Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64120.43
3.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3075.84
5.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.59
19.83%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $551
5.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Cardano (ADA) Nedir?

Kendisini üçüncü nesil kripto para birimi olarak adlandıran Cardano nedir?

Clock
Paylaş
Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) Coin, kripto para birimleri için “daha dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem” yaratmak amacıyla Ethereum’un kurucularından biri olan Charles Hoskinson liderliğindeki bir ekip tarafından oluşturuldu. 

728×90 muhabbit - Cardano (ADA) Nedir?300x250 muhabbit - Cardano (ADA) Nedir?

Başlangıçta bir araştırma projesi olarak geliştirilen Cardano, kendi başına bir blockchain platformu haline dönüşmüş durumda.

Yaratıcıları, Ethereum gibi akıllı sözleşme blok zincirlerinin ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik konusunda karşılaştığı zorlukların yeni bir platform tarafından ele alınarak üstesinden gelinebileceğine inandıkları için bu girişime başladıklarını dile getiriyor.

Bu kapsamda Cardano, kendisini, blockchain ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlayan “üçüncü nesil” bir blockchain olarak tanımlıyor. 

Cardano temelde 3 ana kola ayrılmıştır. Burada yer alan her bir oluşum Cardano’nun gelişimine katkı sağlamaktadır.

Bunlardan birincisi olan Cardano Vakfı, ağın araştırma ve geliştirmesini desteklerken, IOHK araştırma ve geliştirme konusunda çeşitli üniversitelerle birlikte çalışmaktadır.

Son olarak Emurgo ise blok zinciri üzerinde çalışmak ve onu işletmelere çekici kılmak için sözleşmeli ayrı bir şirket konumunda yer almaktadır.

cardano - Cardano (ADA) Nedir?

Ethereum gibi, insanların akıllı sözleşmeler oluşturabileceği bir platform olmayı hedefleyen Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson projeyi şu şekilde tanımlıyor:

“Cardano, kimlik, değer ve yönetişimi yönetmek için merkezi olmayan uygulamalar sağlayarak bu sistemden yoksun milyarlarca kişiye ekonomik kimlik sağlamayı amaçlayan açık bir platformdur.”

Hakemli Yaklaşım

Kripto para birimi için hakemli yaklaşımını benimseyen Cardano’nun arkasındaki ekip, bilim yayıncılığı dünyasından ilham aldığını söylüyor.

Hakemli yaklaşımı açacak olursak; tanıtılan tüm değişiklikler ve yeni özellikler, ağın algoritmasında kullanılmadan önce akademisyenler tarafından geliştirilir, gözden geçirilir ve üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra faaliyete geçirilir. 

Hatta bu kapsamda Cardano’nun arkasındaki şirket olan IOHK tarafından, platformun teknolojisini açıklayan bir dizi akademik makale yayımladı.

Bunların yanında güvenliği de üst düzeyde tutmak isteyen ekip, ağın kodlarını, Bank of America ve AT&T gibi şirketler tarafından kullanılan Haskell programlama dilinde yazmıştır. 

Bilindiği üzere Ethereum ağı şu anda çok fazla elektrik kullanan ve aynı anda yalnızca sınırlı sayıda işlemi gerçekleştirebilen işlemleri doğrulamak için proof of work konsensüs mekanizmasını kullanıyor. 

Cardano ise daha az güç tüketimi sağlayan proof of stake kullanıyor. Çünkü diğer Proof of Stake savunucuları gibi Cardano yaratıcıları da hisse bazlı bir konsensüs mekanizmasının blok zinciri ağlarını daha güvenli hale getirirken güç tüketimini ve karbon ayak izini önemli ölçüde azalttığına inanıyor.

Cardano’nun İş Birlikleri

Cardano geliştiricisi IOHK, bir dizi ortaklık ilan ederek kimlik yönetimi ve izlenebilirlik konusunda oldukça ilerleme kaydetti. 

2019 yılında IOHK, sahte spor ayakkabı üretimi ile mücadele etmek için ünlü ayakkabı üreticisi New Balance ile birlikte çalışarak müşterilerin Cardano blok zincirini kullanarak ürünlerin orijinalliğini doğrulamasına yardımcı olmaya başladı. 

Bunun yanında şirket, Nisan 2021’de okullarda uygulanacak bir kimlik çözümü için Etiyopya hükümetiyle ortaklık kurduğunu açıkladı.

ADA Coin Nedir?

Cardano’nun yerel para birimi olan ADA, Cardano blockchaininde işlem yapmak için kullanılmaktadır. ADA ve Cardano arasındaki ilişki, temelde ETH ile Ethereum arasındaki ilişkiye benzemektedir.

Cardano’nun mekanizması kanıt (Proof of stake) niteliğindedir. Bu nedenle platformdaki tokenlar madencilik yapılarak çıkarılamaz.

Yani madenciler yerine, şu anda sahip oldukları ADA para birimine bağlı olarak ağ tarafından seçilen doğrulayıcılar bulunmaktadır.

ADA sahipleri, aynı zamanda Cardano ağında bir paya da sahiptir ve bu pay staking ödülleri kazanmak için stake havuzlarında kullanılabilir.

Cardano’nun yerel para biriminin adı, ilk bilgisayar programcısı olarak tanınan ve 19. yüzyıl matematikçisi ve şair Lord Byron‘ın kızı olan Ada Lovelace‘den gelmektedir.

Ada Lovelace - Cardano (ADA) Nedir?
Ada Lovelace

ADA Coin Yorum

Platform için önemli bir sonraki adım, Mayıs 2021’de Alonzo test ağında başlatılan ve Ağustos 2021’de Cardano ana ağında yayınlanması beklenen akıllı sözleşmelerin kullanıma sunulması olacaktır.

Cardano, kripto para birimlerine yönelik titiz yaklaşımının büyük işletmeleri blok zinciri dünyasına getirebileceğini kanıtlayabilirse, önümüzdeki yıllarda kendisini bir kripto para devriminin ön saflarında bulabilir.

ADA Coin Fiyatı ve Grafiği

19 Haziran tarihi itibari ile Tradingview üzerinden aldığımız verilere göre ADA coin 1.42 dolar civarında işlem görmektedir. 45 milyar dolar piyasa değerine sahip ADA coin son 24 saat içinde 2.2 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirmiş durumda.

hwrXrSid - Cardano (ADA) Nedir?
ADA Coin

Ada Coin Haberleri

Son zamanlarda ADA tarafında oldukça olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde, Wolfram Research’ün bir yan kuruluşu olan Wolfram Blockchain Labs (WBL), 17 Aralık 2020 tarihinde yapılan bir açıklama ile Charles Hoskinson’ın kurduğu teknoloji şirketi IOHK ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre şirket, Apple’ın Siri asistanı gibi büyük hizmetler için teknoloji hizmetleri sağlayan büyük bir hesaplama bilgi motoru Wolfram Alpha, Cardano blok zincirindeki verileri entegre edecek.

Yine yakın zaman önce yayımlanan bir haberde Cardano’nun Project Catalyst isimli oylama uygulaması Google Play Store üzerinden yayınlanmaya başladı!

Bu durum, Cardano ağı ve kripto endüstrisi için çok büyük bir adım. Çünkü Apple ve Google, kripto sektöründeki mobil uygulamalar söz konusu olduğunda ipleri çok sıkı tutuyor.

ADA Coin Nereden Alınır?

Önde gelen ilk 10 kripto para biriminden biri olan Cardano’nun ADA’sını almak isteyen yatırımcılar, Huobi, FTX, Coinbase, Binance, Kraken ve eToro dahil olmak üzere önde gelen borsaların çoğunda satın alabilir veya ticaret yapabilir.

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar