BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Bitmain Kurucu Ortağı Şirketi Satın Almak İstiyor!

Yayın:

-

Bitmain’de yaşanan iç sorunlar, madenci devinin kurucu ortaklarından biri olan ve en büyük hissedarı Micree Ketuan Zhan’ın Jihan Wu ve diğer yatırımcıların elinde olan hisseleri 4 milyar dolara satın alma teklifi ile devam ediyor.

Kurucu ortak Zhan, Bitmain’in diğer hissedarı Jihan Wu’nun iğneleyici bir mesajını yayınladı ve şirketi tamamen satın almayı teklif etti.

Çinli medya kuruluşu Jinse’ye 21 Haziran tarihinde verilen bir belgeye göre Zhan an itibarıyla Bitmain’in hisselerinin %36’sına sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Bitmain’in Pekin’de bulunan ofislerinin kontrolüde Zhan’ın elinde. Bu mevcut hisse oranıyla birlikte, Zhan’ın şirket içi oylama gücü %60 cıvarında.

Yayınlanan belgeler Zhan’ın, Wu ve diğer yatırımcıların bütün hisselerini 4 milyar dolara satın almaya istekli olduğunu gösteriyor.

Kontrol Mücadelesi

Bitmain’in kurucu ortağı, Wu’nun Ekim 2019’da şirketin kontrolünü ele geçirmek amacıyla Zhan’ı şirketin dışında bıraktığında en büyük hissedar konumundaydı. Zhan o dönemlerde bu olayı “yasadışı bir şekilde şirkete el koyma” olarak nitelendirmişti.

Zhan şirketten uzaklaştırıldıktan sonra, Bitmain Zhan’ın yasal bir temsilcisi olarak hareket etme, şirket çalışanlarına bildirim göndermek ve talimat verme hakkının olmadığını belirterek bir bildiri yayınladı. Ayrıca Zhan’a karşı bu durumlardan dolayı yasal işlem başlatıldı.

Zhan ise bu duruma bir şekilde cevap verdi ve pozisyonunu geri kazanmak adına Bitmain’in çeşitli kurum ve kuruluşlarına karşı davalar açtı. Zhan, Wu’yu işletme ruhsatının fiziksel bir kopyasını çalmak, şirket varlıklarını gizlemek ve şirket için söylentiler yaymak gibi sebepler ile suçluyor.

Wu’nun yönettiği Bitmain şirketinin kontrolünde olmasına rağmen, Zhan Mayıs ayında şirketin Pekin ofisini fedailer yardımıyla devraldı.

Zhan yaşanan bu olaylardan sonra Wu’ya müzakere yapmak istediğini ve bu şekilde savaşmak yerine hukukun üstünlüğüne güvendiğini söyledi.

Bitmain Üretim Hattı Etkilendi

Bu güç mücadelesi ile beraber şirket, AntMiner T17’ler yüzünden yaşadığı arıza sorunları gibi bazı problemlerle karşı karşıya kaldı. Bitmain geçtiğimiz günlerde yeni nesil cihazı T19’u piyasaya sürmesine rağmen önceki modeller ile aynı çipler kullanıldı. Bunun sebebi muhtemelen, Zhan’ın akrabalarının işlettiği Bitmain fabrikasının çip tedariğini askıya alması.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

AB, 2024’e Kadar Kapsamlı Bir Kripto Düzenlemesi Yapacak!

Avrupa Birliği, kripto paralara bir düzenleme getirmek istiyor.

Yayın:

-

AB

AB, kripto ve blockchain teknolojisini 2024 yılına kadar ana işlemlerine dahil etmeyi planlıyor.

Reuters’ın Cuma günü bildirdiklerine göre, önümüzdeki dört yıl boyunca Avrupa Birliği, uluslararası para transferleri için blockchain ve dijital varlık kullanımını teşvik edecek yeni düzenlemeler sağlamayı hedefliyor.

Belgenin ayrıntıları şu şekilde:

2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.

Reuters’a göre, nüfusun neredeyse %80’inin kayıt parayla işlem gördüğünü fark eden Birliğin yönetim birimi olan Avrupa Komisyonu, dijital ödemelerin daha yaygın hale gelmesini istiyor ve hızlı işlem sürelerini hedefliyor.

Komisyonun bildirilen hedefleri arasında, daha fazla verimlilik ve finansal faaliyetlere erişim kolaylığı yer almakta. Bunların hepsi ise verimlilik ile alakalı süreçler. Belgeler, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” diyor. Reuters, önümüzdeki yıl hızlı işlem yollarının büyük olasılıkla ciddi bir konu olacağını da sözlerine ekledi.

Corona virüs salgını dünya çapında dijital ödeme arzusunu hızlandırmış olsa da, blockchain ve kripto varlıkları düzenleyicilerin ana konusu oldu. Birçok ülke ödeme altyapılarını düzene koymak amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmeye başladı bile.

Daha çok kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Daha çok blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.