BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

13 Mart Sonrası Piyasa Analizi! Neler Oldu?

Olayın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesi ile birlikte piyasada toparlanma belirtileri görülmeye başlandı.

Yayın:

-

analiz

13 Mart günü, kripto para piyasasının son dönemdeki en kanlı günü oldu desek yanlış olmaz. 13 Mart’ta kripto paralar 24 saatten daha az bir süre içerisinde yüzde 50’den fazla değer kaybetmişti. Olayın üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesi ile birlikte piyasada toparlanma belirtileri görülmeye başlandı.

Tabi bu noktada tüm kripto paraların aynı performansı sergilediğini söylemek pek doğru olmayacaktır.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kayıplarını diğer kripto para birimlerine göre daha hızlı toparlamış durumdalar. BitcoinCash (BCH) ve Litecoin (LTC) gibi kripto paralar da belirli miktarda toparlanma gösterse de halen tam anlamıyla Bitcoin ve Ethereum’a yetişebilmiş değiller.

Yaşanan düşüş öncesinde ise birçok kripto para önemli yükselişlere imza atmıştı. Bitcoin’in “market cap”i 14 Şubat’ta 188.76 milyar $ seviyelerine kadar çıkmıştı. Aynı tarihte Ethereum “market cap”i de 31.25 milyar $ seviyelerine kadar çıkmayı başarmıştı. Oldukça önemli bir yükseliş gösteren Ethereum 280 $ seviyelerine kadar çıkmıştı.

1 Haziran itibariyle ise Bitcoin “market cap”i yeniden 187.58 milyar $ seviyelerine ulaşmayı başardı. Ethereum “market cap”i ise yeniden 27 milyar $’ın üzerine çıkmış durumda. Fakat diğer birçok kripto para henüz düşüşten önceki rakamlarına yaklaşabilmiş değiller. Toparlanma seviyesi tam anlamıyla bir geri dönüşün gerçekleştiğini göstermiyor.

grafik

CRO ADA ve OMG Çok İyi Performans Gösterdi

Yine de oldukça iyi performans gösteren coinler yok değil. Shelley güncellemesini arkasına alan Cardano (ADA), farklı etkinlikler ve Visa Card desteği bulunan Crypto.com tokeni CRO ve CoinbasePro’da listelenen OMG Network (OMG) oldukça yüzde 100’ün üzerinde bir performans sergilemiş durumdalar. Önde gelen kripto paraların toparlanma seviyelerini aşağıdaki grafikte inceleyebilirsiniz.

grafik

Stablecoin Hacimleri Patladı

Düşüş ile birlikte stablecoin hacimlerinde ise adeta bir patlama yaşandı. Tether (USDT) liderliğinde gerçekleşen patlama en büyük artışı BTC/USDT paritesinde gösterdi. Binance, Huobi, OKEx ve Bitfinex gibi önde gelen borsaların stablecoin paritelerinde yaşanan artış ise oldukça fazlaydı. Basılan stablecoin miktarlarının artması ile birlikte stablecoin ile yapılan ticaretteki hacim artışı Nisan ve Mayıs aylarında da devam etti.

Aşağıdaki grafikta BTC/USDT paritesindeki hacim artışını net bir şekile gözlemleyebilirsiniz.

grafik

Burada yaşanan hacim artışı ise uzun zamandır gözlemlenen Tether basımının ardından gelmiş durumda. Bildiğiniz üzere Tether birçok farklı platform üzerinde bulunmakta. Şubat ayından bügüne Tether, Ethereum üzerinde miktarını 2 katına, Tron (TRX) üzerindeki miktarını ise 3 katından fazlasına çıkarmış durumda.

Hatta durum öyle bir noktaya geldi ki Tron üzerinde bulunan Tether’lerin değeri Tron’un toplam değerini geçmek üzere. Bu durum ise kimsenin konuşmadığı farklı bir risk oluşturuyor olabilir. Bu sebeple geçtiğimiz dönemde duyuruları yapılan yeni Tether ağları (Algorand, OMG Network) bu duruma çözüm olmak adına atılan adımlar olabilir.

Az Miktarda Kripto Para Tutan Cüzdanların Sayısı Arttı

Mart ayı itibariyle görülen bir diğer değişiklik ise az miktarda coin bulunduran cüzdanların ciddi derecede artması.

Toplam arzın yüzde milyarda 1’ini tutan cüzdanlara bakıldığında  13 Mart sonrasında Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere önemli bir artış yaşandığını söylemek mümkün. Benzer şekilde sizde 0.1 BTC ve üzeri tutan cüzdanların sayısında yaşanan önemli artıştan bahsetmiştik.

grafik

Bitcoin ve Ethereum’un yanında az miktarda tutan cüzdan artışında zirve XRP ve Tezos’un (XTZ). XRP yapısı gereği merkeziyetçi bir yapıya sahip olsa da Tezos için küçük miktarlarda XTZ tutan cüzdanların artması merkeziyetsizlik anlamında çok şey ifade etmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

JPMorgan, S&P 500 Rallisi Başlayacak Diyor!

Bitcoin’in akıbeti ne olacak?

Yayın:

-

S&P 500

JPMorgan, S&P 500 için yüzde 10’luk bir ralli yaşanacağını ve ayrıca sanayi ve inşaat malzemesi stoklarının gelecek yıl ABD pazarlarından fayda sağlayan sektörler olacağını tahmin etti.

JPMorgan Private Bank’ın servet yönetimi kolundaki hisse senedi stratejisi başkanı Grace Peters, yatırımcıların koronavirüs salgını sonrasında ekonomik iyileşme sırasında yatırım portföylerine döngüsel risk eklemesi gerektiğini söyledi.

JPMorgan, S&P 500’ün 2020 sonunda 3.500 ila 3.600 arasına ve gelecek yıl bu zamanlara kadar 3.750’ye yükselmesini bekliyor. Bu S&P 500’ün 3.352’dek son kapanışından yüzde 10’luk bir büyüme.

Peters, geçmişte yapılan seçimlerin analizine dayanarak, yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin uzun vadede hisse fiyatlarını artırma olasılığının düşük olduğunu belirtti. JPMorgan’ın 1930’lara kadar uzanan ABD seçimleri yıllarındaki pazar analizine göre, Başkan Donald Trump veya Joe Biden’ın kazanması “hisse fiyatlarını etkilemeyecek.”

JPMorgan’a göre S&P 500’ün yükselmesi beklense de, Bitcoin son zamanlarda zayıflık belirtileri gösteriyor. Bitcoin, basın zamanı itibarıyla 11.785 $’dan işlem görüyor. Bitcoin, bir süredir 11.000 $’ı geçmekte zorlanmakta.

Dünyanın en büyük kripto para biriminin sağlığı, geçtiğimiz hafta boyunca düşüş gösterdi. Kripto analiz firması Glassnode’a göre, Bitcoin ağına giren yeni katılımcılar azaldı ve BTC’nin yeni kullanıcılar ve yatırımcılar arasında benimsenmesi de pek artmadı.

Bitcoin’in ağ büyümesi geçen hafta 74 puandan 64 puana, %13,5’lik bir düşüş gördü. Glassnode konu hakkında şunları söyledi:

Ağ sağlığı, 39. haftada 74 puandan 64 puana düşerek %13.5 azaldı. Ağ büyümesi alt kategorisi, Bitcoin ağına katılan yeni kullanıcı sayısındaki düşüş sebebi ile 8 puan kaybetti. Bu arada, BTC işlemlerinin sayısı da düştüğü için ağ etkinliği 10 puan düştü.

Glassnode ayrıca, blockchain içi işlem likiditesinin artığını ve düşük döviz mevduatları nedeniyle ticaret likiditesinin de düştüğünü ekledi. Bitcoin, S&P 500 ile bir korelasyon gösterdi, ancak BTC ve borsa ile bir ayrışma var gibi görünüyor. Willy Woo, borsa çökerse Bitcoin’in yakında borsadan ayrışacağını tahmin etmişti. Bu durumda, S&P 500 yükselişe geçerse, belki Bitcoin’de büyüme görebilir.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Genel Market Analizi

Draco’dan bu sefer de bir Genel Market Analizi ile analizlerimize devam ediyoruz.

Yayın:

-

genel market analizi

Draco’dan bu sefer de bir Genel Market Analizi ile analizlerimize devam ediyoruz.

Bugün bir farklılık olsun ve daha fazla kişiye yardımı dokunsun diyerek genel bir market analizi yapma kararı aldım. Eğer güzel geri dönüşler alırsam bu içeriği daha sık yapmayı düşünüyorum.

Bitcoin (BTC)

genel market analizi bitcoin 1
4 saatlik Bitcoin fiyat grafiği

Öncelikle piyasaya yön veren Bitcoin ile başlayalım. Kısa zaman diliminde durumlar çok çabuk değiştiğinden dolayı büyük zaman diliminde bakmayı tercih ettim. Her zamanki gibi destek ve direnç bölgelerimizi grafik üzerinde belirttim. Bu grafiğe baktığımızda bizim için şu an en önemli nokta fiyatın 11200 dolar seviyesinin üzerine çıkıp tutunması. Görebileceğiniz üzere o bölge güçlü bir direnç bölgesi ve fiyat orayı kırarsa birçok kişinin içine su serpilecektir. Daha kısa zaman periyodunda bakacak olursak fiyat şuan bir direnç bölgesinde buradan bir geri çekilme söz konusu olabilir. Muhtemel bir geri çekilme için önlemleri almakta fayda var.

genel market analizi bitcoin 2
Günlük Bitcoin fiyat grafiği

Günlük grafiği koymayı da istedim. Bunun sebebi birçok kişi küçük zaman dilimlerinde baktığından dolayı büyük yapıları kaçırmış oluyor. Burada göreceğiniz üzere bearish bir durum şimdilik söz konusu değil. 12000$’dan yaşadığımız düşüş aslında bir re-test olarak duruyor şuan. Günlük grafikte fiyat henüz düşük dip (Lower Low) yapmamış durumda. Ayrıca 8000$ seviyelerinden başlayan bir trend olduğunu da görmekteyiz. Bu trendi takip etmekte de yarar var.

Ethereum (ETH)

genel market analizi ethereum
4 saatlik Ethereum fiyat grafiği

İkinci sırada bakacağımız coin ise Ethereum (ETH). Fiyatı 480 dolara çıkarak yatırımcısı sevindiren ETH daha sonrasında yaşadığı %35’lik düşüş ile büyük bir güven kaybı oluşturdu. 4 saatlik zaman diliminde grafiğini incelersek eğer fiyatın şu an bir direnç bölgesinde olduğunu görmekteyiz. Gözümüze çarpan güzel bir nokta ise bir ikili dip formasyonu ihtimali. Bildiğiniz üzere bu formasyon bullish bir yapı. Fiyat 320 dolar seviyesinden 2 defa tepki almış. Eğer ki 390-395 dolar direncini kırarsa bu formasyon aktif olacak. Neckline bölgesi (390-395 dolar) kırıldığında formasyonun hedef ve stop noktalarına daha detaylı bakacağız.

Litecoin (LTC)

genel market analizi litecoin
Litecoin fiyat grafiği

Sıra geldi Litecoin (LTC)’e, Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi Litecoin de direnç bölgesinde şu an. Bunun yanı sıra bir düşen trend olduğunu ve fiyatın şuan orada olduğunu görmekteyiz. Bu trendin kırılımını takip etmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Güzel fırsatlar verebilir.

Ripple (XRP)

genel market analizi xrp

Gelelim kripto piyasasının en tartışmalı coinlerinden biri olan Ripple (XRP)’a. Baktığımız diğer coinlerde olduğu gibi Ripple da direnç bölgesinde. Bunun dışında görebildiğim bir formasyon şimdilik bulunmuyor.

Binance Coin (BNB)

genel market analizi binance coin
4 saatlik Binance coin fiyat grafiği

Binance Coin (BNB) de geleneği bozmuyor ve onun da dirençte olduğunu görüyoruz. Diğer bir nokta ise yükselen bir trendin olduğu. Fiyat dirençte olduğundan bu trende kırılım aranmasından yanayım. Kısa zaman diliminde short fırsatı vereceğini düşünüyorum.

FTX Token (FTT)

genel market analizi ftx token
4 saatlik FTX Token fiyat grafiği

Gelelim benim uzun zamandır yakın takibimde olan FTX Token (FTT)’a. Bilmeyenler için FTX Token, FTX borsasının token’ı. Geçtiğimiz günlerde düşen trendini kırdı ve ilk dirençten iki defa ret yedi. Dikkatimi çeken bir nokta ise düşüş trendinin 0,618 geri çekilmesi 3.90 dolar seviyesindeki direncin yakınlarına denk geliyor. O yüzden şu an önündeki direnci kırarsa o seviyelere gelmesi olası.

Swipe (SXP)

genel market analizi swipe
Swipe fiyat grafiği

Açıkçası SXP takibimde olan bir coin değildi, ancak çok fazla istek gelince onu da eklemek istedim. Fiyatın önündeki belki de en önemli direnç grafikte işaretlediğim kırmızı bölge olduğunu düşünmekteyim. Orayı kırarsa işler SXP için değişecektir. Ayrıca 2 dolar seviyelerinden başlayan düşüş trendini kırdığını ve re-test ettiğini görmekteyiz. Küçük zaman diliminde fiyatın önündeki ilk direnç de 1.34 dolar seviyesi (Grafikte yatay kırmızı çizgi).

Chainlink (LINK)

genel market analizi chainlink
LINK fiyat grafiği

LINK 20 dolar seviyelerine çıkarak oldukça popülerleşmişti. Ancak daha sonra 8 doların dahi altına inerek büyük bir düşüş yaşadı. Grafik üzerinde destek ve direnç bölgelerini gösterdim ve bunların ne kadar güzel çalıştığı da ortadayken bunları takip etmemek olmaz. 13 dolar seviyelerinden başlayan düşüş trendini ise kırmış ve ardından hızlı bir şekilde yaklaşık %20 yükselmiş. Şu an ise kırdığı bir direnç destek olmuş ve orayı re-test ediyor.

Neo (NEO)

genel market analizi neo
Neo fiyat grafiği

NEO da oldukça istek alan bir coindi o yüzden onu da eklemek istedim. Fiyat 23 dolar seviyelerindeki dirençten ret yemiş. Ayrıca o dirence kadar yükselirken oluşturduğu trendin altında da mum kapanışı yapmış. Bunları göz önüne aldığımızda fiyatta bir geri çekilmenin olması muhtemel. Ayrıca bearish bir libra formasyonu var. Ancak hem libra formasyonuna genel olarak pek güvenmiyorum hem de yapı olarak mükemmel değil. O yüzden onu eklemek istemedim.

(COMP)

genel market analizi compound
Compound Token fiyat grafiği

Son olarak ise Compound Token (COMP)’ı inceleyeceğiz. Güzel bir ikili dip formasyonu oluşturmuş ancak şu an neckline’ı (146.75 dolar kırmızı yatay çizgi) kırabilmiş değil. Neckline’ı kırarsa 160 dolar seviyesi ikili dip formasyonunun ilk hedefi olacaktır. Diğer yandan bir yükselen kama formasyonu da oluşmakta. Yani şu an hem bullish hem de bearish iki yapı var elimizde. Burada yapılacak en mantıklı hareket iki yapıyı da yakından takip edip hangisi aktifleşirse ona göre pozisyon almaktır.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.