Ev hapsinden sonra kendisiyle görüşmedim. Benim Türkiye’deki mal varlıklarıma da devlet tarafından el konuldu. Benim mağdurların zararlarını giderecek halihazırda bir param yoktur. Ancak Kıbrıs’ta ve Türkiye’de bulunan ve el konulan mal varlıklarımla mağdurların zararını gidereceğim.”

Tosuncuk Şimdi Nerede?

Tosuncuk Mehmet Aydın şu anda sevk edildiği Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde. 14 Eylül 2021 tarihinde görülmesi planlanan ikinci duruşmasını bekliyor.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar