Muhabbit

KİMDİR

Charles Hoskinson Kimdir?

Charles Hoskinson’ın kim olduğunu merak ediyor musunuz?

Clock
Paylaş
Charles Hoskinson Kimdir?

Ethereum’un eski CEO’su olan Charles Hoskinson bir matematikçi ve IOHK’nın kurucusudur. Ayrıca Hoskinson, Cardano ve BitShares blockchain projelerinin de kurucu ortağıdır.

Charles Hoskinson, 2013 yılında BitShares ağını başlatmak için geliştirici Dan Larimer ile kurduğu şirket olan Invictus Innovations aracılığı ile kripto sektörüne adım attı. Hoskinson’a göre BitShares, merkezi olmayan özerk bir şirket olarak hareket eden bir kripto platformuydu. Yani şirket, hiyerarşik bir yönetim ağacı yerine hissedarları ve protokolü yönetime dahil edilir.

Daha sonra Hoskinson, 2013’te Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ile tanıştığı çevrimiçi bir eğitim programı olan Bitcoin Eğitim Projesi’ni başlattı. Bu program sayesinde Hoskinson, Ethereum’un sekiz orijinal kurucusundan biri oldu. Fakat Ethereum geliştirilme aşamasındayken bile, grup Ethereum’un yapısı hakkında çokça kez çatışmalar yaşamıştır. Hoskinson, platformun resmi bir yönetişim yapısına sahip kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olması gerektiğini savunurken, Buterin Ethereum’u yönetişimde açık kaynaklı ve merkezi olmayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş haline getirmeye çalıştı. Hoskinson bu anlaşmazlığı bir “toplantı odası kavgası” olarak nitelendirdi ve Haziran 2014’te projeden ayrıldı.

Hoskinson, 2014 yılında IOHK’yı kurmak amacı ile eski Ethereum çalışanı Jemery Wood ile işbirliği yaptı. IOHK’nın amacı, şirketlere, devlet kurumlarına ve akademik kurumlara kripto para birimleri ve blockchainler oluşturma konusunda yardımcı olacak bir üçüncü taraf geliştirici şirketi olmaktı.

Ethereum, 2016 yılında tartışmalı bir şekilde ikiye ayrıldı ve bu ayrılık Ethereum Classic’in oluşturulmasına sebep oldu. Hoskinson, kripto para birimini oluşturmak için IOHK’nın kaynaklarını ve geliştiricilerini kullanarak platformun önde gelen destekçilerinden biri oldu. Bugün IOHK, öncellikle Ethereum ile rekabet etmeyi amaçlayan kendi kripto para birimi Cardano (ADA) ile ilgilenmekte.

Daha fazla Nedir?, Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar