BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

13 Mart Sonrası Piyasa Analizi! Neler Oldu?

Olayın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesi ile birlikte piyasada toparlanma belirtileri görülmeye başlandı.

Yayın:

-

analiz

13 Mart günü, kripto para piyasasının son dönemdeki en kanlı günü oldu desek yanlış olmaz. 13 Mart’ta kripto paralar 24 saatten daha az bir süre içerisinde yüzde 50’den fazla değer kaybetmişti. Olayın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesi ile birlikte piyasada toparlanma belirtileri görülmeye başlandı.

Tabi bu noktada tüm kripto paraların aynı performansı sergilediğini söylemek pek doğru olmayacaktır.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kayıplarını diğer kripto para birimlerine göre daha hızlı toparlamış durumdalar. BitcoinCash (BCH) ve Litecoin (LTC) gibi kripto paralar da belirli miktarda toparlanma gösterse de halen tam anlamıyla Bitcoin ve Ethereum’a yetişebilmiş değiller.

Yaşanan düşüş öncesinde ise birçok kripto para önemli yükselişlere imza atmıştı. Bitcoin’in “market cap”i 14 Şubat’ta 188.76 milyar $ seviyelerine kadar çıkmıştı. Aynı tarihte Ethereum “market cap”i de 31.25 milyar $ seviyelerine kadar çıkmayı başarmıştı. Oldukça önemli bir yükseliş gösteren Ethereum 280 $ seviyelerine kadar çıkmıştı.

1 Haziran itibariyle ise Bitcoin “market cap”i yeniden 187.58 milyar $ seviyelerine ulaşmayı başardı. Ethereum “market cap”i ise yeniden 27 milyar $’ın üzerine çıkmış durumda. Fakat diğer birçok kripto para henüz düşüşten önceki rakamlarına yaklaşabilmiş değiller. Toparlanma seviyesi tam anlamıyla bir geri dönüşün gerçekleştiğini göstermiyor.

grafik

CRO ADA ve OMG Çok İyi Performans Gösterdi

Yine de oldukça iyi performans gösteren coinler yok değil. Shelley güncellemesini arkasına alan Cardano (ADA), farklı etkinlikler ve Visa Card desteği bulunan Crypto.com tokeni CRO ve CoinbasePro’da listelenen OMG Network (OMG) oldukça yüzde 100’ün üzerinde bir performans sergilemiş durumdalar. Önde gelen kripto paraların toparlanma seviyelerini aşağıdaki grafikte inceleyebilirsiniz.

grafik

Stablecoin Hacimleri Patladı

Düşüş ile birlikte stablecoin hacimlerinde ise adeta bir patlama yaşandı. Tether (USDT) liderliğinde gerçekleşen patlama en büyük artışı BTC/USDT paritesinde gösterdi. Binance, Huobi, OKEx ve Bitfinex gibi önde gelen borsaların stablecoin paritelerinde yaşanan artış ise oldukça fazlaydı. Basılan stablecoin miktarlarının artması ile birlikte stablecoin ile yapılan ticaretteki hacim artışı Nisan ve Mayıs aylarında da devam etti.

Aşağıdaki grafikta BTC/USDT paritesindeki hacim artışını net bir şekile gözlemleyebilirsiniz.

grafik

Burada yaşanan hacim artışı ise uzun zamandır gözlemlenen Tether basımının ardından gelmiş durumda. Bildiğiniz üzere Tether birçok farklı platform üzerinde bulunmakta. Şubat ayından bügüne Tether, Ethereum üzerinde miktarını 2 katına, Tron (TRX) üzerindeki miktarını ise 3 katından fazlasına çıkarmış durumda.

Hatta durum öyle bir noktaya geldi ki Tron üzerinde bulunan Tether’lerin değeri Tron’un toplam değerini geçmek üzere. Bu durum ise kimsenin konuşmadığı farklı bir risk oluşturuyor olabilir. Bu sebeple geçtiğimiz dönemde duyuruları yapılan yeni Tether ağları (Algorand, OMG Network) bu duruma çözüm olmak adına atılan adımlar olabilir.

Az Miktarda Kripto Para Tutan Cüzdanların Sayısı Arttı

Mart ayı itibariyle görülen bir diğer değişiklik ise az miktarda coin bulunduran cüzdanların ciddi derecede artması.

Toplam arzın yüzde milyarda 1’ini tutan cüzdanlara bakıldığında  13 Mart sonrasında Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere önemli bir artış yaşandığını söylemek mümkün. Benzer şekilde sizde 0.1 BTC ve üzeri tutan cüzdanların sayısında yaşanan önemli artıştan bahsetmiştik.

grafik

Bitcoin ve Ethereum’un yanında az miktarda tutan cüzdan artışında zirve XRP ve Tezos’un (XTZ). XRP yapısı gereği merkeziyetçi bir yapıya sahip olsa da Tezos için küçük miktarlarda XTZ tutan cüzdanların artması merkeziyetsizlik anlamında çok şey ifade etmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Pandemi ile Artan Enflasyon Etkisi!

Gittikçe artan enflasyon oranları, Bitcoin cephesinde gittikçe hissedilir duruma geliyor.

Yayın:

-

Bitcoin (BTC), corona virüs esnasında yaşadığı düşüşten sonra toparlanma sürecine girerek yükselmişti. Fakat yeni yayınlanan bir araştırmaya göre Bitcoin cephesinde yükselen tek şey enflasyon.

2020 yılında altın ve Bitcoin cinsinden hisse senetlerini gösteren grafikler, on yıl içinde yaşanan en iyi çeyrek performansı göstermekten ziyade, ne Bitcoin’in ne de altının iyi bir “toparlanma” süreci yaşayamadığını gösteriyor.

Enflasyon ile Alakalı

Görünüşe göre yapılan araştırma, hükümetlerin ve ana akım medya kuruluşlarının ekonominin durumu ile verdiği mesajlardan farklı.

Araştırmalar, merkez bankasının yaptığı müdehalenin 2011’den bu yana en iyi çeyreklik büyümeleri sürdürme amaçlı, hisse senetlerinin fiyatlarının artmasına yardımcı olması için yapıldığını gösteriyor.

Ocak ayında S&P 500 endeksi, yaklaşık olarak 0.45 BTC civarında işlem gördü. Bu düşüşten sonra ani bir fırlayış ile Mayıs ortasında 0.5 BTC’den işlem gördü. Sonrasında, Mayıs ayında 0.3 BTC’ye kadar gerileyen endeks, günümüzde yukarı doğru hareketlenerek 0.33 BTC seviyelerinde dolaşıyor.

S&P 500/BTC Endeksinin Yıllık Tablosu Kaynak: Ecoinometrics/Twitter

Aynı şey, ham petrol için de geçerli. Ham petrol Nisan ayında Bitcoin cinsinden 150.000 Satoshi’ye kadar geriledi. An itibarıyla 433.000 Satoshi olan ham petrol, Ocak ayında 900.000 Satoshi’den işlem görüyordu.

Altın cinsinden hisse senetleri hakkında yorum yapan Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demeester, konu hakkında şunları söyledi;

Bana kalırsa bu gördüklerimiz herhangi bir şekilde toparlanma etkisi değil. Tamamen enflasyon ile alakalı.

Bildirilenlere göre, S&P 500 endeksi ve Bitcoin yakın ilişki içindeler. Yani birbirlerinin yaptığı hareketlere hiç bir zaman kayıtsız kalmadılar.

Bitcoin Enflasyon ile Birlikte Dönüp Duruyor

Demeester, corona virus pandemisinden bu yana ortaya çıkan Bitcoin görüşü hakkında yorumlar yaptı.

Bu hafta belirtildiği gibi, merkez bankalarının dünya çapında yaptığı ekonomik politikalar dünya çapında faiz indirimlerine yol açtı. Aynı zamanda ABD’de merkez bankaları makro piyasalarının hakimi konumuna geldi.

Sonuç olarak bu politikalar, işsizlikte büyük bir artışa sebep oldu ve her zamankinden çok daha fazla küresel borca neden oldu.

2020’de Makro Varlıkların Durumları Kaynak: Skew

Bu hafta, Amerikan TV kanalı RT’nin sunucusu Max Keizer artan enflasyon ile birlikte uyarı yaptı;

Gerçek şu ki, bireysel egemenlik, adalet, sansürsüz, tartışmasız ve yıkılmaz bir zenginlik istiyorsanız, izlemeniz gereken tek yol Bitcoin.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Fiyat Analizi No 7: Ripple (XRP)

Draco’dan Fiyat Analizi serimizin yedinci sayısına Ripple (XRP)  ile devam ediyoruz.

Yayın:

-

Draco’dan Fiyat Analizi serimizin yedinci sayısına Ripple (XRP)  ile devam ediyoruz.
Fiyat analizi yazı dizimizin bu bölümünde kripto piyasasının önde gelen coinlerinden biri olan Ripple (XRP)’ı inceleyeceğiz. Kripto piyasasında işlem yapan herkes en az bir defa bu coine bulaşmıştır. Bazen yaptığı anlaşmalarla bazen ani fiyat yükselmesi veya düşmesiyle bazen de firmanın sattığı coinlerle kendinden söz ettirir.
Fiyat analizi no 7 Ripple xrp
Ilk olarak grafikte büyük zaman diliminde destek ve direnç bölgelerini belirliyoruz. Grafikte mavi bölgeler destek bölgeleri, kırmızı bölgeler ise dirençler. Grafikte görüldüğü üzere fiyat şuan bir destek bölgesinin yanında. Nisan ayından sonra oluşan yapı Omuz Baş Omuz ( OBO-H&S) formasyonuna benzetilebilir. Ancak sağ omuz kısmı (11 Mayıs sonrası) zamansal olarak çok fazla yayılmış durumda. Bundan dolayı bu yapının bozulduğunu düşünmekteyim.
fiyat analizi no 7 ripple xrp
Daha küçük zaman diliminde ise bir trend gözümüze çarpmakta. Bu düşen trend (0,1940 dolar seviyesinden başlıyor) kısa vadeli işlem yapanların takip etmesi gereken noktalardan biri. Kırılmasıyla birlikte ilk direncine kadar yükselmesi beklenir. Saatlik zaman diliminde ilk direnci ise yine 0.19 dolar civarındaki kırmızı bölge.

Fiyat Analizi Ripple (XRP) dosyası burada son buluyor. Serinin önceki sayısı veya farklı analiz yazılarımız için ANALİZ kısmına bakabilirsiniz.

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını kendileri yapmaları gerekmektedir.

 

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.