BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

Bitcoin vs Ethereum: Aradaki Fark Nedir?

Bitcoin ve Ethereum’um arasındaki farkları sizin için derledik.

Yayın:

-

Ethereum

Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar için öncelikle her iki dijital para biriminin temel prensiplerini anlamamız gerekiyor.

Ethereum ağının kripto para birimi olan Ether (ETH), muhtemelen Bitcoin’den (BTC) sonra en popüler ikinci dijital para birimi. Bu durum çok doğal, çünkü Ethereum piyasa değeri olarak en değerli ikinci kripto para değeri.

Ethereum ve Bitcoin birçok yönden benzerlik gösterir. Her ikisi de, çevrimiçi borsalar aracılığı ile alınıp satılan ve çeşitli kripto para birimi cüzdanlarında saklanabilen dijital para birimidir. Bu birimlerin her ikisin de merkezi yoktur. Yani bir merkez bankası ya da başka bir yetkili tarafından düzenlenmez. Her ikisi de blockchain olarak bilinen dağıtılmış defter teknolojisini kullanır. Bununla beraber, piyasa değerine göre en popüler iki kripto para birimi arasında birçok önemli fark bulunmaktadır.

Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin, Ocak 2009 senesinde piyasaya sürülen blockchain teknolojisinden yararlanan bir para birimidir. Gizemli bir şahıs olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmıştır. Bitcoin, hükümet destekli paraların aksine, herhangi bir merkezi otorite olmaksızın güvence altına alınan bir çevrimiçi para birimi olarak görev yapıyor.

Fiziksel bir şekilde Bitcoin yoktur, yalnızca kriptografik olarak güvenli bir genel defter ile ilişkili bakiyeler vardır. Bitcoin, bu tür bir çevrimiçi para birimi olarak ilk girişim olmasa bile, aralarında en başarılı olanıydı. Bitcoin, son 10 yılda geliştirilen hemen hemen tüm kripto para birimlerinin selefi olarak anılır.

Yıllar geçtikçe, sanal, merkezi olmayan para birimi kavramı, düzenleyiciler ve hükümet organları tarafından kabul gördü. Resmi olarak tanınan bir ödeme aracı ve değer deposu olarak tanınmamasına rağmen Bitcoin, kendi alanında bir niş oluşturmayı başardı. Düzenli olarak hararetli tartışmalara konu olan Bitcoin, finansal sistem ile birlikte var olmaya devam ediyor.

Ethereum Tarihçesi

Blockchain teknolojisi, dijital para birimini etkinleştirmenin ötesine geçen uygulamaları oluşturmak için kullanılıyor. 2015 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülen Ethereum, en büyük ve en köklü, açık uçlu merkezi olmayan yazılım platformudur.

Ethereum, akıllı sözleşmelerinin ve merkezi olmayan uygulamaların dağıtımını herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdehalesi olmadan oluşturulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Ethereum, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanıyan bir blockchain üzerinde çalışan programlama diline sahiptir.

Ethereum’un potansiyel uygulamaları geniş kapsamlıdır ve yerel kriptografik tokeni olan Ether tarafından desteklenir. 2014 yılında Ethereum, Ether tokeni için ön satış başlattı. Ön satış tahminlerin ötesinde ezici bir talep ile karşılaştı. Ether, Ethereum platformunda komut çalıştırmanın anahtarıdır. Geliştiriciler platformda, uygulama oluşturmak ve çalıştırmak için Ether kullanır.

Ether temelde iki amaç için kullanılır: Diğer kripto para birimleri ile aynı şekilde borsalarda dijital para birimi olarak alınıp satılır ve Ethereum ağında uygulamaları çalıştırmak için kullanılır. Ethereum’a göre, “Dünyanın her yerinden insanlar ETH’yi ödeme yapmak ve bir değer deposu olarak kullanıyor”.

Aradaki Kilit Farklar

Hem Bitcoin hem de Ether ağları, dağıtılmış defter ve kriptografi ilkesi ile desteklenirken, ikisi teknik açıdan birçok farklılık gösterir. Örneğin, Ethereum ağında yürütülebilir kod içerebilirken, Bitcoin’in ağ işlemlerine eklenen veriler genellikle yalnızca not tutmak içindir. Diğer farklıklar arasında blok süresi var. Bitcoin için dakikalar süren bu işlem, Ethereum ağında saniyeler sürer. Ayrıca Bitcoin SHA-256 algoritması kullanırken, Ehereum ethash algoritmasını kullanır.

Daha da önemlisi, Bitcoin ve Ethereum ağları genel amaçlarına göre farklıdır. Bitcoin, ulusal para birimlerine bir alternatif olarak yaratılmışken, Ethereum kendi para birimi aracılığı ile değişmez, programatik sözleşmeleri içeren ve uygulama geliştirilebilen bir platform olarak tasarlanmıştır.

BTC ve ETH’nin her ikisi de dijital para birimdir, ancak Ether’in temek amacı kendisini alternatif bir para sistemi olarak kurmak değil. Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmaya uygulamalar geliştirilmesini destekleyen bir platform olarak görev yapmaktadır.

Ethereum, Bitcoin’e göre, blockchain teknolojisini farklı bir yönde kullanma yönelimindedir. Bu durumdan dolayı Ethereum’un ana rakibi Bitcoin değildir. Bununla beraber, Ether’in popülaritesi onu tüm kripto para birimleri ile, özellikle ticaret yapan kişiler açısından rekabete itti. Ethereum, 2015’in ortasından bu yana, tarihinin büyük bir bölümünde, kripto para birimi sıralamasında Bitcoin’in çok gerisinde kalmıştır. Bunun en büyük nedeni, Ether ekosisteminin Bitcoin’in ekosisteminden çok daha küçük olmasıdır.

Ağustos 2020 itibarıyla, Ether’in piyasa değeri 50 milyar $ biraz altında iken, Bitcoin’in piyasa değeri neredeyse 250 milyar $’a ulaştı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Uniswap Nedir?

Uniswap hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Yayın:

-

Uniswap

Kripto dünyasına dair bilgileri paylaştığımız yepyeni bir nedir içeriğimize hoş geldiniz. Bu yazımızda elimizden geldiğince sizler için merkezsiz bir borsa olan Uniswap hakkında konuşacağız

Sizlerinde bildiği gibi merkezsiz borsalar, merkezi borsalara göre, saldırı riski, yönetim sorunları ve işlem ücretleri gibi bazı konularda daha önde.

Bu durumdan dolayı, merkezsiz borsalar bir anda popülerleşerek kripto alanını yeni bir soluğa kavuşturdu. Fakat elbette bu merkezsiz borsalar tam anlamıyla mükemmel platformlar değiller. Bu tür borsaların en büyük sorunu genellikle likidite eksikliği olarak görünmekte.

İşte Uniswap tam olarak burada devreye giriyor. Uniswap, bu likiditeyi sağlamakta olan alıcılara ve satıcılara ihtiyaç duymadan işlemlerini yapmanıza olanak sağlıyor.

Uniswap, ERC20 tokenlarını takas etmek için geliştirilmiş bir Ethereum platformu olarak görev yapıyor. Uniswap, birçok borsanın aksine halka açık bir ürün olarak görevini yerine getiriyor. Uniswap’ın bir başka artısından bahsedecek olursak, platform ücretleri ve aracılar bu platformda mevcut değil.

Uniswap Kim Tarafından Tasarlandı?

Uniswap, Hayden Adams isimli bir girişimci tarafından tasarlandı. Uniswap’ı kurduktan sonra yaptığı açıklamalara bakacak olursak Adams, Vitalik Buterin’den ciddi manada ilham almış.

Uniswap’ın Temel Faydaları

Uniswap’ı diğer DeFi ürünlerinden ve borsalarından ayıran temel faktör, “Sabit Ürün Piyasa Yapıcı Modeli” isimli bir mekanizmadır.

İlginizi çekebilir: DeFi Haberleri

Bunun anlamı, herhangi bir şokenin Uniswap’a eş bir ETH değeri ve işlemde bulunan ERC20 tokeni ile finanse edilerek borsaya eklenebilmesidir. Örnek verecek olursak, ABC isimli bir token ile ticaret yapmak istiyorsunuz. Bu ABC tokeni için platformda akıllı sözleşme başlatılır ve bu sayede aldığınız 100 $ değerindeki ABC token ve 100 $ değerinde ETH ile likidite havuzu yaratırsınız.

Uniswap üzerinde ise bu işlem farklı bir şekilde gerçekleşmekte. ABC tokeninin fiyatını belirlemek için alıcı ve satıcı faktörüne bakmak yerine, platform sabit bir denklem kullanmakta. Bu denklemi x * y = k olarak düşünebilirsiniz.

Bu denklemde, x ve y bir likidite havuzunda bulunan ETH ve ERC20 tokenlerinin miktarlarını temsil ediyor. Ayrıca K ise sabit bir değerdir. Bu denklemde anlayacağınız üzere bir arz talep dengesi bulunmakta. Yani birisi ETH ve ABC token satın aldığı zaman ETH arzı azalır ve Q token’in fiyatı yükselişe geçer.

Kısa bir şekilde, Uniswap üzerindeki tokenlerin fiyatları alım ve satım işlemleri ile değişebiliyor. Uniswap’ın asıl yapmak istediği şey ise tokenların değerini dengeleme politikası ile kullanıcılara sunmak istemesi.

Daha fazla Kimdir içeriği için: Kimdir?

Daha fazla Nedir içeriği için: Nedir?

Daha fazla Nasıl içeriği için: Nasıl?

OKUMAYA DEVAM ET

NEDİR

Dapps Nedir?

Tüketici ile tedarikçiyi doğrudan bir araya getirmeyi hedefleyen Dapps nedir?

Yayın:

-

Dapps, merkezi olmayan uygulamalara verilen isimdir. Aslında normal uygulamalara benzer işlevler sunarlar, ancak aralarındaki temel fark, blok zinciri gibi eşler arası bir ağda çalıştırılmalarıdır. Bu da hiç kimsenin veya kuruluşun ağ üzerinde kontrolü olmadığı anlamına gelmektedir. Kısaca Dapps (merkezsiz uygulamalar) tüketici ile tedarikçiyi doğrudan bir araya getirmeyi hedefler.

Dapps’ta olması gereken belli başlı temel özellikler vardır bunlar sıralanacak olursa:

  • Dapps, açık kaynak kodlu olmalı ve kimse onu kontrol etmeden kendi kendine çalışmalıdır.
  • Verileri ve kayıtları halka açık olmalıdır.
  • Ağı güvende tutmaya yardımcı olmak için bir şifreleme özelliği kullanmalıdır.

Bunlar, blockchain ve kripto para topluluğundaki pek çok kişinin, sektör olgunlaştıkça sürdürülmesi gerektiğini düşündüğü özelliklerdir.  

Dapps’ın İyi Yönleri Nelerdir?

Dapp’lerin birkaç heyecan verici yönü vardır. Örneğin Daap’ler sansüre dayanıklı ve tek bir noktası olmadan, hükümetlerin veya güçlü bireylerin ağı kontrol etmesinin çok zor olduğu uygulamalardır. Kesintiye uğramazlar yani, tek tek bilgisayarlar veya ağın bazı bölümleri çökse dahi Dapp’ler çalışmaya devam edebilirler.

Ayrıca blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerden yapıldıkları için, kripto para birimlerini Dapp’ın temel işlevlerine kolayca entegre edebilirler. Açık kaynak kullanırlar bu da, geliştiricilerin daha kullanışlı veya ilginç işlevlerle daha iyi Dapp’ler oluşturmasına olanak tanıyan Dapp ekosisteminin yaygın gelişimini teşvik eder.

Dapps’ın Zayıf Yönleri Nelerdir?

Dapps, normal uygulamaların karşılaştığı birçok önemli sorunu çözmesinin yanında, olumsuz bazı tarafları da vardır. Bilgisayar korsanları açık kaynak üzerinde çalıştığı için, bu korsanların ağın zayıf yönlerini görüp saldırı yapmalarına neden olabilmektedir. Bu durum da, popüler Dapp’larda bir saldırı dalgasına yol açabilir.

Web 2.0’daki pek çok uygulama gibi, bir Dapp’ın ne kadar çok kullanıcısı olursa, ağ bu hizmetleri sağlamada o kadar etkili olur. Bu genellikle ağ etkisi olarak adlandırılır. Dapps, düşük kullanıcı sayılarıyla mücadele eder ve bu da onları daha az etkileşimli hale getirir. Bir Dapp’ın güvenliği genellikle kaç kullanıcıya sahip olduğuna bağlı olabileceğinden, onları daha az güvenli hale getirebilir.

Örnek Dapp: CryptoKitties

CryptoKitties, 2017’de yüksek işlem seviyelerinin Ethereum ağını yavaşlatmaya başladığı lansmanından kısa bir süre sonra haberlere çıkan en tanınmış Dapp’lardan biridir.

Dapp’de kullanıcılar dijital kedileri satın alır, besler ve toplar. Kediler, benzersiz , değiştirilemez tokenleri temsil eder, yani hiç kimse onları kopyalayamaz veya çalamaz.

Dapps’ın Geleceği

Çok sayıda hizmet sunan binlerce Dapp olmasına rağmen Dapps’ler hala erken aşamalarındadır. Dapps uygulamaları ile birçok etkinlik yapabilirsiniz. Bunlar arasında, oyun oynamak, para alışverişi yapmak veya kendi dijital kedinizi büyütmek olabilir.

2020 yılında, Dapp işlem hacmi önceki yıllara göre artış gösterdi. Ancak, bu sistemin daha gideceği daha çok uzun bir yolu olduğu da bilinmektedir. Dapps yükselmeden önce, geliştiricilerin ve üzerinde Dapp oluşturdukları ağların hala çözülmesi gereken birçok zorluk var.

Bu zorlukların başında ise; ölçeklenebilirlik ve güvenlik gelmektedir. Bu zorlukların üzerinden gelip piyasada güvenli algısını yarattıklarında ise, merkezi olmayan uygulamanın uzun yıllar aramızda olması kaçınılmaz olacaktır.

Daha Fazla Nedir Haberleri İçin: Nedir Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.