BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

DeFi Tokenleri Neden Çok İyi Performans Gösteriyor?

Özellikle son haftada yaşanan artış ile birçok DeFi tokeni yüzde 60’dan fazla arttı.

Yayın:

-

defi

DeFi, (Merkezsiz Finans) son dönemde tokenleri ile birlik kripto dünyasının en çok konuştuğu konu haline gelmiş durumda. DeFi sektörü göreceli olarak daha yeni olmasına rağmen, kripto para ve blockchain dünyasının en hızlı büyüyen ve gelişen kolu olma yolunda ilerliyor.

Hacim konusunda henüz istenen seviyelerde olmasa da DeFi aktivitesi ve hacmi önemli bir büyüme göstermekte.

2020 yılı itibariyle medya tarafından da büyük bir destek almaya başlayan DeFi ve tokenleri yıl içerisinde büyük ivmelenme gösterdi ve Bitcoin’in performansı ile karşılaştırıldığında çok daha iyi performans gösterdi. Özellikle son haftada yaşanan artış ile birçok DeFi tokeni yüzde 60’dan fazla arttı.

Delphi Digital tarafından yayınlanan raporda DeFi tokenleri kısa ve uzun dönemde oldukça önemli bir büyüme kaydetti. Bu hafta içerisinde Compound tokeni COMP’un yükselişinin yanında bir başka DeFi platformu Aave de yüzde 60’ın üzerinde bir yükseliş göstererek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Geçtiğimiz haftalarda Maker tarafında yaşanan hareketlilik de dikkate değerdi.

grafik

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzerinde DeFi tokenleri son bir hafta, 30 gün ve 90 günlük periyotlarda Bitcoin’den açık ara daha iyi performans göstermiş durumda.

Merkezsiz borsalar olarak tanımlayabileceğimiz Kyber, Bancor ve Loopring çift haneli yükselişler gösterdi. Peki bu yükselişin ardında ne var?

Ethereum 2.0

DeFi sadece Ethereum’a özel bir alan olmasa da yukarıda bahsi geçen DeFi platformlarının hepsi Ethereum üzerinde çalışmakta. Kısacası Ethereum şu anda DeFi sektörüne liderlik ediyor.

Şimdiki rakamlar ve hacim boyutları bir tehlike arz etmese de bildiğiniz üzere Ethereum’da halen çözülmesi gereken bir ölçeklenebilirlik sorunu bulunuyor. Bu durum ise büyüyen DeFi sektörü için önemli bir sorun.

Ethereum’un 2.0 planları ise bu sorunu ortadan kaldırmaya odaklanmış durumda. Uzun zamandır hayata geçirilmesi beklenen Ethereum 2.0 için halen daha net bir tarih olmasa da yeni sürümün bu yaz hayata geçilmesi bekleniyor.

Ethereum’daki sorunların çözülmesi daha doğrusu iyileştirmelerin yapılması ile birlikte ağ üzerinde çalışan uygulamaların rahat bir nefes alacağı ve standart bir web uygulaması gibi çalışacağı aşikar.

Birkaç aşamada gerçekleştirilecek Ethereum 2.0 güncellemesi, tüm özellikleri tek seferde aktive etmeyecek. Fakat aşamaların başlatılması bile yatırımcıların gözünde oldukça önemli olacak.

DeFi ile Birlikte Ethereum Üzerindeki Akıllı Sözleşme Miktarı Zirvede

DeFi sektörünün hareketlenmesi ile birlikte Ethereum üzerindeki akıllı sözleşme miktarında da önemli bir artış yaşandı. Ağ üzerinde akıllı sözleşme hareketlerinin büyük bir kısmı DeFi platformları ve USDT tarafından oluşturulmakta.

Geçtiğimiz günlerde sizlere ağ üzerindeki “gas limit“in artırılacağını bildirmiştik. Eth Gas Station’ın verileri göre kullanılan gas miktarının da önemli bir kısmı DeFi ve USDT tarafından oluşturuluyor.

Merkezi Borsa Tokenleri vs Merkezsiz Borsa Tokenleri

Messari tarafından paylaşılan verilerde merkezi ve merkezi olmayan borsaların tokenlerinin performansları karşılaştırılmış durumda.

Bir dönem oldukça popüler olan merkezi borsa tokenleri (HT, BNB, OKB, LEO vs.) sahneyi merkezsiz borsa tokenlerine bırakmış durumda.

grafik

Farklı Ürünler

DeFi ürünleri sektöre bir farklılık da getirmiş durumda. Belkide bu sayede yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başaran platformlar, lending ve farming gibi ürünler ile farklılıklar sunmakta.

Yıl başında DeFi üzerinde kilitli varlık miktarında önemli bir artış yaşanmıştı. Fakat buradaki artışın en önemli sebeplerinden birisi ise Ethereum tarafındaki yükseliş idi. Ethereum’un değeri arttıkça kilitli Ethereum’ların da fiyatının artması sebebiyle değer noktasında büyük bir artış yaşanmıştı.

Popüleritenin artması ile birlikte tekrardan ivmelenme yaşayan kilitli değer miktarı 1.6 milyar $ seviyelerini zorlamakta.

grafik

Kullanıcı sayısı Artıyor

Dune Analytics tarafından paylaşılan verilerde DeFi platformlarının kullanıcı sayısının da önemli derecede arttığı görülüyor.

grafik

Kullanıcı sayısındaki düzenli artış ise oldukça dikkate değer. Önde gelen bazı borsaların ve medya kuruluşlarının da desteğini almayı başaran DeFi ekosistemi, kullanıcıların güvenini de kazanmış gibi görünüyor. Platformlara ulaşmak için tek ihtiyacınız olan şey ise bir Ethereum cüzdanı (Metamask vs.).

Sizce DeFi ekosistemi ve tokenleri kısa dönemde agresif büyümelerine devam edecek mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

46 Milyon Dolar Değerinde 39 Ethereum Adresi Kara Listede!

Yayın:

-

Tether (USDT), USDT üzerinde 46 milyon değerindeki 39 Ethereum adresini kara listeye aldı. Yaşanan bu olay, Centre’nin bir ilk minvalinde yaşadığı 100.000 USDC tutarında bir Ethereum adresini kara listeye almasının hemen ardından gerçekleşti.

Horizon Games’ten Ethereum araştırmacısı Philippe Castonguay, hem Centre hem de Tether tarafından kara listeye alınan adreslerin sayısını izlemek için Dune Analytics’ten yararlanarak bir gösterge tablosu oluşturdu. Görünüşe göre kara listeye alınan 46 milyon dolarlık cüzdanlardan, en büyük adres tutarı 4.5 milyon USD’nin üzerinde. İşbu cüzdan, 5 Nisan tarihinde kara listeye alınmış.

39 Adres Tether Tarafından Kara listeye Alındı. Kaynak: Dune Analytics

USDC sahibi kara listeye alınmış adreslere benzer bir şekilde, kara listeye alınma işlemi görmüş Tether adresleri, artık Tether ile işlem yapamaz hale geldi. Ayrıcı adreste bulunan mevcut paraları da dondurulmuş bir durumda.

Bitfinex’in genel danışmanı Stuart Hoegner, medyaya Tether’ın gerektiğinde uluslararası güvenlik güçleri ile ve kara listeleme işlemi yapan şirketler ile çalıştıklarını belirtti:

Tether, rutin olarak soruşturmalarda güvenlik güçlerine yardımcı oluyor. Adres dondurma özelliği sayesinde Tether, kullanıcılara ve borsalara, bilgisayar korsanları tarafından çalınan on milyonlarca doları kurtarmak ve geri döndürmek adına yardımcı olmuş durumda.

Alınan Önlemlerin Sebebi

Arcane Assets’in CIO’su Eric Wall, Twitter’da paylaştığı bir yazıda, yapılan en son dondurma işleminin, kara listenin oluşmasından sadece 22 saat önce yaşandığını söyledi. Yani, Binance’den alınan 939.000 USDT işlemi, 14 Haziran tarihinde dondurulmuş.

Bunun yanı sıra Wall, diğer dondurma işlemlerin sebebini tedbir amaçlı olduğunu açıkladı.

Diğer dondurma işlemlerinin çoğu, Ethereum hesaplarında yaşanan ihtiyati sebepler ile (muhtemel dolandırıcılık / ponzi şeması) veya başkalarının hatalarını önlemek amacı ile yapılmış gibi görünüyor. Bu sebeplere dayanarak, dondurma işlemi görmüş 3 adres, eski haline döndürüldü.

Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte, kripto dünyası merkezi kuruluşlara güvensizliğe, özellikle de stabilcoinlere ve sansürleme yeteneklerine güvenmeye başlamış durumda. Bir kullanıcı Castonguay’ın attığı bir tweete cevap olara, Dai (DAI) ve sUSD’nin sansüre karşı güvenli nadir stablecoinlerden olduğunu söyledi.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Centre 100.000$’lık Ethereum Adresini Dondurdu!

Yayın:

-

USD Coin’in (USDC) geliştiricisi Centre, güvenlik güçlerinin talebine karşılık, 100.000$ tutan Ethereum adresini kara listeye aldı. Türünün ilk örneği olarak nitelendirilen olay, 16 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşti.

Güvenlik güçlerinin bu isteğinin arkasındaki sebep henüz netleşmedi. Fakat Circle ve Coinbase tarafından kurulan Center Consortium yaşanan bu olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Centre, güvenlik güçlerinden gelen bu talebe yanıt olarak, sözü geçen adresi kara listeye aldığını doğruluyor. Güvenlik güçlerinin bu talebi hakkında herhangi bir yorum yapmayacağız. Fakat Centre yargı yetkisine sahip mahkeme kararlarına uymakla yükümlüdür.

Bilinen Bir Hırsız

Circle sözcülerinden Josh Hawkins, kara liste olayına ilişkin herhangi bir ayrıntı vermeyeceğini söylemesine rağmen, adresin bir başka kripto para birimi hırsızlığına karışmış olma ihtimalini yalanlamıyor.

Farklı bir adresin üzerine yapılan yorum bölümünde, bir kullanıcı kara listeye alınmış adresin sahibinin kendilerinden başka tokenlar çaldığını iddia etti.

Merhaba kimliği belirsiz hırsız, gördüğüm kadarı ile  0xEeC84548aAd50A465963bB501e39160c58366692 kodlu bu ETH adresi ile yakın temas halindesiniz. Ayrıca cüzdanımdan 10.000 Loopring Coinbase çaldınız. Şimdi size bu parayı geri gönderme şansı tanıyorum. Zaten kişisel adresimi biliyorsun. Bunu yapmazsan, bilinen 2 adresinle beraber seni yargıya teslim edeceğim.

Geçtiğimiz hafta USDC, 1 milyar$’sık piyasa değerini egale etti ve Tether’in (USDT) ardından en büyük ikinci stablecoin haline geldi. Ve itibari para birimleri ile orantılı stablecoinler ile ilgilenen Twitter kullanıcıları, USDC’nin başına gelen şeyin, herhangi bir stablecoinin de başına gelebileceğini düşünüyor.

Bir başka Twitter kullanıcısı ise, Dai’nin (DAI) merkezi kontrol sorununu çözeceğinden bahsetti. Fakat DAI, USDC ve merkezi olarak kontrol edilen diğer dijital para birimleri tarafından desteklendiği için, bu tez çürütülmüş oldu.

Kalıcı Olarak Kurtarılamayabilir

Normalde Ethereum blockchaini üzerinde tutulan fonlar, adres sahipleri tarafından kontrol edilebilir. Fakat USDC kısmına bakacak olursak, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapabilmeleri kısıtlanabilir ve adres kara listeye alınabilir. Teknik olarak bu eylemin geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, Circle, internet sitesinde kara listeye alınan adresleri “kalıcı olarak kurtarılamayabilir” ibaresi ile birlikte uyarıyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.