BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

VeChain’in Yeni Aracı ToolChain İle Besinler Hep Taze Kalacak!

VeChain’in piyasaya süreceğini açıkladığı yeni aracıyla gıda sektöründe tazelik bir sorun olmaktan çıkacak.

Yayın:

-

VeChain’in piyasaya süreceğini açıkladığı yeni aracıyla gıda sektöründe tazelik bir sorun olmaktan çıkacak.

VeChain yaklaşık 1 ay önce Blockchain teknolojisi ve IoT ile gıda endüstrisindeki zorlukların bir kısmının çözülebilir olduğunu ortaya atmıştı. Bu konuda detaylı bir rapor sunan VeChain, şeffaflığın ve takibin önemine değinmişti.

VeChain, raporda bahsi geçen sorunlar üzerine çalışmış olmalı ki raporun üzerinden fazla zaman geçmeden yeni aracını tanıttı. ToolChain adını verdiği yeni aracıyla VeChain gıda sektöründe taşınan besinlerin tazeliğini denetlemeye olanak verip takip edilebilirlik sağlayacak.

Tedarik zinciri içerisinde süt ürünlerinin, alkollü içeceklerin ve ithal gıdaların başlangıç noktaları, sınır ötesi hareketleri, tüm transport işlemleri gibi izlenebilirlik şablonları içeren araç, besinlerin bozulmaması, hep taze kalması amacı taşıyor. Bununla birlikte besinin menşeinin öğrenilmesi ve besinde sahtecilik gibi bir alana mahal vermemek de amaçlanıyor.

ToolChain’den yararlanacak olan şirketler ayrıca sertifikasyon, denetim, sigorta ve tedarik zincirinde finansal hizmetlerin maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak adına PwC, Deloitte, DNV GL gibi üçüncü taraf hizmetlere erişim şansı elde edecekler.

Cointelegraph’a konuşan VeChain sözcüsü, piyasadaki çoğu BaaS platformunun ve şirketinin yalnızca “node’ların dağıtımı gibi” yüksek seviyeli çerçeve hizmetleri için yardım sağladığını belirtti. Bu dar görüş de Blockchain teknolojisinin gıda sektöründe benimsenmesini engelleyen en önemli noktalardan biri diye ekledi.

ToolChain ile bu engeli aşmayı amaçlayan VeChain oldukça iddialı. Sektöre kolaylığı ve sorunların hızlı bir şekilde çözümlenmesini sağlayacağının vaadini de veriyor.

VeChain daha önce de tedarik zincirinin takip edilebilirliği üzerine çalışmaları ile tanınıyor. Corona virüsü pandemisi ile odağını sağlık sektörüne doğrultmuştu. Fakat çıkardığı yeni aracı ToolChain ile gıda endüstrisindeki ilgisini de kaybetmediğini ve çok yönlü bir gelişim gösterebileceğini kanıtladı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

İkinci Teşvik Paketi Bitcoin’in Değerini Yükseltti!

ABD’de vatandaşlar için ikinci teşvik paketi yolda!

Yayın:

-

Analistlere göre, Bitcoin (BTC) ve ABD doları endeksi (DXY) zayıfladığı için, Bitcoin’in fiyatı artabilir.

Washington’da yeni bir corona virüs teşvik paketi müzakereleri devam ederken, veriler DXY’nin düştüğünü gösterdi.

Vays: ABD Seçimini Kim Kazanırsa Kazansın “Bitcoin Satın Alın”

DXY ve BTC / USD, son aylarda güçlü bir ters korelasyon gösterdi. Son DXY artışı, Bitcoin için yoğun bir satış baskısına dönüşmedi, ancak yeni kayıplar uzun vadede BTC boğalarını canlandırabilir.

DXY’nin U dönüşü, ABD Senatosu’nun 2.5 trilyon $’lık yeni bir corona virüs yardım anlaşması yapmaya çalıştığı sırada yaşandı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çarşamba günü FOX Business’a verdiği demeçte, görüşmelerin devam ettiğini, ancak yapılacak olan anlaşmanın, uygun şartları karşılayan ABD vatandaşları için 1.200 $’lık yeni bir teşvik pakedini içereceğini doğruladı.

Mnuchin, Başkan Donald Trump ile başkan adayı Joe Biden arasındaki hararetli tartışmadan bir gün sonra konuşma yaptı.

Gerginlik artarken, popüler tüccar Tone Vays, Beyaz Saray’ın kontrolünü kim alırsa alsın, teşvik paketlerini finanse eden para basma işleminin dolara zarar vermeye devam edeceğini savundu.:

Kim kazanırsa kazansın, para basmaya devam edecekler! BİTCOİN ALIN!

ABD Doları Endeksinin 3 Aylık Grafiği. Kaynak: TradingView

Bitcoin’in ve DXY’nin Korelasyonu Değişiyor

Veriler, geçtiğimiz günlerde yaşanan geri çekilme ile DXY ve Bitcoin arasındaki ilişkinin değiştiğini gösteriyor.

Buna karşılık, Bitcoin fiyatı tarihin en iyi ikinci çeyreğini kaydederek ayı 10.600 $’ın üzerinde kapatırken, BTC / USD hem altın hem de S&P 500 ile son derece korelasyonlu kaldı.

Elbette, finans uzmanları ve analistler bu durumun bu şekilde devam edeceğine inanmıyor. Bitcoin, yakında geleneksel pazarlardan tamamen kopacaktır.

Daha fazla analiz haberi için: Analiz Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum İşlem Ücretlerine Maruz Kalmadan UNI Farming Mümkün Mü?

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Yayın:

-

cryptocom uni

Kripto para platformu ve borsası Crypto.com dün gerçekleştirdiği duyuru ile birlikte DeFi tarafında önemli bir adım attı.

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Platformun kendi tokeni CRO kilitleyerek gerçekleştirilebilecek yield farming etkinliği oldukça ilgi çekmiş görünüyor.

Herhangi bir kilitleme dönemi bulunmayan etkinlik kapsamında ücret ödemeden UNI token kazanılabiliyor.

Etkinlik için oluşturulan toplam havuz ise 500,000 $ değerinde. Kilitleme işlemini gerçekleştiren kullanıcılar havuzdan payını alacak. Ödemeler ise UNI olarak gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz dönemde inanılmaz bir büyüme yaşayan merkezsiz borsalar Uniswap liderliğinde büyümelerine devam ediyor. Merkezi borsalara oldukça ciddi rakip olma yolunda ilerleyen merkezsiz platformlar, merkezi borsaların düzenlediği etkinliklere de konu olmaya başlamış durumda.

Ethereum Ücretleri

DeFi uygulamalarının ve platformlarının popüleritesinin hızla artması ile birlikte Ethereum ağı üzerindeki yoğunluk da ciddi derecede artmış durumda. Saniyede ortalama 7 işlem onaylama kapasitesi bulunan ağa çok daha fazla işlem yüklemesi gerçekleştiğinden hem transfer süreleri hem de işlem ücretleri ciddi derecede artmıştı.

Doğası gereği merkezsiz borsalar üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin tümü için de bir transfer işlemi gerektiğinden bu durum ağ kapasitesini oldukça olumsuz etkilemişti.

İşlem başına 30 $’a kadar çıkan ücretler kullanıcıları oldukça zor duruma sokmuştu.

Karlılığın oldukça yüksek olması sebebiyle kimi kullanıcılar bu ücretleri göz ardı ederken kimisi ise ücretlerin yüksekliği sebebiyle merkezsiz borsalar üzerinde işlem gerçekleştirmemişti.

Kilitli Değer Miktarı

11 Milyar $’ın üzerinde seyreden DeFi üzerindeki kilitli değer miktarı Temmuz ayında 2 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor. Bu hızlı ivmelenme ve artış da kripto para topluluğunun ilgisi bu yöne çekmiş durumda.

DeFi platformları arasında Uniswap, en çok kilitli değeri barındıran platform konumunda bulunuyor. Yüzde 20’ye yakın dominans gösteren Uniswap’ın en yakın takipçisi ise MakerDao.

DeFi platformlarından yararlanıyor musunuz?

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

DeFi marketcap için: DeFi MarketCap

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.