Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41873.73
5.90%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2226.9
2.86%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.77
0.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.2
1.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Yaşanan Çip Kıtlığı Çinli Madencileri Vurdu!

Bitcoin fiyatının yükselişi ile birlikte madencilik ekipmanlarına olan talep zirve yaptı.

Clock
Paylaş
Yaşanan Çip Kıtlığı Çinli Madencileri Vurdu!

Bitcoin fiyatının yükselişi ile birlikte madencilik ekipmanlarına olan talep zirve yaptı. Yaşanan kıtlık ise Çin’deki madencilik şirketlerini vurdu.

Reuters’ın haberine göre Çinli madenciler adeta kıtlık yaşıyor.

Kullanıcılar ve yatırımcılar tarafından oldukça dikkatli bir şekilde takip edilen madencilik sektörü, her gelişmesi ile büyük önem taşıyor.

728×90 muhabbit - Yaşanan Çip Kıtlığı Çinli Madencileri Vurdu!300x250 muhabbit - Yaşanan Çip Kıtlığı Çinli Madencileri Vurdu!

Madecilerin satışları ile oldukça etkilenebilen Bitcoin fiyatı sebebiyle madenci cüzdanları da analiz firmaları tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor.

An itibarıyla 32,000 $ seviyelerinden işlem gören Bitcoin; 40,000 $ seviyelerinden yaşanan düşüşe rağmen, Mart ayındaki dip fiyatından yüzde 800 yukarıda bulunuyor.

Madencilik ekipmanları üreten Innosilicon’un Başkan Yardımcısı Alex Ao, madencilik “rig”lerini destekleyecek kadar çip bulunmadığını açıkladı. Yaşanan yüklü talepler sonrası oluşan kıtlık ise sektörü ciddi şekilde vurmuş durumda.

Yaşanan çip kıtlığının yavaş yavaş diğer sektörleri de etkilediğinin altını çizen Ao, bilgisayar ve telefonlar için gerekli üretimler tarafında da sıkıntı yaşanmaya başladığını açıkladı.

Dijital varlık yönetimi şirketi GMR’ın kurucularından Gordon Chen, yaşanan kıtlığı şu sözlerle açıkladı.

Altın fiyatı arttığında daha çok kazım ekipmanı talebi oluşur, süt fiyatı arttığında ise üreticiler daha çok inek ister.

Bitcoin madenciliğinin lider şirketlerinden Bitmain’in elindeki ekipmanların tümünün bittiği vurgulanırken, önümüzdeki dönemde üretilecek cihazların da birçoğunun şimdiden satıldığı açıklandı.

Geçtiğimiz yıl ikinci el piyasasında da büyük bir artış yaşandığının altını çizen Jiangsu Haifanxin Technology Satış Yöneticisi; yüzde 60’lara varan fiyat artışının yaşandığını, hatta yılın bazı dönemlerinde fiyatların iki katına çıktığını belirtti.

ABD tarafında Bitcoin madenciliği için birçok yeni çiftlik kurulurken, Çin tarafındaki dominansın eritilmesi için ABD’li şirketlerin ekipman alımlarına devam ettiğini daha önce sizlere aktarmıştık.

TokenInsight tarafından yapılan açıklamalara göre ise Çin haricinde en büyük madencilik aktivitelerinin Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da bulunduğu da belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde İran’da birçok madencilik çifliğine baskın yapılmış ve binlerce cihaz ele geçirilmişti.

Bitcoin madenciliği tarafında yaşanan kıtlığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar