Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Ekşi Sözlük’te Gündem Olan Q Coin Initiative Q Nedir?

Proje hakkında ilk entry 2018’in Ekim ayında girilmiş görünüyor. Ancak son günlerde sözlükte yaşanan patlamanın ardındaki sebep henüz belli değil.

Clock
Paylaş
Ekşi Sözlük’te Gündem Olan Q Coin Initiative Q Nedir?

Dün itibarıyla bir kripto para projesi ülkemizin oldukça sık kullanılan platformlarından Ekşi Sözlük’te gündem olmuş durumda. Initiative Q (Q Coin) isimli proje nedir?

Proje hakkında ilk entry 2018’in Ekim ayında girilmiş görünüyor. Ancak son günlerde sözlükte yaşanan patlamanın ardındaki sebep henüz belli değil.

İlginizi Çekebilir: Altcoin Haberleri

Neredeyse 20 sayfalık entry sayısına ulaşan proje için yazarlar referans linklerini paylaşıyor. Sadece davet linki üzerinden katılınabilen projenin katılımcılarına ücretsiz olarak Q Coin vereceği belirtilmekte.

Önümüzdeki dönemde ortaya koyulacağı söylenen projede kayıt sonrasında bir miktar ücretsiz coin tanımlanacağı, devamında ise referans linki üzerinden 5 kişini katılması halinde hesaplara eksta coin tanımlaması yapılacağı belirtiliyor. Proje referans sistemi ile daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyor gibi görünüyor. Ancak sözlük üzerinde projeye 2018 yılında bile kayıt olduğunu belirten yazarlar bulunuyor.

Bu noktada projenin ne zaman aktive edileceği ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

2 Trilyon Q Arzı

Projenin arzının toplamda 2 Trilyon Q’dan oluştuğu belirtiliyor. Bu noktada fiyatın ABD Doları’da denk olması halinde 2 Trilyon $ değerinde bir ekosisteme sahip olunancağı belirtilmekte.

Mevcut kripto para ekosisteminin tümüyle 350 Milyar $ seviyelerinde olduğunu göz önünde bulundurursak, yukarıda belirtilen değerlemenin gerçekleşmesi için Initiative Q projesinin tek başına tüm kripto para ekosisteminin yaklaşık 7 katı değerine ulaşması gerekiyor.

Projenin websitesinde uzun dönemde kitlesel adaptasyon ile bunun mümkün olacağı belirtilmekte. Initiative Q Twitter hesabı üzerinde 1 Milyon kullanıcıya ulaşan ilk ülkenin Hindistan olduğu belirtiliyor.

Eleştiri Geldi

Ekşi Sözlük üzerinde bir anda gündem olan proje ile ilgili yazarların sadece referans linki paylaşması durumu, bazı yazarlardan tepki gördü. Projeyi saadet zinciri olarak tanımlayan bazı yazarlar, referans linki paylaşan yazarları eleştiri yağmuruna tuttu.

Projenin Ekşi Sözlük üzerinde nasıl gündem olduğu ise henüz bilinmiyor.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar