Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39589.09
1.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2170
3.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.33
1.78%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.7
0.44%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Circle, Tornado Cash Tarafından Kontrol Edilen Cüzdan Adreslerini Kara Listeye Aldı!

Bu durumdan etkilenen cüzdanlardaki USDC’ler artık donmuş durumda.

Clock
Paylaş
Circle, Tornado Cash Tarafından Kontrol Edilen Cüzdan Adreslerini Kara Listeye Aldı!

USD Coin (USDC) stablecoinin arkasındaki konsorsiyum olan Centre, ABD Hazinesi’nin yaptırımlarını takiben Tornado Cash tarafından kontrol edilen cüzdan adreslerini kara listeye aldı.

Ethereum Blockchain Explorer üzerinden alınan veriler, Centre’ın Tornado Cash cüzdanlarını yaptırımlar listesinde kara listeye alarak en az 75.000 USDC‘lik hareketini durdurduğunu gösteriyor. Bu adresler arasında Tornado Cash’in USDC havuzu da bulunuyor. Yani Tornado Cash’e yatırılan cinsi USDC olan fonlar kullanıcılar tarafından çekilemeyebilir.

728×90 muhabbit - Circle, Tornado Cash Tarafından Kontrol Edilen Cüzdan Adreslerini Kara Listeye Aldı!300x250 muhabbit - Circle, Tornado Cash Tarafından Kontrol Edilen Cüzdan Adreslerini Kara Listeye Aldı!

İlginizi çekebilir: ABD Hazine Bakanlığından Tornado Cash’e Yaptırım!

Bilindiği üzere ABD Hazine Bakanlığı, kullanıcıların yaptıkları işlemlerin ayrıntılarını gizlemesine olanak tanıyan kripto para birimi mikseri (karıştırıcısı) Tornado Cash’e yaptırım uyguladığını açıkladı.

Bakanlık, yaptığı açıklamada Tornado Cash’in siber saldırganların hack gelirlerini aklamalarına yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC), 8 Ağustos’taki açıklamasında, açıldığı ilk günden bugüne kadar 7 milyar dolardan fazla kripto paranın aklanması işleminde kullanılan kripto para mikseri Tornado Cash’i yaptırım listesine eklediği de bildirildi.

Tornodo Cash ile beraber bağlantılı 44 Ethereum ve USDC cüzdanının da listeye alındığı ifade edildi ve adı geçen cüzdanlar arasında Tornado Cash’i çalıştıran akıllı sözleşme Gitcoin grands adresi ve Tornado Cash bağış cüzdanı yer alıyor.

Circle, OFAC Yaptırımlarına Uyduğunu Doğruladı!

Bu, Centre’ın yasal yaptırımı veya düzenleyici işlem nedeniyle cüzdan adreslerini ilk kez kara listeye alması değil. Circle ve borsa platformu Coinbase tarafından oluşturulan konsorsiyum, Temmuz 2020’de bir cüzdan adresine ait yaklaşık 100.000 $ değerinde USDC’yi de dondurdu. Şirket, eylemin bir yetkili makam talebine dayandığını söyledi. Bunun yanında ise en büyük rakip olan stablecoin Tether ise son birkaç yılda Ethereum üzerindeki 653 adresi dondurdu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Circle, kara listeye almanın kapsamını detaylandırmasa da, “Yabancı Varlık Kontrol Ofisi”nin en son önlemlerine uyduğunu doğruladı. Şirket bu konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Circle, denetime tabi bir şirkettir ve yaptırımlara uygunluk gerekliliklerine uygundur. Yaptırımları ele aldık ve OFAC listesindeki Tornado Cash ile ilişkili adresleri engelledik.”

circle - Circle, Tornado Cash Tarafından Kontrol Edilen Cüzdan Adreslerini Kara Listeye Aldı!

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar