Muhabbit

BITCOIN

El Salvador Vatandaşlarına BTC Dağıtacak!

El Salvador, yetişkin vatandaşlarına BTC dağıtacak!

Clock
Paylaş
El Salvador Vatandaşlarına BTC Dağıtacak!

El Salvador başkanı, hükümetin ülkedeki her yetişkin vatandaşa 30 $ değerinde Bitcoin vereceğini duyurdu.

Duyuru, vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Açıklananlara göre hükümet, dağıtmayı planladığı BTC’yi satın alması gerekecek. Bu durumun piyasalar üzerinde 100 milyon $’dan fazla satın alma baskısı yaratacağı düşünülüyor.

El Salvador’un yetişkin nüfusu ile beraber, Bitcoin’in küresel kullanıcı tabanı da %2.5 artış gösterecek.

Kesin rakamlara ulaşmak zor. Fakat istatistik kurumu Statista, 2019’da 15 yaş ve üstü El Salvador nüfusunun 4.72 milyon olduğunu tahmin ediyor.

Bununla beraber, yerel yayın kuruluşu Prensa Latina, El Salvador vatandaşlarının yalnızca devlet tarafından verilen kripto para cüzdanı uygulamasını indirdikten sonra ücretsiz Bitcoin alacağını belirtti.

Haber, 25 Haziran tarihinde düzenlenen bir basın toplantısında duyuruldu. Başkan Bukele, hükümetin “cüzdan uygulaması, internet bağlantısı olan her yerde çalışacak ve kullanıcıların bunun için hücresel veri planına sahip olması gerekmeyecek.” dedi.

Başkan Bukele ayrıca, BTC’yi ülke çapında yasal para birimi olarak tanıyan yasanın 7 Eylül tarihinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

El Salvador’un Bitcoin yasası iki hafta önce kabul edildi. Hareket, global kripto topluluğu tarafından övgüyle karşılanırken, yasa siyasi partiler ve Dünya Bankası’nın muhalif duruşuyla karşı karşıya kaldı.

El Salvador’dan Sonra Sıra Paraguay’da!

Güney Amerika ülkesi Paraguay, El Salvador’un başlattığı bu hareketi devam ettirerek Bitcoin’i itibari para birimi yapmayı düşünüyor. Yasa tasarısı önerisi, geçtiğimiz haftalarda milletvekili Carlitos Rejala tarafından onaylandı.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde, Paraguay’da hizmet veren bir üniversite, kripto paralar ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar