BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

DeFi Tokenleri Neden Çok İyi Performans Gösteriyor?

Özellikle son haftada yaşanan artış ile birçok DeFi tokeni yüzde 60’dan fazla arttı.

Yayın:

-

defi

DeFi, (Merkezsiz Finans) son dönemde tokenleri ile birlik kripto dünyasının en çok konuştuğu konu haline gelmiş durumda. DeFi sektörü göreceli olarak daha yeni olmasına rağmen, kripto para ve blockchain dünyasının en hızlı büyüyen ve gelişen kolu olma yolunda ilerliyor.

Hacim konusunda henüz istenen seviyelerde olmasa da DeFi aktivitesi ve hacmi önemli bir büyüme göstermekte.

2020 yılı itibariyle medya tarafından da büyük bir destek almaya başlayan DeFi ve tokenleri yıl içerisinde büyük ivmelenme gösterdi ve Bitcoin’in performansı ile karşılaştırıldığında çok daha iyi performans gösterdi. Özellikle son haftada yaşanan artış ile birçok DeFi tokeni yüzde 60’dan fazla arttı.

Delphi Digital tarafından yayınlanan raporda DeFi tokenleri kısa ve uzun dönemde oldukça önemli bir büyüme kaydetti. Bu hafta içerisinde Compound tokeni COMP’un yükselişinin yanında bir başka DeFi platformu Aave de yüzde 60’ın üzerinde bir yükseliş göstererek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Geçtiğimiz haftalarda Maker tarafında yaşanan hareketlilik de dikkate değerdi.

grafik

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzerinde DeFi tokenleri son bir hafta, 30 gün ve 90 günlük periyotlarda Bitcoin’den açık ara daha iyi performans göstermiş durumda.

Merkezsiz borsalar olarak tanımlayabileceğimiz Kyber, Bancor ve Loopring çift haneli yükselişler gösterdi. Peki bu yükselişin ardında ne var?

Ethereum 2.0

DeFi sadece Ethereum’a özel bir alan olmasa da yukarıda bahsi geçen DeFi platformlarının hepsi Ethereum üzerinde çalışmakta. Kısacası Ethereum şu anda DeFi sektörüne liderlik ediyor.

Şimdiki rakamlar ve hacim boyutları bir tehlike arz etmese de bildiğiniz üzere Ethereum’da halen çözülmesi gereken bir ölçeklenebilirlik sorunu bulunuyor. Bu durum ise büyüyen DeFi sektörü için önemli bir sorun.

Ethereum’un 2.0 planları ise bu sorunu ortadan kaldırmaya odaklanmış durumda. Uzun zamandır hayata geçirilmesi beklenen Ethereum 2.0 için halen daha net bir tarih olmasa da yeni sürümün bu yaz hayata geçilmesi bekleniyor.

Ethereum’daki sorunların çözülmesi daha doğrusu iyileştirmelerin yapılması ile birlikte ağ üzerinde çalışan uygulamaların rahat bir nefes alacağı ve standart bir web uygulaması gibi çalışacağı aşikar.

Birkaç aşamada gerçekleştirilecek Ethereum 2.0 güncellemesi, tüm özellikleri tek seferde aktive etmeyecek. Fakat aşamaların başlatılması bile yatırımcıların gözünde oldukça önemli olacak.

DeFi ile Birlikte Ethereum Üzerindeki Akıllı Sözleşme Miktarı Zirvede

DeFi sektörünün hareketlenmesi ile birlikte Ethereum üzerindeki akıllı sözleşme miktarında da önemli bir artış yaşandı. Ağ üzerinde akıllı sözleşme hareketlerinin büyük bir kısmı DeFi platformları ve USDT tarafından oluşturulmakta.

Geçtiğimiz günlerde sizlere ağ üzerindeki “gas limit“in artırılacağını bildirmiştik. Eth Gas Station’ın verileri göre kullanılan gas miktarının da önemli bir kısmı DeFi ve USDT tarafından oluşturuluyor.

Merkezi Borsa Tokenleri vs Merkezsiz Borsa Tokenleri

Messari tarafından paylaşılan verilerde merkezi ve merkezi olmayan borsaların tokenlerinin performansları karşılaştırılmış durumda.

Bir dönem oldukça popüler olan merkezi borsa tokenleri (HT, BNB, OKB, LEO vs.) sahneyi merkezsiz borsa tokenlerine bırakmış durumda.

grafik

Farklı Ürünler

DeFi ürünleri sektöre bir farklılık da getirmiş durumda. Belkide bu sayede yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başaran platformlar, lending ve farming gibi ürünler ile farklılıklar sunmakta.

Yıl başında DeFi üzerinde kilitli varlık miktarında önemli bir artış yaşanmıştı. Fakat buradaki artışın en önemli sebeplerinden birisi ise Ethereum tarafındaki yükseliş idi. Ethereum’un değeri arttıkça kilitli Ethereum’ların da fiyatının artması sebebiyle değer noktasında büyük bir artış yaşanmıştı.

Popüleritenin artması ile birlikte tekrardan ivmelenme yaşayan kilitli değer miktarı 1.6 milyar $ seviyelerini zorlamakta.

grafik

Kullanıcı sayısı Artıyor

Dune Analytics tarafından paylaşılan verilerde DeFi platformlarının kullanıcı sayısının da önemli derecede arttığı görülüyor.

grafik

Kullanıcı sayısındaki düzenli artış ise oldukça dikkate değer. Önde gelen bazı borsaların ve medya kuruluşlarının da desteğini almayı başaran DeFi ekosistemi, kullanıcıların güvenini de kazanmış gibi görünüyor. Platformlara ulaşmak için tek ihtiyacınız olan şey ise bir Ethereum cüzdanı (Metamask vs.).

Sizce DeFi ekosistemi ve tokenleri kısa dönemde agresif büyümelerine devam edecek mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Atari, Kasım Ayında Halka Açık Token Satışı Yapacak!

Atari, oyun endüstrisinde bir ilki gerçekleştiriyor!

Yayın:

-

atari

Atari, Kasım ayı başlarında Bitcoin.com’da halka açık bir token teklifi gerçekleştirecek. Teklif tamamlanır tamamlanmaz, ERC-20 tabanlı AtariToken, Bitcoin.com borsasında işlem görmeye hazır hale gelecek. Token satışının kesin detayları henüz açıklanmadı, ancak Atari CEO’su Fred Chesnais, Token satışının 1 saniye kadar sürebileceğine inandığını söyledi:

Bu süre değişebilir. 1 saniye de olabilir 1 saat de. Yani bu durum sabit olarak belirlediğimiz miktara bağlı. Dürüst olmak gerekirse cidden kesin bir cevap veremiyorum.

Atari, özel satışlar ile şu ana kadar 1.5 milyon $ toplamış durumda. Chesnais, halka arz ile ilgili en önemli şeyin ek sermaye değil, hemen ardından gelen likidite olduğunu söyledi. AtariToken için olası kullanım durumları hakkında çeşitli DeFi protokolleri ile görüşülüyordu, ancak likidite eksikliği, yaklaşan satışın ve listelemelere engel olabileceğini gösterdi. Chesnais, AtariToken’in benzersiz bir DeFi kullanım durumu yaratabileceğine inanıyor.

Oyunlara ve oyun finansmanına 3 milyar eurodan fazla yatırım yaptığımız için listeleneceğimizi duyurmak istiyoruz.

Şirket, satışın tüm yerel düzenlemelere uygun olacağını ve bu nedenle ABD vatandaşlarına sunulamayacağını belirtti. Atari, halka açık bir şirkettir, ancak token satışı %50 hisseye sahip olduğu Cebelitarık merkezli bir kuruluş aracılığı ile yürütülmektedir.

Bitcoin.com’daki token teklif sayfası, 15 Ekim tarihinde açılacak. Bu tarihten itibaren kullanıcılar kayıt olabilecek ve KYC işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Daha fazla altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum İşlem Ücretlerine Maruz Kalmadan UNI Farming Mümkün Mü?

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Yayın:

-

cryptocom uni

Kripto para platformu ve borsası Crypto.com dün gerçekleştirdiği duyuru ile birlikte DeFi tarafında önemli bir adım attı.

Supercharger isimli yeni etkinlik kapsamında “fee” ödemeden Uniswap tokeni UNI kazanmak mümkün hale getirilmiş oldu.

Platformun kendi tokeni CRO kilitleyerek gerçekleştirilebilecek yield farming etkinliği oldukça ilgi çekmiş görünüyor.

Herhangi bir kilitleme dönemi bulunmayan etkinlik kapsamında ücret ödemeden UNI token kazanılabiliyor.

Etkinlik için oluşturulan toplam havuz ise 500,000 $ değerinde. Kilitleme işlemini gerçekleştiren kullanıcılar havuzdan payını alacak. Ödemeler ise UNI olarak gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz dönemde inanılmaz bir büyüme yaşayan merkezsiz borsalar Uniswap liderliğinde büyümelerine devam ediyor. Merkezi borsalara oldukça ciddi rakip olma yolunda ilerleyen merkezsiz platformlar, merkezi borsaların düzenlediği etkinliklere de konu olmaya başlamış durumda.

Ethereum Ücretleri

DeFi uygulamalarının ve platformlarının popüleritesinin hızla artması ile birlikte Ethereum ağı üzerindeki yoğunluk da ciddi derecede artmış durumda. Saniyede ortalama 7 işlem onaylama kapasitesi bulunan ağa çok daha fazla işlem yüklemesi gerçekleştiğinden hem transfer süreleri hem de işlem ücretleri ciddi derecede artmıştı.

Doğası gereği merkezsiz borsalar üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin tümü için de bir transfer işlemi gerektiğinden bu durum ağ kapasitesini oldukça olumsuz etkilemişti.

İşlem başına 30 $’a kadar çıkan ücretler kullanıcıları oldukça zor duruma sokmuştu.

Karlılığın oldukça yüksek olması sebebiyle kimi kullanıcılar bu ücretleri göz ardı ederken kimisi ise ücretlerin yüksekliği sebebiyle merkezsiz borsalar üzerinde işlem gerçekleştirmemişti.

Kilitli Değer Miktarı

11 Milyar $’ın üzerinde seyreden DeFi üzerindeki kilitli değer miktarı Temmuz ayında 2 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor. Bu hızlı ivmelenme ve artış da kripto para topluluğunun ilgisi bu yöne çekmiş durumda.

DeFi platformları arasında Uniswap, en çok kilitli değeri barındıran platform konumunda bulunuyor. Yüzde 20’ye yakın dominans gösteren Uniswap’ın en yakın takipçisi ise MakerDao.

DeFi platformlarından yararlanıyor musunuz?

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

DeFi marketcap için: DeFi MarketCap

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.