BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Blok Zinciri Yani Blockchain Nedir?

Kripto paralara güç veren teknoloji blockchain nedir? Yeni başlayanlar için ele aldık.

Yayın:

-

blockchain teknolojisi nedir

Blok zinciri yani Blockchain, kripto para birimine güç veren bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Blockchain teknolojisi birbirinden farklı alanlarda kullanılabilecek bir teknoloji olmuştur.

Blockchain teknolojisini anlayabilmek için önce kripto para birimi üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin bilinmesi gerekmektedir. Kripto para piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin kaydı Blockchain teknolojisi ile gerçekleşmektedir. Gerçekleştirilen her bir yeni işlem kaydı bir blok oluşturacak şekilde kaydedilmektedir. Bu blokların tamamlanması ile birlikte zincirler oluşur. Blockchain, bloklardan oluşan zincir anlamına gelmektedir.

Kripto para birimleri üzerinde gerçekleştirilmiş olan yeni işlemlerin kaydı şifreli şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu şifrelerin çözümlenebilmesi için karışık matematik işlemlerinin çözülmesi gerekir. Bu karmaşık matematik problemlerinin çözülmesi “madencilik” faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Madencilik faaliyetleri gerçekleştiren kişiler bu problemleri çözerek kripto para sahibi olurlar.

Kripto para birimlerinden birine sahip olduğunuz zaman bu teknoloji üzerinde kullanabileceğiniz bir anahtara sahip olursunuz. Sahip olduğunuz bu özel anahtar sistem üzerinde işlemler gerçekleştirebilmenizi yeni bloklar oluşturabilmenizi sağlar. Anahtarı kaybettiğiniz zaman sahip olduğunuz kripto para birimini geri alabilmeniz mümkün değildir.

Blok zinciri yani Blockchain oluşturulurken temel bilgiler, herkesin ulaşabileceği şekilde açık hale getirilmiştir. Blockchain, merkezi veya merkeziyetsiz bir şekilde olabilir. Blockchain teknolojisinin yalnızca bir bilgisayar ile veya tek bir sunucuya güvenilerek yürütülmesi durumu söz konusu olmaz. Blockchain teknolojisi sayesinde kripto para birimi piyasasında gerçekleştirilen bütün işlemleri piyasada bulunan kişiler görebilir. Bu da blockchain teknolojisinin “kamu muhasebecisi” olarak nitelendirilmesine neden olmuştur.

Blockchain Teknolojisinin Özellikleri

Blockchain Nedir

Blok zinciri yani Blockchain, kripto para dünyasında gerçekleştireceğiniz bütün işlemleri kayıt altına alır ve bu dünyada bulunan herkesin gerçekleştirilen işlemleri görüntüleyebilmesini sağlar. Sistem üzerinde gerçekleştirdiğinizi işlemler esnasında kimliğiniz, işlemi görüntüleyebilen kişilerden gizlenir. Fakat işlem esnasında harcamış olduğunuz kripto para birimi tutarı ve kişiler arası transferlerde ne kadar kripto para aktarıldığı sistemde bulunan diğer kişilerce görüntülenebilir yapıda olur. Blockchain teknolojisi bu özelliği sayesinde herhangi bir aracı kurum olmaksızın para transferlerini doğrulayabilmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle gelecekte banka ve aracı kurum ve kuruluşları ortadan kaldıracağı düşünülmektedir.

Blockchain gerçekleştirdiği kayıt işlemi nedeni ile Google Dokümanlar’a benzetilmektedir. Google Dokümanlar programında bir başkası ile ortak bir yazı belgesi üzerinde çalışmalar düzenleyebilirsiniz. Oluşturulan belgenin paylaşıldığı kişiler belgeyi aynı anda görüntüleyerek düzenleyebilme şansına erişmiş olur. Blok zinciri ise Google Dokümanlar teknolojisini geliştirerek sistem üzerinde gerçekleştirilen bütün değişikliklerin sistemde bulunan herkes tarafından anında görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Google Dokümanlar sisteminde bir değişiklik gerçekleştirildiği zaman diğer kişiler değişiklik yapamaz. Blockchain teknolojisi ise aynı anda değişiklik yapılabilme şansı doğurmaktadır.

Blockchain teknolojisi sayesinde sistemde bulunan kripto para birimlerinin kimler üzerinde olduğunu görüntüleyebilme şansına erişirsiniz. Blockchain teknolojisini, birbirinden farklı kasaların bulunduğu bir bankaya benzetebilirsiniz. Bu bankada bir Bitcoin hesabına sahip olduğunuz zaman boş bir kasa da size ayrılır. Para satın alıp sisteme eklediğiniz zaman kasanız görüntülenir; fakat isminiz anonim şekilde kalır.

Blok zinciri yani Blockchain, internet dünyasının DNA’sı olarak adlandırılabilir. Kripto para dünyasında gerçekleştirilen bütün transferlerin kayıtları Blockchain teknolojisi sayesinde korunmaktadır. DNA da evrenin var olduğu zamandan beri bulunup evrimleşerek karmaşık bir yapı halini almıştır. Blockchain teknolojisi de oluşturulan her blok ve zincirle oldukça karmaşık bir yapı halini almıştır. Blok zincirleri, birbirinden farklı türlerde bulunan canlılara benzetilebilir. İki farklı canlının ortak atasının bulunabildiği gibi blok zincirinin çatallanabilmesi de söz konusu olmaktadır. Ağ üzerinde blok zincirlerin kurulması da evrimleşme süreci gibi ifade edilebilecek bir süreçtir.

Blockchain Teknolojisi Hangi Amaçlar ile Kullanılmaktadır?

blok zinciri nedir

Blockchain teknolojisi, gerçekleştirilen işlemlerde aracı bir kurumun olmasını veya bir komisyoncunun varlığını ortadan kaldıran bir teknolojidir. Bu işlem sayesinde kripto para birimi dünyasında gerçekleştirilen alım- satım işlemleri bu dünyada bulunan herkese açık bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Blockchain teknolojisi dağıtılmış bir şekilde gerçekleştiriliyorsa erişim yalnızca işlemin taraflarına açık hale getirilmiştir. Bu teknolojinin kullanılması ile birlikte işlemler kayıt haline alınır ve bloklar oluşturulur.

Blockchain Teknolojisi Güvenilir Bir Teknoloji Midir?

Blok zinciri teknolojisi, node ismi verilen bilgisayarlar tarafından oluşturulan bir ağ olarak bilinir. Bilgisayarlarda gerçekleştirilen bütün işlemler kayıt altında tutulmaktadır. Kayıt altına alınan bu işlemler aynı zamanda eşsiz bir şekilde şifrelenir. Şifreleme birbirinden farklı karakterler sayesinde gerçekleştirilir ve tarafların onayladığı oldukça güvenli bir işlem halini alır.

Blok zinciri , sistem üzerinde gerçekleştirilmiş olan bütün kayıtları tarihine göre şifrelendirmiş olur. Sistem üzerinde oluşturulan bütün bloklar, kendinden önce sistemde kaydedilmiş olan bloğun işlem tarihinin bilgisini de içinde barındırarak ondan önce gelen blok ile zincirli hale gelmesini sağlar. Bu özellik sayesinde banka veya komisyoncu gibi aracı bir kurumun bulunmasına gerek kalmadan teknoloji kayıtları onaylar ve aracıyı ortadan kaldırmış olur. Blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen bu işlem onaylama işi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Aynı zamanda bu sistemde bulunan verilerin değiştirilemez olması da sistemi oldukça güvenli hale getirmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Japon Şirketler JCB Ve Mizuho Bank, Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Çıkarıyor

Şirketler dijital kimlik sistemlerini kolaylaştırmak istiyor.

Yayın:

-

Japonya’daki büyük finans kurumları, dijital kimlik sistemlerini kolaylaştırmak için blockchain’e geçiyor. Bu kapsamda Japonya’nın üçüncü büyük bankası olan Mizuho Bank ve ülkenin yerel ödeme devi Japan Credit Bureau (JCB), blockchain teknolojisine dayalı bir dijital kimlik birlikte çalışabilirlik sisteminin pilot uygulamasını yapmaya hazırlanıyor. 

Fujitsu’nun resmi internet sitesinde duyurduğu yeni sistem, Fujitsu Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir blockchain çözümünü kullanacak.

Yeni ortak girişim, şirketlerin, üye kimlik bilgilerini birden çok işletme operatörü tarafından güvenli bir şekilde aktarması ve birbirine bağlanması için mekanizmaları doğrulamasına olanak tanıyacak. Bu veriler, Fujitsu tarafından oluşturulan bir bulut platformunda depolanan isimleri, adresleri ve işverenleri içermektedir.  Yaklaşık dört ay sürmesi beklenen pilot uygulama ayrıca 100 Fujitsu Group çalışanını da kapsamı içerisine aldı.  

Ortaklık içerisinde bulunan bu üç şirket (Fujitsu, Mizuho Bank ve JCB) son yıllarda blockchain endüstrisine gösterdikleri ilgi ile bilinmektedir.

Fujitsu, 2019’dan beri dijital kimlik yönetimi araçlarına blockchain teknolojisini uyguluyor. Temmuz 2019’da Fujitsu Laboratuvarı, çevrim içi işlemlerde kullanıcı kimlik bilgisi ve güvenilirliğini değerlendirmek için blockchain tabanlı çözümünü tanıttı. Bu aracın, kullanıcıların her üyeye bir blok zincirinde depolanan kullanıcı derecelendirmelerine göre bir güvenilirlik puanı atamasına olanak tanıdığı bildirildi.

Japonya’nın en büyük kredi kartı veren kuruluşu JCB, 2019 yılının sonlarında, blockchain’e dayalı yeni bir B2B ödeme çözümü benimseme planlarını duyurmuştu. JCB şirketi, platformu geliştirmek için Mayıs 2020’de,  blockchain tabanlı ticari ödeme platformu Paystand ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Firmanın ayrıca blockchain üzerinde sürdürülebilir bir işlem sistemi oluşturmak için teknoloji hızlandırıcı Techfund ile de ortaklığı bulunuyor.

Mizuho Financial Group’un ise, ödemeler ve havale hizmetleri için bir dijital para birimi platformu başlatma planları olduğu bilinmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

KyberSwap Band Protocol Verilerini Kullanacak!

Band Protocol verileri sayesinde mevcut veri akışını daha stabil hala getireceklerini belirten KyberSwap ekibi, üçüncü veri kaynağı ile birlikte daha doğru fiyat değişiklikleri ortaya koyabileceklerini belirtti.

Yayın:

-

kyberswap

KyberSwap, yaptığı duyuru ile birlikte Band Protocol verilerini kullanacağını açıkladı. Band Protocol verileri sayesinde mevcut veri akışını daha stabil hala getireceklerini belirten KyberSwap ekibi, üçüncü veri kaynağı ile birlikte daha doğru fiyat değişiklikleri ortaya koyabileceklerini belirtti.

Bildiğiniz üzere Band Protocol (BAND) bir oracle çözümü olarak öne çıkmakta. Halihazırda oracle alanında Chainlink ile büyük bir rekabet içerisinde olan Band Protocol, gerçek dünya ve farklı blockchain verilerini KyberSwap ile paylaşarak çok daha verimli bir DeFi çözümü sunulmasını amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir: DeFi Haberleri

Daha önce Kyber Network ile bir işbirliğine giden Band Protocol, BAND tokeni KyberSwap üzerinde listelenmesini sağlamıştı. O günden bugüne devam eden işbirliği daha üst noktaya taşınmış durumda.

3 Farklı Veri Kaynağı

KyberSwap’in hali hazırda iki farklı fiyat beslemesi bulunuyor. Kyber Network’ün fiyat beslemeleri ile birlikte Chainlink verilerinden de faydalanan KyberSwap, Band Protocol verilerini de sisteme dahil ederek 3 farklı kaynaktan verileri toplayacak. Bu sayede hataların önüne geçilmesi ve en doğru fiyat beslemesinin ortaya konulması amaçlanmakta.

KyberSwap

KyberSwap’ten Sunny Jain’in yeni işbirliği ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Band Protocol, bizim için hayati önemde olan fiyat verilerini sağlıyor. Verilerin doğru ve stabil olması traderlar için olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Bu noktada Band Protocol ile çalışacağımız için oldukça heyecanlıyız. Çoklu oracle çözümleri ile KyberSwap kullanıcılarına en doğru fiyatı sunmakta kararlıyız.

Sunny jaın

Band Protocol-KyberSwap ortaklığını nasıl yorumlarsınız?

DeFi MarketCap

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.