Muhabbit

BLOCKCHAIN

Türk Şirketi TradeLens’ten Blockchain Hamlesi!

Yılport, blockchain destekli nakliye platformu TradeLens’e katıldı!

Clock
Paylaş
Türk Şirketi TradeLens’ten Blockchain Hamlesi!

IBM ve Danimarkalı lojistik devi Maersk tarafından oluşturulan blockchain nakliye platformu TradeLens, bir Türk terminal operatörü şirketiyle ortaklık kurdu.

TradeLens, ilk olarak Nisan 2018’de IBM ve Maersk tarafından başlatıldı. Bu hizmet, konteynerli nakliye ve lojistik için tasarlanmış küresel bir tedarik zinciri yönetimi platformudur.

Platform, tedarik zinciri verilerinin değişmez ve güvenli bir şekilde izlenmesine ve izinli bir blockchain kullanılarak paylaşılmasına olanak tanıyan standartlara açık API’ler sağlayarak çalışır.

11 ülkede 22 terminal ve 6 iç terminali işleten Türk sermayeli Yılport Holding’in, Türkiye’deki Gebze ve Gemport terminallerinden gelen verileri Temmuz 2020’de TradeLens ile entegre etmeye başladığı bildirildi.

Gelen bilgilere göre Yılport’un TradeLens ile olan entegrasyon süreci tamamlanmış. Bu durumda terminal operatörü, varlıkların ve konteynerlanmış kargoların daha verimli yönetimine yardımcı olmak için veri akışlarına erişebilecek.

Yılport ve platform arasındaki API destekli veri alışverişinde altı ana mesajın çalışacağı bildirildi. Bu mesajlar, “Giriş, çıkış, gemi yükü, gemi boşaltma, yükleme tarih listesi, yük boşaltma tarih listesi.” olarak açıklandı.

TradeLens aracılığıyla bu konteyner sevkiyatıyla ilgili verilere, nakliyeciler, acenteler, liman operatörleri, gümrük yetkilileri veya finansal hizmet sağlayacıları gibi tedarik zincirindeki bir dizi farklı oyuncu da izin verilen blockchaine erişebilir.

IBM ve Maersk’in öncü girişimi, dünyanın dört bir yanında çeşitli devlet kurumlarını ve gümrük makamlarını koordine ediyor. Bununla birlikte girişim, Endonezya, Tayland, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan iş adamlarını kendine çekmiş gibi görünüyor.

Piyasalarda Corona Virüs Etkisi

Yakın zamanda, blockchain teknolojisi, işletmeler, kuruluşlar ve hatta hükümetler için bile, Corona virüs krizinden sonra daha dayanıklı iş hacmi oluşturmak için önemli bir araç olarak savunuluyor.

Dünya Ekonomik Forumu, kısa bir süre önce çeşitli emtia pazarları ve tıbbi malzemelerde olduğu gibi, salgın sırasında tedarik zincirinde sorunlar bulunan ürünlerin blockchain tabanlı çözümlerini inceleyen bir rapor yayınladı.

Forum ayrıca, hükümetlere ve işletmelere tedarik zincirlerini mevcut ekonomik ortama ve küresel ticaretteki karışıklıklara uyarlamalarına yardımcı oldu. Forum, bu tarz durumlara yardımcı olmak için tasarlanmış bir blockchain araç seti yayınladı.

Ülkemizden gelen bu tür blockchain ile alakalı haberler, şirketlerimizin son teknoloji ürünlerini takip ettiği anlamına geliyor. Bununla birlikte şimdiden blockchain teknolojisini tercih eden şirketler, büyüklüklerine büyüklük katacaktır.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar