BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Dark Web’te Satılan 15 Milyardan Fazla Şifreden Biri Sizin Olabilir!

Digital Shadows, 15 milyardan fazla kimlik bilgisi ve şifrenin dark web’te kripto para karşılığında satıldığı konusunda yaptığı çalışmanın verilerini paylaştı.

Yayın:

-

Dark Web'te Satılan 15 Milyardan Fazla Şifreden Biri Sizin Olabilir!

Digital Shadows, 15 milyardan fazla kimlik bilgisi ve şifrenin dark web’te kripto para karşılığında satıldığı konusunda yaptığı çalışmanın verilerini paylaştı.

Siber güvenlik firması Digital Shadows, 2,5 yıldır kripto para dünyasını da yakından ilgilendiren bir çalışma yürütüyordu. Geçtiğimiz günlerde yürüttüğü çalışmanın verilerini kamuoyuyla paylaştı. Çalışma genel anlamda kimlik bilgilerinin çeşitli yollarla ele geçirilip Dark Web üzerinden kripto para karşılığında satılmasını inceliyor. Kimlik verilerinin yani hesabın ele geçirilme (account takeover/ATO) yollarının incelediği raporda birkaç yol göze çarpıyor.

Çalışmaya göre siber suçlular Dark web’te satacakları kişisel bilgilere ve şifrelere, her gün kullanılan mobil veyahut internet bankacılığı uygulamalarının yanı sıra Netflix gibi video veyahut Spotify gibi müzik dağıtım platformlarından da ulaşabiliyor.

Dark web üzerinde 2018 yılından itibaren 15 milyardan fazla kimlik bilgisi ve şifrenin kripto para karşılığında satıldığına yer veren raporda, bazı kimlik bilgilerinin ücretsiz bile verildiğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte daha önceki dönemlere göre 2018 yılından bu yana dark web üzerinde kimlik veyahut şifre satışının %300’lük bir artış gördüğü de belirtiliyor.

Ayrıca çalışma raporunda fidye yazılım gibi kötü niyetli yazılımların daha çok kurumsal ağlara sızma eğiliminde olduğu da belirtiliyordu. Dark web üzerindeki getirisinin bireysel kimlik bilgilerine göre daha fazla olduğu üzerine basarak söylenen şirket ağlarında, şirket geliri gibi faktörler göz önüne alındığında siber suçlu, şirket bilgilerini satmaktan 120 bin dolara kadar kazanabilir.

Bununla birlikte dark web üzerindeki satılan diğer veriler ve kazançları da raporda belirtilmiş. Bireysel kimlik bilgileri ile banka giriş bilgileri ortalama 71 dolardan satılıyor. Yok ben antivirüsü etkisiz hâle getirsem yeter diğer bilgilere kendim ulaşırım diyenler için antivirüs programlarına erişim ortalama 22 dolar olmakta.

Çare Güçlü Şifre, 2FA!

Durum böyle olunca çalışmayı gerçekleştiren uzmanlardan karışık şifre bilgileri kullanmaları gerektiği uyarısı yapılıyor. Proofpoint de karışık ve güvenilir bir şifre oluşturmak için daha önce birkaç öneride bulunmuştu. Digital Shadows’un çalışması üzerine Emsisoft yazılımın tehdit analisti Brett Callow, Cointelegraph’a konuşarak benzer önerilerde bulundu.

“Kimlik avından, kötü niyetli yazılımlara kadar sayılamayacak kadar çok yolla her gün birçok kullanıcının kimlik bilgileri ifşa ediliyor. Netflix oturumunun sızdırılması gibi küçük olaylarla veyahut banka hesabının patlatılması gibi büyük olaylarla da gerçekleşebiliyor. […] Asla aynı şifreyi iki kez kullanmayın, güçlü şifreler kullanın. En önemlisi destekleyen tüm servislerde 2FA gibi kimlik doğrulama yollarını kullanın.”

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coinfirm ve GamerHash Token Güvenliği İçin El Sıkıştı

GamerHash ve Coinfirm blockchain tabanlı oyun ve kaynak geliştirme modelleri için AML ve Analytics’i getirmek üzere yeni bir anlaşma sağladı.

Yayın:

-

gamerhash Coinfirm anlaşması

Geçtiğimiz günlerde Twitch tarafından atılan kripto para ile ödeme adımı ile birlikte kripto para ve oyun dünyalarının birbirine ne kadar yaklaştığını gözlemledik.

GamerHash ve Coinfirm de blockchain tabanlı oyun ve kaynak geliştirme modelleri için AML ve Analytics’i getirmek üzere yeni bir anlaşma sağladı.

Blockchain teknolojisinin hayatın birçok alanına gireceği gibi oyun geliştirme alanına da gireceği son dönemde gündemi en çok meşgul eden konular arasında bulunmakta. Coinfirm ve GamerHash işbirliği de gelecekte atılabilecek adımlar adına önemli bir emsal oluşturuyor.

Ortaya konacak yeni çözümler ile birlikte token satışlarındaki risk ortadan kaldırılacak.

GamerHash çözümünü hali hazırda kullanan ve kripto hizmetlerinden faydalanan yarım milyondan fazla kullanıcıyı bünyesinde barındıran proje kapsamında hibrit kaynak geliştirme modeli de başlatılmış durumda. Çözüm ile birlikte token sahipleri Ethereum üzerinde ERC-20 olarak GamerCoin alabilmekte. Tüm risk sermayeleri yükümlülüklerine uygun çalışan GamerHash ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmekte.

Coinfirm ise AML ve analiz çözümleri ile birlikte sürece katkıda bulunarak GamerHash için uyumluluk kontrollerini yürüten çözümlerini ortaya koyuyor.

GamerHash CEO’su Artur Pszczolkowski’nin konu ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

Coinfirm ile çalışmak blockchain varlıklarının ve GamerHash platformuna katılan kullanıcıların en yüksek şeffaflık ve uyumluluğa sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacak. Coinfirm’in sicili ve platformu bize daha güçlü bir avantaj sağlıyor.

Artur Pszczolkowski

Anlaşma Coinfirm’in blockchain alanındaki faaliyetlerinde ileriye dönük atılmış bir adım olarak değerlendirilirken, Coinfirm CEO’su Pawel Kuskowski’nin anlaşma ile ilgili sözler şu şekilde:

Oyun ve blockchain endüstrileri doğal bir uyum sergiliyor ve gelecekte birbirleri için daha da önemli hale gelecekler. Endüstride başı çeken GamerHash gibi şirketlerin ihtiyaç duyduğu çözümler sunmak, Coinfirm’in blockchain alanındaki faaliyetinde ileriye doğru atılmış bir adımdır.


Pawel Kuskowski

GamerHash Hakkında

GamerHash, oyuncuların boştaki CPU / GPU’larını kripto madenciliği yapmak için paylaşmalarını veya boştaki CPU / GPU’ları oyun oynayarak kazanmalarını sağlıyor. Sadece 2,5 yıl içinde, yaklaşık 500.000 kullanıcı, platformda hesap açtı. GamerHash, mükemmel pazar uyumu sayesinde Asya’daki operasyonlarını genişletiyor ve yakın zamanda NFT’lerin benimsenmesi için dünyanın en büyük 10. kriptosu Chainlink ile geniş kapsamlı işbirliği yapacağını duyurdu.Şirketin GamerCoin (GHX) token’i Malta’da piyasaya sürülecek ve satışlar tanınmış Güney Kore borsalarından başlayacak. GamerHash şu anda gamerhash.io’daki sınırlı sayıda alıcıya GamerHash tokenlerini doğrudan satıyor. https://gamerhash.com/en

Coinfirm Hakkında

Coinfirm, AML’de ve blockchain ve kripto para birimleri için düzenleyici teknolojide küresel bir lider… 1400’den fazla kripto para birimi ve Bitcoin, Ethereum, Hyperledger ve daha birçok protokolü destekleyen endüstrinin en büyük blockchain kapsamına sahip. Coinfirm’in çözümleri, Binance gibi kripto borsalarından ve XRP gibi protokollere ve PKO BP gibi büyük finans kuruluşlarına, dünya çapında pazar liderleri tarafından kullanılmakta… Şirketin hizmetleri arasında Reclaim Crypto’nun yanı sıra, herhangi bir dosyanın %100 doğrulukla kaydedilmesini, imzalanmasını ve doğrulanmasını sağlayan bağımsız bir regtech platformu olan Trudatum da bulunuyor. Daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://www.coinfirm.com/

Blockchain ve oyun sektörünün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184