Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59995.99
2.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3187.46
0.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.73
-0.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.4
1.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

“Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi’yiz!”

Craig Wright’ın mahkemede kendine ait olduğu cüzdan adreslerinden “Wright yalancının teki! Hepimiz Satoshi’yiz!” mesajı geldi.

Clock
Paylaş
“Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi’yiz!”

Craig Wright’ın mahkemede kendine ait olduğu cüzdan adreslerinden “Wright yalancının teki, hepimiz Satoshi’yiz!” mesajı geldi.

Craig Wright’ın başı yine dertte! Bitcoin’in ilk yıllarındaki cüzdanlardan gelen mesaj ortalığı karıştırdı. Wright’ın Kleiman davasında kendisine ait olduğunu öne sürdüğü cüzdanları herkes biliyordur. Dava dosyaları kamuoyunda yer aldıktan sonra verilen cüzdan adreslerinden birinin kendisine ait olduğunu iddia edip cüzdan adresiyle mesaj atan insanlar oldu. Mesaj atanların hemen hepsinde tek bir ortak nokta vardı. O da;

728×90 muhabbit - “Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi'yiz!”300x250 muhabbit - “Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi'yiz!”

“Craig yalancının ve sahtekârın teki.”

beyanı olmuştu.

craig 2019 - “Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi'yiz!”

 

Bugün Wright’ın mahkemede kendine ait olduğunu iddia ettiği cüzdan adreslerinden 145 tanesinden tek bir mesaj geldi.

“Craig Steven Wright yalancının ve sahtekârın teki… Hepimiz Satoshi’yiz.”

Mesajı yollayan cüzdanlara erişmek ve malum mesajı yollamak için özel anahtarlara sahip olmak gerekiyor.  Satoshi’lerin deyimiyle “Lightning Network harika bir şey!”  Yeni mesajda on-chain kapasitesini geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerinden bahsediliyordu.

Craig 2020 hepimiz Satoshiyiz. - “Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi'yiz!”

Mesajda dikkat çeken nokta ise “Hepimiz Satoshi’yiz!” kısmı oldu. 2015 yılında Satoshi tarafından atıldığına inanılan bir mesajla aynı argüman kullanılmıştı. 2015 tarihli mesajda;

“Craig Wright değilim, hepimiz Satoshi’yiz.”

yazıyordu.

satoshi 2015 - “Wright Yalancının Teki, Hepimiz Satoshi'yiz!”

Geçtiğimiz hafta 2009 yılında kazılan 50 BTC’nin cüzdandan çıkması olayından sonra “Satoshi kim?” soruları tekrar hararetlenmişti. Wright mahkeme kayıtlarında, malum 50 BTC’nin olduğu cüzdan adresinin de kendisine ait olduğunu iddia ediyordu. Sonrasında işlemi ben gerçekleştirmedim açıklaması yapmıştı.

Üzerinden bir hafta geçmeden tekrar mahkeme kayıtlarındaki bir adresin daha doğrusu 145 adresin böyle bir mesaj atması, Wright’ın Satoshi olmadığını kanıtlar nitelikte. Kripto para dünyasındaki birçok topluluğun da görüşü bu yönde.

Ya Satoshi Tek Bir Birey Değilse?

Wright’ı bir kenara alırsak burada bir ayrıntı daha var. Şu zamana kadar hep Satoshi bir kişi olarak düşünüldü. Peki ya daha fazlasıyla? Satoshi tamamen bir konseptse? Bir grup işiyse? 145 cüzdandan gelen bu mesajla bu ayrıntı daha da düşünülür oldu.

Teoriler havada uçuşurken bir tane de bizden gelsin! Ya her şey Satoshi’nin gerçek kimliğinin ortaya çıkmasını istemediği için bir yönlendirmesiyse? McAfee’nin geçtiğimiz haftalarda “o kişi” ile konuştuğunu ve “eğer ortaya çıkarsa bireyleri geçin hükümetler bile peşine düşecektir, bu yüzden ben sıramı saldım.” tarzında bir açıklama yaptığını hatırlayalım. Yani Satoshi kimse ortaya çıkmak istemiyor ancak Wright’ın davranışlarına da katlanamıyor veyahut Wright onu sinirlendirecek bir şey yaptı. O da ortaya çıkmadan, kendini belaya bulaştırmadan dikkatleri tek bir birey üzerine değil de bir grup üzerine çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Adam Back’in Satoshi olabileceği konusunda bir video ortaya çıkmıştı. Belki de gerçekten Adam Back ve çıkan videodan sonra dikkatlerin başka bir gruba kaymasını istedi. Veyahut Satoshi değil ve gerçek Satoshi, bütün oklar Adam Back’i gösterdiği için rahatsız oldu. Hepimiz Satoshi’yiz diyerek grup işini ortaya attı.

Tabii bunların hepsi birer varsayım. Gerçek Satoshi kim veya ne zaman kendini gösterecek bilinmez. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar