Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43873.53
-0.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2350.4
-0.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.93
16.44%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $240.3
2.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Araştırmalara Göre Veri Hırsızlığı Girişimleri Arttı!

Pandemi ile birlikte artış gösteren internet casusluğu veri hırsızlığı girişimleri bütün internete yayılmış durumda!

Clock
Paylaş
Araştırmalara Göre Veri Hırsızlığı Girişimleri Arttı!

Awake Security’nin yapmış olduğu araştırmalara göre, devasa boyutlarda küresel casusluk ve veri hırsızlığı girişimleri, internette sörf yapan kullanıcıları risk altında bırakıyor. Hatta, çeşitli Bitcoin ve kripto internet siteleri de bu olaya dahil durumda.

728×90 muhabbit - Araştırmalara Göre Veri Hırsızlığı Girişimleri Arttı!300x250 muhabbit - Araştırmalara Göre Veri Hırsızlığı Girişimleri Arttı!

Araştırmalara göre sorunun merkezinde, CommuniGal Communication ya da GalComm olarak bilinen bir internet domain satış şirketi var. Awake Security’nin 18 Haziran tarihli blog paylaşımında “GalComm aracılığı ile kaydedilen 26.079 ulaşıma açık alan adının 15.160’ı yani neredeyse %60’ı kötü amaçlı ve şüpheli.” dendi.

Risk İçeren İnternet Siteler

Risk içeren internet siteleri, kötü amaçlı yazılım dahil olmak içere birkaç farklı yöntem kullanıyor. Buna rağmen popüler güvenlik sistemlerinin radarlarından hiç bir zorluk yaşamadan geçmiş durumdalar. Awake Security, yaptığı araştırmalar ile bu internet sitelerine ulaşmış ve bir liste hazırlamış.

Listede, cryptolimited.org, cryptocoiners.net, bitcoincompass.info gibi bir dizi kripto ve Bitcoin ile alakalı alan isimleri de mevcut.

Liste, binanceref.info ve binanceregister.info isimli iki alan adını da içeriyor. Ancak bu iki sitenin popüler borsa ile ilgisi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Konu popüler borsa Binance’e yöneltildi, fakat borsa henüz herhangi bir şekilde konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Awake ayrıca, GalComm’a bağlı olan kötü amaçlı Google Chrome uzantıları hakkında üç ay içinde yüzün üzerinde sorun bildirmiş.

Awake, paylaştıkları yazıda bu konu hakkında şunları söyledi;

Bu kötü amaçlı uzantılar ile birlikte ekran görüntüleri alınabilir, yazdıklarınıza erişilebilir ve çerezlerde saklanan kimlik bilgilerine erişilebilir.

Awake ayrıca şunları da ekledi;

Bugüne kadar, kötü amaçlı uzantılar en az 32.962.951 kere indirilmiş durumda. Ve bu istatistik yalnızca Mayıs 2020’den itibaren Chrome Web Mağazası’nda yayınlanan uzantıları dahil ediyor.

Awake’e göre bu kötü amaçlı yazılımlar internetin sağlık sektöründen tutun petrol sektörüne kadar her bir kategorisine yayılmış durumda.

Bildiğiniz üzere corona virüs önlem tedbirleri Mart ayı ile birlikte ciddi anlamda yükselişe geçti. Bu durum ile birlikte internet suçları tüm zamanların en yükseğini yaşıyor. Yakın tarihte yapılan bir ABD duruşmasında, corona virüs’ün başlaması ile birlikte siber suçlarda %75’lik bir artış gösterdiği söylendi.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar