Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38866.91
0.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2129.1
1.82%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.12
0.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.1
-0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin’lerin Yüzde 20’si Fiyatı Belirliyor!

Bitcoin arzının yüzde 60’ına sahip olan cüzdanların bugüne kadar bakiyelerinin yüzde 25’inden fazlasını hiçbir zaman satmadıkları Chainalysis tarafından açıklandı. 

Clock
Paylaş
Bitcoin’lerin Yüzde 20’si Fiyatı Belirliyor!

Önde gelen analiz firması Chainalysis, yeni raporu ile birlikte Bitcoin (BTC) arzının sadece yüzde 19’unun alım-satım işlemleri için kullanıldığını belirtmiş durumda.

728×90 muhabbit - Bitcoin'lerin Yüzde 20'si Fiyatı Belirliyor!300x250 muhabbit - Bitcoin'lerin Yüzde 20'si Fiyatı Belirliyor!

Rapora göre Haziran ayı itibariyle toplamda 18.6 milyon Bitcoin üretilmiş durumda. Bitcoin arzının büyük bölümü ise uzun dönem için tutuluyor.

Bitcoin arzının yüzde 60’ına sahip olan cüzdanların bugüne kadar bakiyelerinin yüzde 25’inden fazlasını hiçbir zaman satmadıkları Chainalysis tarafından açıklandı.

Şirket, bahsi geçen cüzdanlarda bulunan Bitcoin’leri uzun dönem yatırım kategorisinde tanımlamakta.

Yüzde 20’si Kayıp

Geriye kalan yüzde 20’lik kısmı “kayıp Bitcoin’ler” olarak tanımlayan analiz firması, bu cüzdanların 5 yıl ve daha fazla süreyle hiç hareket görmediğini ve kayıp Bitcoin’ler olduğunu belirtmekte.

Screenshot 1 9 - Bitcoin'lerin Yüzde 20'si Fiyatı Belirliyor!

11 Yıllıklar Harekete Geçmişti

Chainalysis 5 yıl ve üzeri cüzdanları üzerinde faklı çalışmalar da yaparak kayıp Bitcoin’ler listesine almış bulunuyor. Her ne kadar 5 yıldır hareket etmeyen cüzdanların hepsi bu kategoriye dahil edilmese de bazen hiç beklenmeyen cüzdanlardan, beklenmeyen hareketler gelebiliyor.

Geçtiğimiz ay tüm kripto dünyasını etkileyen 11 yıllık cüzdanın harekete geçmesi hadisesi ise bu duruma güzel bir örnek olabilir. Bitcoin’in ilk ayında kazım yapan kişilerden birine ait olan cüzdan, Bitcoin’in ilk bloğunun kazılmasından sadece bir ay sonra 50 BTC’lik blok ödülünün sahibi olmuştu. O günden geçtiğimiz aya kadar ise hiç hareket görmemişti.

Cüzdan hareketi ile birlikte farklı analizle ortaya konulmuş, kimileri Satoshi Nakamoto’nun döndüğünü iddia etmiş, kimileri de cüzdanın Satoshi’ye ait olmadığını belirtmişti.

Geriye Kalan Ticaret İçin Kullanılıyor

Chainalysis geriye kalan yüzde 20’lik kısmın borsalarda gerçekleşen ticaret için kullanıldığını belirtmekte.

Yüzde 20’lik kısım Bitcoin’in fiyatını belirliyor.

Ek olarak raporda Bitcoin arzının büyük kısmının uzun dönem yatırım olarak tutulmasının sonucu olarak alınıp satılabilecek Bitcoin miktarı iyice azalıyor. Bu durum ise Bitcoin arzını daha da sınırlı hale getiriyor.

Haftalık 340.000 Kullanıcı

Chainalysis raporunda 2020 boyunca Bitcoin traderlarının sayısının haftalık bazda 340.000’e ulaştığının altını çiziyor. Kullanıcılar raporda iki ayrı gruba ayrılıyor. Bireysel ve profesyonel yatırımcılar olarak ayrılan iki grupta bireysel yatırımcılar alım-satım işlemleri için 10.000 $ ve daha az yatırma işlemi yapan kullanıcılar olarak tanımlanıyor.

Transferlerin yüzde 96’sının bireysel yatırımcılar tarafından yapıldığının altını çizen Chainalysis, profesyonel yatırımcıların likidite noktasında daha büyük bir rol oynamasına rağmen 2020’de daha az hareket ettiğini belirtmekte.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar