BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Kuzey Kore, Kripto Para Borsalarının Kötü Adamı Mı?

İnsan hakları hukukunda uzmanlaşmış olan Kaiser, Kuzey Kore’nin Blockchain’e olan ilgisinin başkaları üzerinde güç kullanmak için teknolojiyi kullanan kötü adamlara benzetiyor,

Yayın:

-

Daha önceki haberimizde Birleşmiş Milletler’in, Şubat ayında Kuzey Kore’de düzenlenen kripto para birimi konferansına katılmanın büyük olasılıkla bir yaptırım ihlali oluşturacağı konusunda uyardığından bahsetmiştik. Reuters’e göre, bu ihlal uyarısı ay sonunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak gizli bir raporda yayınlandı.

Uyarı, Kuzey Kore’nin Blockchain ve kripto para birimine olan ilgisinin artması sonucu yetkililerin şüphelenmesi nedeniyle yapıldı. Ağustos ayında, BM yaptırımlarının uygulanmasını izleyen bir ekip, Kuzey Koreli ajanların finansal kurumlardan ve kripto para borsalarından yaklaşık 2 milyar dolar çaldığını bildirdi. Sızan raporda, Kuzey Kore’nin parayı kitle imha silahları programı için kullanmayı planladığı düşünülerek kaygı verici bir durum olarak geçiyordu.

BM, 2006’daki ilk nükleer denemesinden beri Kuzey Kore’ye çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Ülke, silahlarla ilgili malzemelerin veya malların ticari yasaklarının yanı sıra finansal varlıkları (yani kripto para birimi) ve bankacılık işlemlerini kapsayan yasaklarla ilgili yaptırımlarla da karşı karşıya.

Çalınan fonlara ek olarak, BM’in uyarısı, ülkenin ilk Blockchain konferansına katılmak için geçen yıl Nisan ayında Kuzey Kore’ye giden Ethereum Foundation araştırmacısı Virgil Griffith’in iddianamesine de yönelik.

İddianameye göre Griffith, ABD Hazine Dış Varlık Kontrolü Ofisi’nden onay almadan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne gitti. Griffith BM yaptırım yasasını ihlal ettiği için 20 yıl hapis istemiyle suçlanıyor.

Kuzey Kore’nin Blockchain Konferansı Planlaması

Blockchain topluluğunun bazı üyeleri önümüzdeki ay Kuzey Kore’de bir etkinliğe ev sahipliği yapmayı planlıyor. Etkinliğin web sitesine göre, konferans 10 Şubat’ta gerçekleşecek ve Kültürel İlişkiler Komitesi ve Kore Dostluk Derneği başkanı Alejandro Cao de Benos ve Bitcoin.co’da geliştirici olarak çalışan Chris Emms tarafından düzenlenecek.

Ne Emms ne de Cao de Benos, Cointelegraph’ın neden Kuzey Kore’de bir blockchain konferansına ev sahipliği yapıyorsunuz sorusuna yanıt vermemişlerdir.

Aktivist, Cambridge Analytica muhbiri ve Netflix belgesel “The Great Hack” ın konusu olan Brittany Kaiser, geçtiğimiz Ağustos ayında Emms’in organize ettiği bir grup tarafından, Kuzey Kore’de Eylül ayında gerçekleşecek olan (bilinmeyen nedenlerle iptal edilen) bir etkinliğe davet edildiğini açıkladı.

Kaiser’e göre geçen Nisan ayında Griffth’in tutuklanmasına neden olan Kuzey Kore Blockchain konferansının arkasında da Emms vardı.  Geçen Nisan ayında etkinliğe davet edilen Blockchain topluluğunun üyelerinin, olası bir Kuzey Kore ziyaretinin neden olabileceği tehlikelerden habersiz olabileceklerini söyleyerek devam etti;

“Blockchain endüstrisindeki çoğu insan politik bilimciler ya da uluslararası ilişkiler uzmanları değil, idealistler ve teknoloji uzmanlarıdır.”

Kuzey Kore Kripto Borsasının Kötü Adamı Mı?

Kaiser, geçen Ağustos ayında Emms tarafından düzenlenen etkinliğin bilinmeyen nedenlerle iptal edilmesine rağmen, yine de Emms ve diğerlerinden etkinliği ilk olarak kimin düzenlemesini istediğini bilmek istediğini açıkladı. Kaiser şunları söyledi:

“Hangi DPRK hükümet yetkilisi onları oraya getirmek istedi? Son derece şüpheli bir durum. Ve daha kötüsü de insanların güvenliğinin ve özgürlüğünün ellerinden alınmasına neden oluyorsunuz, Ethereum Vakfı’nın araştırmacısı şu anda hapiste. ”

İnsan hakları hukukunda uzmanlaşmış olan Kaiser, Kuzey Kore’nin Blockchain’e olan ilgisinin başkaları üzerinde güç kullanmak için teknolojiyi kullanan kötü adamlara benzetiyor, “Kuzey Kore insan haklarına en büyük tehditlerden birini oluşturuyor ve temel standartları korumak için yapılan birçok uluslararası anlaşmayı ihlal ediyor. ” dedi.

Kaiser, ülkenin yasal açıklardan ve Blockchain /kripto teknolojisinin düzenlenememesinden faydalanarak sosyal sözleşmeleri, yasaları ve uluslararası anlaşmaları baltaladığını söyledi ve ekledi:

“Yeni çıkan teknolojiyi direkt olumlu olarak kabul etmek konusunda dikkatli olmalıyız. Kötü niyetli olan araçlar değil, insanlar.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

XRP %30 Arttı Ve 30 Yeni Balinaya Ev Sahipliği Yapıyor!

XRP, son iki hafta içinde %30 gibi bir değer kazandı!

Yayın:

-

xrp

Santiment’in verdiği bilgilere göre, bir milyondan fazla XRP içeren hesapların sayısı, son iki hafta boyunca ortaya çıkan 30 yeni balina ile % 3.7 artmış durumda.

Bu yatırımcıların her biri XRP’de 240.000 ila 2.4 milyon dolar arasında para sıkı tutmakta ve bu durum fiyat üzerinde yukarı yönlü bir baskıya katkıda bulunuyor. Oldukça sönük geçen birkaç ayın sonunda, XRP iki haftada %30’un. üzerinde bir fiyat artışı yaşadı. XRP’nin fiyatı ise 0.19 $’dan 0.25 $ dolara kadar yükseldi. Ciddi yatırımcı olan 30 balinanın, fiyat artışının devam edeceğine inandığı belirtildi.

XRP’nin Yatırımcı Dağılımı ve Fiyatı Kaynak: Santiment

Neden Ripple?

Spekülasyonlar dışında son zamanlarda balina artışının arkasında açıkça bir sebep mevcut değil. Token, Tether’den üç numaralı koltuğu geri almış durumda, fakat şirket şu anda mahkemede yatırımcıların suçlamaları ile karşı karşıya.

Ripple kısa bir süre önce ABD’deki sınır ötesi ödemeler ile ilgili olarak Tüketici Mali Koruma Bürosu’ndan onay almıştı. Bu haftanın başlarında Ripple’ın ürün direktörü Craig DeWitt, XRP üzerine kurulu bir P2P ödeme platformunun duyurusunu yaptı.

Büyük Yatırımcılar Dijital Varlıklara Yöneliyor

Kaliforniya Üniversitesi Ekonomik ve Siyaset Bilimi Profesörü olan Ripple’ın CTO’su David Schwartz ile bir podcast yayını yapan Barry Eichengreen, yatırımcıların pandemi sonrası enflasyon tehlikesine karşı doğrudan bir şekilde dijital varlıklara yöneldiklerini söyledi.

Bazı insanlar, piyasadaki artan likiditenin aşırı enflasyona yol açacağına ve dolar fiyatları yükseldiğinde değerini koruyabilecek yatırım fırsatları arıyor. Altın geleneksel bakımdan güvenli bir yatırım aracı olarak kabul görürken, dijital varlıklar giderek yeni bir enflasyondan koruna aracı olarak görülmeye başladı.

Corona virüs pandemisi esnasında yükselen enflasyon oranları ile birlikte, geleneksel borsalara olan güven ciddi anlamda düşmüştü. Zaman geçtikçe, yatırımcılar geleneksel piyasalardan ziyade kripto para piyasalarına ilgi göstermiş gibi görünüyor.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Hangi Ülke Blockchain Teknolojisini Elinde Tutuyor?

Dünya çapında Blockchain patentine sahip olan ve Blockchain patent başvurusunda bulunan ülkeler arasında, liderlik kimin elinde?

Yayın:

-

Dünya çapında Blockchain teknolojisinin yayılımı aşikâr. Peki bu yayılım ve benimsenme en çok hangi ülkede yaşanıyor? Hangi ülke Blockchain teknolojisini ve patentini elinde tutuyor?

Çin’in e-ticaret devi Alibaba ve ödeme platformu Alipay, IP merkezli medya IPRDaily ve incoPat Yenilik İndeksi Araştırma Merkezi’nin 29 Temmuz tarihli son raporuna göre 2020 yılının ilk yarısında, Blockchain teknolojisiyle ilgili en aktif patent başvurusunu yapan şirketler oldu.

Küresel Blockchain patenti alımlarında sayıca bakıldığında en çok Blockchain patent başvurusuna sahip olan üç şirketin, Çin merkezli olduğu araştırmalar sonucu ortaya kondu. İlk sırada dünyaca ünlü e-ticaret devi Alibaba’nın bulunduğu gözlendi.

Alibaba ve tabii ki ona bağlı ödeme platformu Alipay, 1457 Blockchain patent başvurusu ile 2020’nin Blockchain lideri oluyor. İkinci sırada ise Çin’in başka bir devi, Tencent Holdings geliyor. Birçok alana el atmış olan teknoloji tabanlı holding şirketinin 872 Blockchain patent başvurusu bulunmakta. Üçüncü sırayı ise, Bilgi Teknolojileri (BT) denildiğinde akla gelen isim Inspur, bulut bilişim, yapay zekâ gibi teknolojilerde gelişebilmek amacıyla 274 Blockchain patenti başvurusunda bulunuyor.

Dünya çapında Blockchain patenti başvurusuna ve teknolojiyi aktif kullanımına bakılarak sıralanan 100 şirketin 46’sı yani neredeyse yarısı Çin merkezli. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin bu 100 şirket arasındaki oranı ise neredeyse %25.

Blockchain Patent Başvurusu Sayısı Mı Patent Sayısı Mı?

Temmuz ayına yeni girdiğimiz günlerde Çin’in Patent Koruma Derneği (CPPA/China Patent Protection Association) da buna benzer bir çalışma yayınlamıştı. Dünya çapındaki Blockchain patentlerinin yıllara göre ve ülkelere göre alınma oranının yanı sıra şirketler bazında sıralanmasına da değinmişti.

Bu çalışmada Blockchain patentlerinin ülke bazında dağılımı %19 ile Çin, %39 ile Amerika ve %21 oranıyla Güney Kore olmuştu. İki çalışmayı karşılaştırdığımızda Blockchain patentleri açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin lider durumda olmasının yanı sıra Çin’in artan Blockchain patent başvurusu ile bu liderliği ele geçirmek istediği düşünülebilir.

Corona virüsü pandemisi sırasında teknolojiye duyulan ihtiyaçla birlikte 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren Blockchain teknolojisinde bir şahlanma olduğu da aşikâr. Durum böyleyken Alibaba veyahut Alipay tarafından yapılan Blockchain patent başvuruları 2020 yılının ilk yarısı geçildiğinde, 2019 yılının tüm Blockchain patent başvurusu sayısını çoktan aşmıştı.

Corona virüsü pandemisi sebebiyle yaşanan artış sadece Alibaba’ya özgü değil. Merkez Bankaları da dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Corona virüsü ile mücadelede Blockchain teknolojilerine yöneldi. Bu da 2020 yılının ilk yarısında böyle yüksek bir patent başvurusu yaşanmasını mantıklı kılıyor.

Blockchain patent başvuruları arttıkça gözlenen bir başka durum ise, Blockchain tabanlı küçük veyahut büyük şirketlerin açılması oluyor. Yani yeni iş imkânları ve istihdam da yaratan Blockchain teknolojisi, benimsenme açısından bakıldığında aktif olarak patent başvurusu yapılan Çin’de daha çok olarak düşünülebilir.

Sonuç olarak, Blockchain patent sayısı olarak liderliği elinde tutan ülke Amerika. Ancak Blockchain patent başvurusu sayısına ve aktifliğine bakacak olursak liderlik Çin’in eline geçiyor. Tabii ki patent başvurularının hepsi kabul olacağının garantisi yok. Lakin Blockchain teknolojisine olan ilgi ve alaka yönünden bakıldığında, yüksek patent başvurusunun ileride patent sayısı olarak da Çin’i liderlik koltuğuna oturtabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

 

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.