Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27697.47
1.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1644.2
-0.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.09
7.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.4
0.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Fed, CBDC Gelişimine Aşamalı Bir Yaklaşım Getirebilir

Clock
Paylaş
Fed, CBDC Gelişimine Aşamalı Bir Yaklaşım Getirebilir

Bu hafta yayımlanan bir raporda Royal Bank of Canada analisti, Fed’in CBDC geliştirme ve yeni teknolojilerin mevcut ödeme yapılarıyla entegrasyonu konusunda aşamalı bir yaklaşım benimseyebileceğini söyledi.

RBC analisti Atul Bhatia, Fed’in CBDC çıkarmak yerine daha ölçülü bir yaklaşım sergileyeceğine inanıyor. Ayrıca dijital dolarla ilgili risklerin Fed’in yakın gelecekte CBDC yayınlama ihtimalini de azalttığını belirtiyor.

728×90 muhabbit - Fed, CBDC Gelişimine Aşamalı Bir Yaklaşım Getirebilir300x250 muhabbit - Fed, CBDC Gelişimine Aşamalı Bir Yaklaşım Getirebilir

Bhatia, “Doların tüm ticarette kullanıldığı bir dünyada, dolar ödemelerinde tek bir başarısızlık noktasına sahip olmanın riskli bir fikir olduğunu düşünüyoruz. ABD; hedef olarak hackerlar, hırsızlar, teröristler veya jeopolitik rakipler için benzersiz bir durum yaratacaktır.” dedi.

Fed, CBDC çıkarmanın potansiyel etkisini bir süredir değerlendiriyor. Teknolojiyi incelemek için çeşitli çalışmalar, pilot testler ve deneyler de yürütüyor.

Bu arada, ABD merkez bankası zaten FedNow adlı gerçek zamanlı bir ödeme sistemi geliştirdi. Bu sistem, bir CBDC gibi anında dijital ödemelere izin veriyor, ancak yalnızca saklama kurumları arasında çalışıyor ve blockchain teknolojisini kullanmıyor.

Bhatia ayrıca CBDC’nin büyük şirketler için daha hızlı işlemler sağlayabileceğini, bankacılık sistemine daha fazla kişinin dahil olabileceğini ve karşı taraf riskini azaltabileceğini savundu. “CBDC’ler daha hızlı ve daha ucuz ödemeler sunuyor, şu anda geleneksel bankacılık sistemi dışında kalan kişilerin finansal altyapıya erişmesine olanak tanıyor, bu nedenle ödeme riskini ve uluslararası ticaretteki gecikmeleri azaltabilir” dedi.

Merkez Bankası Dijital Paraları (CBDC’ler), mevcut ödeme sistemlerinin ötesinde verimlilik sağlama potansiyeline sahip. Birden fazla aracının etkileşimini azaltarak, doğrudan bireysel cüzdanlara dijital para basmayı ve merkez bankası tarafından kontrol edilen tek bir veritabanında düzenlemeyi amaçlar. Ancak bu teknoloji beraberinde bazı riskler getirir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar