Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44007.11
5.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2298.22
2.87%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.34
15.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.5
-0.64%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin, Yeni Dijital Yuan Dağıtımını Duyurdu!

Çin, dijital yuan’ın pilot testlerine devam ediyor.

Clock
Paylaş
Çin, Yeni Dijital Yuan Dağıtımını Duyurdu!

Çin’in en büyük şehirlerinden olan Suzhou dördüncü defa yapılacak olan dijital yuan dağıtımını duyurdu.

Daha önce 2020 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen “Giveaway” tarzı dağıtım, Louhu bölgesinde gerçekleşmişti. İkinci Giveaway/Airdrop tarzı dağıtım ile iShenzhen uygulaması üzerinden kayıt olan Louhu Bölgesi sakinleri için yapılmıştı. 3 milyon dolar değerinde dijital yuan’ın dağıtılacağı açıklanan üçüncü airdrop’un ise Shenzhen’in yanı sıra Pekin ve Şangay’da da gerçekleştiği biliniyor.

728×90 muhabbit - Çin, Yeni Dijital Yuan Dağıtımını Duyurdu!300x250 muhabbit - Çin, Yeni Dijital Yuan Dağıtımını Duyurdu!

Şimdi ise 5 milyon dolar değerinde dijital yuan’ın dağıtılacağı açıklanan dördüncü airdrop’un, Çin’in Suzhou kentinde yapılacağı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre “Red Packet/Red Envelope” olarak adlandırılan dağıtım “lottery” yani şans unsuruna bağlı olarak yapılacak. Toplamda 150.000 red envelope (kırmızı zarf) dağıtılacak ve kazananlara 200 dijital yuan verilecek. 10 Şubatta açıklanacak olan şonuçlara göre kazanılan dijital yuanların, 10-26 Şubat tarihleri arasında e-ticaret sitesi JD.com ve Suzhou’daki seçili çevrimdışı satıcılarda harcaması gerekecek.

Bu, Suzhou tarafından yapılan en son dijital yuan denemesi olacak. Hatırlanacağı üzere 2020 yılı Aralık ayında, şehirde kırmızı paketler halinde yaklaşık 3 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtımı yapılmıştı. 

Dağıtımın yapılmasının sebebinin vatandaşların dijital yuanı benimsemelerini sağlamak olduğunu biliniyor. Ancak dağıtımın, ülkenin Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (Digital Currency Electronic Payment/DCEP) olarak adlandırılan sistemini test etmek için de yapıldığı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Son olarak yapılan açıklamada Çin şehri Chengdu’nun resmi olarak merkez bankası dijital para biriminin başka bir şehir çapında testini başlatmak için bir sonraki yer olduğu söyleniyor.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar