Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63330.91
2.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3460.71
1.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.09
-3.44%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415
0.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

DeFi Tokenleri Neden Çok İyi Performans Gösteriyor?

Özellikle son haftada yaşanan artış ile birçok DeFi tokeni yüzde 60’dan fazla arttı.

Clock
Paylaş
DeFi Tokenleri Neden Çok İyi Performans Gösteriyor?

DeFi, (Merkezsiz Finans) son dönemde tokenleri ile birlik kripto dünyasının en çok konuştuğu konu haline gelmiş durumda. DeFi sektörü göreceli olarak daha yeni olmasına rağmen, kripto para ve blockchain dünyasının en hızlı büyüyen ve gelişen kolu olma yolunda ilerliyor.

Hacim konusunda henüz istenen seviyelerde olmasa da DeFi aktivitesi ve hacmi önemli bir büyüme göstermekte.

Binance BannerBinance Banner

2020 yılı itibariyle medya tarafından da büyük bir destek almaya başlayan DeFi ve tokenleri yıl içerisinde büyük ivmelenme gösterdi ve Bitcoin’in performansı ile karşılaştırıldığında çok daha iyi performans gösterdi. Özellikle son haftada yaşanan artış ile birçok DeFi tokeni yüzde 60’dan fazla arttı.

Delphi Digital tarafından yayınlanan raporda DeFi tokenleri kısa ve uzun dönemde oldukça önemli bir büyüme kaydetti. Bu hafta içerisinde Compound tokeni COMP’un yükselişinin yanında bir başka DeFi platformu Aave de yüzde 60’ın üzerinde bir yükseliş göstererek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Geçtiğimiz haftalarda Maker tarafında yaşanan hareketlilik de dikkate değerdi.

grafik

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzerinde DeFi tokenleri son bir hafta, 30 gün ve 90 günlük periyotlarda Bitcoin’den açık ara daha iyi performans göstermiş durumda.

Merkezsiz borsalar olarak tanımlayabileceğimiz Kyber, Bancor ve Loopring çift haneli yükselişler gösterdi. Peki bu yükselişin ardında ne var?

Ethereum 2.0

DeFi sadece Ethereum’a özel bir alan olmasa da yukarıda bahsi geçen DeFi platformlarının hepsi Ethereum üzerinde çalışmakta. Kısacası Ethereum şu anda DeFi sektörüne liderlik ediyor.

Şimdiki rakamlar ve hacim boyutları bir tehlike arz etmese de bildiğiniz üzere Ethereum’da halen çözülmesi gereken bir ölçeklenebilirlik sorunu bulunuyor. Bu durum ise büyüyen DeFi sektörü için önemli bir sorun.

Ethereum’un 2.0 planları ise bu sorunu ortadan kaldırmaya odaklanmış durumda. Uzun zamandır hayata geçirilmesi beklenen Ethereum 2.0 için halen daha net bir tarih olmasa da yeni sürümün bu yaz hayata geçilmesi bekleniyor.

Ethereum’daki sorunların çözülmesi daha doğrusu iyileştirmelerin yapılması ile birlikte ağ üzerinde çalışan uygulamaların rahat bir nefes alacağı ve standart bir web uygulaması gibi çalışacağı aşikar.

Birkaç aşamada gerçekleştirilecek Ethereum 2.0 güncellemesi, tüm özellikleri tek seferde aktive etmeyecek. Fakat aşamaların başlatılması bile yatırımcıların gözünde oldukça önemli olacak.

DeFi ile Birlikte Ethereum Üzerindeki Akıllı Sözleşme Miktarı Zirvede

DeFi sektörünün hareketlenmesi ile birlikte Ethereum üzerindeki akıllı sözleşme miktarında da önemli bir artış yaşandı. Ağ üzerinde akıllı sözleşme hareketlerinin büyük bir kısmı DeFi platformları ve USDT tarafından oluşturulmakta.

Geçtiğimiz günlerde sizlere ağ üzerindeki “gas limit“in artırılacağını bildirmiştik. Eth Gas Station’ın verileri göre kullanılan gas miktarının da önemli bir kısmı DeFi ve USDT tarafından oluşturuluyor.

Merkezi Borsa Tokenleri vs Merkezsiz Borsa Tokenleri

Messari tarafından paylaşılan verilerde merkezi ve merkezi olmayan borsaların tokenlerinin performansları karşılaştırılmış durumda.

Bir dönem oldukça popüler olan merkezi borsa tokenleri (HT, BNB, OKB, LEO vs.) sahneyi merkezsiz borsa tokenlerine bırakmış durumda.

grafik

Farklı Ürünler

DeFi ürünleri sektöre bir farklılık da getirmiş durumda. Belkide bu sayede yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başaran platformlar, lending ve farming gibi ürünler ile farklılıklar sunmakta.

Yıl başında DeFi üzerinde kilitli varlık miktarında önemli bir artış yaşanmıştı. Fakat buradaki artışın en önemli sebeplerinden birisi ise Ethereum tarafındaki yükseliş idi. Ethereum’un değeri arttıkça kilitli Ethereum’ların da fiyatının artması sebebiyle değer noktasında büyük bir artış yaşanmıştı.

Popüleritenin artması ile birlikte tekrardan ivmelenme yaşayan kilitli değer miktarı 1.6 milyar $ seviyelerini zorlamakta.

grafik

Kullanıcı sayısı Artıyor

Dune Analytics tarafından paylaşılan verilerde DeFi platformlarının kullanıcı sayısının da önemli derecede arttığı görülüyor.

grafik

Kullanıcı sayısındaki düzenli artış ise oldukça dikkate değer. Önde gelen bazı borsaların ve medya kuruluşlarının da desteğini almayı başaran DeFi ekosistemi, kullanıcıların güvenini de kazanmış gibi görünüyor. Platformlara ulaşmak için tek ihtiyacınız olan şey ise bir Ethereum cüzdanı (Metamask vs.).

Sizce DeFi ekosistemi ve tokenleri kısa dönemde agresif büyümelerine devam edecek mi?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar