Muhabbit

BITCOIN

Ukrayna, Nükleer Enerjiyle Bitcoin Madencilik Merkezi Kurmayı Düşünüyor!

Ukrayna madencilikten gelir elde etmek istiyor.

Clock
Paylaş
Ukrayna, Nükleer Enerjiyle Bitcoin Madencilik Merkezi Kurmayı Düşünüyor!

Ukrayna Enerji Bakanlığı, ülkenin fazla nükleer enerjisini kullanmak için Bitcoin madencilik merkezi kurmayı düşünüyor.

Konu ile ilgili olarak Bakanlık yetkililerinin yakın zaman önce, ülkenin devlete ait nükleer enerji şirketi Energoatom ve Ukrayna’nın Bitcoin madencilik makineleri üreticisi Hotmine ile görüşme yaptığı bildirildi.

Ukrayna’nın dijital gelişimden sorumlu enerji bakan yardımcısı Yevhen Vladimirov yaptığı açıklamada, kripto para madenciliği merkezinin Ukrayna’nın nükleer enerjisini kullanmasının, hükümetin vergi gelirlerinin artmasına katkıda bulunacağını dile getirdi.

Ancak Vladimirov’a göre, Ukrayna’nın önerisini ilerletmek için önce bazı sorunların çözülmesi gerekiyor. Bunlar arasında ise, diğer faktörlerin yanı sıra düzenleyici, yasal, araştırma ve gerekli elektrik hesaplamaları yer alıyor.

Bitcoin madencilik makineleri üreticisi Hotmine ise, Ukrayna’nın uygun fiyatlı nükleer enerji üretimiyle kripto para madenciliğinde dünya liderlerinden biri olabileceğini belirtiyor.

Önerinin uygulamaya geçip geçmeyeceği Hotmine, Energoatom ve Enerji Bakanlığı’nın yaptığı görüşmelerden sonra belli olacak.  

Ukrayna, son zamanlarda kripto para alanında attığı adımlar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı, sanal varlıklar ekosistemini ve Ukrayna’nın merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için Stellar Geliştirme Vakfı ile ortaklık kurduğunu duyurmuştu. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar