Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41505
5.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2251.06
4.30%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.59
2.22%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $232.3
1.89%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

El Salvadorlular Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor!

El Salvadorlu bir grup, hükümetin Bitcoin yasasını protesto etmek amacıyla sokaklara döküldü.

Clock
Paylaş
El Salvadorlular Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor!

Geçtiğimiz aylarda El Salvador hükümeti Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden Bitcoin yasasını kabul etmişti. Yasanın kabul edilmesinden sonra El Salvadorlulara bir anket yapılmış ve Bitcoin yasası hakkındaki görüşleri sorulmuştu. Ankete katılanların %65’i Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmaya istekli olmadığını ifade etmişti.

Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmaya istekli olmadığını ifade eden %65’lik kesimin içinde olduğu düşünülen El Salvadorlu bir grup, hükümetin Bitcoin yasasını protesto etmek amacıyla sokaklara döküldü. San Salvador sokaklarında Bitcoin yasasının yürürlükten kaldırılmasını talep eden “Bitcoin’e Hayır!” pankartları dalgalandı.

728×90 muhabbit - El Salvadorlular Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor!300x250 muhabbit - El Salvadorlular Bitcoin Yasasını Protesto Ediyor!

Bitcoin’e Hayır!

El Salvador’un yerel haber kaynağı El Mundo’ya göre, yasama meclisi üyeleri Anabel Belloso ve Dina Argueta, kendilerine Halk Direnişi ve İsyan Bloğu adını veren grupla “dikenli teller” ardından görüştü.

Protestocular tarafından sunulan manifestoda, Başkan Nayib Bukele’nin ülkede kripto para birimini yasal ihale haline getiren yasayı, halkla uygun istişareler olmadan geçirdiği iddia edildi. Ayrıca, kripto para birimine yatırım yapmayı “piyango” oynamakla karşılaştırarak Bitcoin’in (BTC) oynaklığından da bahsedildi.

Bununla birlikte, grubun Bitcoin yasal çerçevesi etrafındaki ana şikayetinin El Salvador’daki ortalama bir vatandaş olarak bakıldığında, kripto para biriminin hükümet tarafından kullanımında bir eşitsizlik olduğu yönündeydi. Protestocular, Bitcoin’in “yalnızca bazı büyük iş insanlarına, özellikle de hükümetle bağlantılı olanlara, haksız yere kazanılmış parayı aklamak için hizmet ettiğini” öne sürdü.

Manifestoda, “Sermayesini Bitcoin’e koyan girişimciler kazançları üzerinden vergi ödemeyecek” denildi. Ayrıca, hükümetin Bitcoin yasasını uygulamak için halkın ödediği vergilerden milyonlarca dolar harcayacağı öne sürüldü.

“Bitcoin, kamu yolsuzluğunu, uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılarının, gaspçıların ve vergi kaçakçılarının operasyonlarını kolaylaştıracak. Aynı zamanda parasal kaosa da yol açacaktır. Çalışanların maaşlarını, emeklilerin maaşlarını ve birikimlerini vuracak, birçok KOBİ’yi mahvedecek, düşük ve orta gelirli aileleri etkileyecektir.”

İyi Düzenlenmiş ve Şeffaf Olmalı

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı’nın ayın başında planlanmış bir ziyareti sırasında, Dış İşleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, El Salvador’a Bitcoin yasasının iyi düzenlenmiş ve şeffaf olmasını sağlamasını önerdi. Ancak ülkenin daha dijital bir ekonomiye geçişine karşı açıkça bir şey söylemedi.

Bukele de dahil olmak üzere yasanın bazı savunucuları, Bitcoin’in yurt dışında yaşayan El Salvador vatandaşlarının havale ödemelerini kolaylaştırmasına ve ülkenin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olabileceğini öne sürmüştü.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar