BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Araştırmalara Göre Veri Hırsızlığı Girişimleri Arttı!

Pandemi ile birlikte artış gösteren internet casusluğu veri hırsızlığı girişimleri bütün internete yayılmış durumda!

Yayın:

-

Awake Security’nin yapmış olduğu araştırmalara göre, devasa boyutlarda küresel casusluk ve veri hırsızlığı girişimleri, internette sörf yapan kullanıcıları risk altında bırakıyor. Hatta, çeşitli Bitcoin ve kripto internet siteleri de bu olaya dahil durumda.

Araştırmalara göre sorunun merkezinde, CommuniGal Communication ya da GalComm olarak bilinen bir internet domain satış şirketi var. Awake Security’nin 18 Haziran tarihli blog paylaşımında “GalComm aracılığı ile kaydedilen 26.079 ulaşıma açık alan adının 15.160’ı yani neredeyse %60’ı kötü amaçlı ve şüpheli.” dendi.

Risk İçeren İnternet Siteler

Risk içeren internet siteleri, kötü amaçlı yazılım dahil olmak içere birkaç farklı yöntem kullanıyor. Buna rağmen popüler güvenlik sistemlerinin radarlarından hiç bir zorluk yaşamadan geçmiş durumdalar. Awake Security, yaptığı araştırmalar ile bu internet sitelerine ulaşmış ve bir liste hazırlamış.

Listede, cryptolimited.org, cryptocoiners.net, bitcoincompass.info gibi bir dizi kripto ve Bitcoin ile alakalı alan isimleri de mevcut.

Liste, binanceref.info ve binanceregister.info isimli iki alan adını da içeriyor. Ancak bu iki sitenin popüler borsa ile ilgisi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Konu popüler borsa Binance’e yöneltildi, fakat borsa henüz herhangi bir şekilde konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Awake ayrıca, GalComm’a bağlı olan kötü amaçlı Google Chrome uzantıları hakkında üç ay içinde yüzün üzerinde sorun bildirmiş.

Awake, paylaştıkları yazıda bu konu hakkında şunları söyledi;

Bu kötü amaçlı uzantılar ile birlikte ekran görüntüleri alınabilir, yazdıklarınıza erişilebilir ve çerezlerde saklanan kimlik bilgilerine erişilebilir.

Awake ayrıca şunları da ekledi;

Bugüne kadar, kötü amaçlı uzantılar en az 32.962.951 kere indirilmiş durumda. Ve bu istatistik yalnızca Mayıs 2020’den itibaren Chrome Web Mağazası’nda yayınlanan uzantıları dahil ediyor.

Awake’e göre bu kötü amaçlı yazılımlar internetin sağlık sektöründen tutun petrol sektörüne kadar her bir kategorisine yayılmış durumda.

Bildiğiniz üzere corona virüs önlem tedbirleri Mart ayı ile birlikte ciddi anlamda yükselişe geçti. Bu durum ile birlikte internet suçları tüm zamanların en yükseğini yaşıyor. Yakın tarihte yapılan bir ABD duruşmasında, corona virüs’ün başlaması ile birlikte siber suçlarda %75’lik bir artış gösterdiği söylendi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Centre 100.000$’lık Ethereum Adresini Dondurdu!

Yayın:

-

USD Coin’in (USDC) geliştiricisi Centre, güvenlik güçlerinin talebine karşılık, 100.000$ tutan Ethereum adresini kara listeye aldı. Türünün ilk örneği olarak nitelendirilen olay, 16 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşti.

Güvenlik güçlerinin bu isteğinin arkasındaki sebep henüz netleşmedi. Fakat Circle ve Coinbase tarafından kurulan Center Consortium yaşanan bu olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Centre, güvenlik güçlerinden gelen bu talebe yanıt olarak, sözü geçen adresi kara listeye aldığını doğruluyor. Güvenlik güçlerinin bu talebi hakkında herhangi bir yorum yapmayacağız. Fakat Centre yargı yetkisine sahip mahkeme kararlarına uymakla yükümlüdür.

Bilinen Bir Hırsız

Circle sözcülerinden Josh Hawkins, kara liste olayına ilişkin herhangi bir ayrıntı vermeyeceğini söylemesine rağmen, adresin bir başka kripto para birimi hırsızlığına karışmış olma ihtimalini yalanlamıyor.

Farklı bir adresin üzerine yapılan yorum bölümünde, bir kullanıcı kara listeye alınmış adresin sahibinin kendilerinden başka tokenlar çaldığını iddia etti.

Merhaba kimliği belirsiz hırsız, gördüğüm kadarı ile  0xEeC84548aAd50A465963bB501e39160c58366692 kodlu bu ETH adresi ile yakın temas halindesiniz. Ayrıca cüzdanımdan 10.000 Loopring Coinbase çaldınız. Şimdi size bu parayı geri gönderme şansı tanıyorum. Zaten kişisel adresimi biliyorsun. Bunu yapmazsan, bilinen 2 adresinle beraber seni yargıya teslim edeceğim.

Geçtiğimiz hafta USDC, 1 milyar$’sık piyasa değerini egale etti ve Tether’in (USDT) ardından en büyük ikinci stablecoin haline geldi. Ve itibari para birimleri ile orantılı stablecoinler ile ilgilenen Twitter kullanıcıları, USDC’nin başına gelen şeyin, herhangi bir stablecoinin de başına gelebileceğini düşünüyor.

Bir başka Twitter kullanıcısı ise, Dai’nin (DAI) merkezi kontrol sorununu çözeceğinden bahsetti. Fakat DAI, USDC ve merkezi olarak kontrol edilen diğer dijital para birimleri tarafından desteklendiği için, bu tez çürütülmüş oldu.

Kalıcı Olarak Kurtarılamayabilir

Normalde Ethereum blockchaini üzerinde tutulan fonlar, adres sahipleri tarafından kontrol edilebilir. Fakat USDC kısmına bakacak olursak, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapabilmeleri kısıtlanabilir ve adres kara listeye alınabilir. Teknik olarak bu eylemin geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, Circle, internet sitesinde kara listeye alınan adresleri “kalıcı olarak kurtarılamayabilir” ibaresi ile birlikte uyarıyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple, Uygulamanın 19 Yeni Bölgeye Hizmetini Sağlayacak!

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Yayın:

-

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX'e 19 yeni bölge ekledi.

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Ripple, geleneksel bankacılık devi Santander ile yaptığı ortaklık ile gündemde. Bugün (09.07.2020) Ripple tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre Blockchain tabanlı bir ödeme kanalı olarak oluşturulan One Pay FX uygulamasında gelişmeler mevcut.

2018 yılında çalışmalarına başlanan One Pay FX, İngiltere, İspanya, Polonya ve Brezilya’da kullanılabiliyordu. Bugün Ripple’ın yaptığı açıklamayla beraber One Pay FX artık Amerika ve Şili gibi birçok ülkenin yer aldığı 19 bölgede kullanılabilecek.

One Pay FX CTO’su Ed Metzger;

“Müşterilerimiz uluslararası ödeme kanallarının olmasının daha iyi olabileceğini dile getirdi. Biz de onların isteklerine göre davranarak Blockchain’in işlemlerini daha hızlı, ucuz ve şeffaf hâle getirmek amacıyla Ripple ile ortaklık kurduk”

Ayrıca müşteri geri dönütlerinden farklı para birimlerinin birbirine çevrilmesi konusundaki sıkıntıların giderilmesini isteğini de aldıklarını belirtti. Ayrıca;

“Ripple, müşterilerimiz tarafından gündeme getirilen sorunları direkt ele almamıza yardımcı oluyor. Paranın varış zamanı belli olarak müşterilerimiz ister tatil rezervasyonlarını ister ticari ödemelerini rahatlıkla yapabiliyor. ”

Haber gelecek bilgiler ışığında güncellenecektir.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.