Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27732.94
1.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1646.12
-0.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.16
7.74%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $212.9
-0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

MiCA Yasasının Stablecoin İşlemlerine Getirdiği Sınırlamalar Eleştiriliyor

Clock
Paylaş
MiCA Yasasının Stablecoin İşlemlerine Getirdiği Sınırlamalar Eleştiriliyor

Avukatlar, MiCA’nın stablecoin işlemlerine getirdiği günlük işlem sınırlamalarının kripto para benimsemesini engelleyebileceğini ve çerçevenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

31 Mayıs’ta MiCA yasası yürürlüğe girdi ve böylelikle dünyanın ilk kripto para birimleri hakkında düzenleyici yönlendirmesinin hayata geçirilmesi sağlandı. Yasa, kripto para endüstrisinde birçok kişi tarafından olumlu bir şekilde karşılandı. Ancak Tether’in USDT’si ve Circle’ın USDC’si gibi büyük stablecoinler için günlük işlem sınırlaması olan 200 milyon euro tartışmalı önlemlerden biri oldu.

728×90 muhabbit - MiCA Yasasının Stablecoin İşlemlerine Getirdiği Sınırlamalar Eleştiriliyor300x250 muhabbit - MiCA Yasasının Stablecoin İşlemlerine Getirdiği Sınırlamalar Eleştiriliyor

Global hukuk firması Clyde and Co‘nun yasal direktörü Chander Agnihotri ve ortağı Rachel Mawer-Cropper, büyük stablecoin işlemlerinin yasadaki madde yüzünden hızla kısıtlanabileceği ve düzenleyicilerin günlük sınırları yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Stablecoin düzenlemeleri

Ancak, Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST’nin Mayıs 2022’deki çöküşü ve Silicon Valley Bank’ın 2023’teki çöküşünden sonra USDC’nin de parite dengesini kısa süreliğine kaybetmesi ile birlikte yetkililerin stablecoin düzenlemelerine yönelik hassasiyeti artmış durumda.

200 milyon euro sınırlamanın aslında bir yasak anlamına gelmediğini söyleyen Rachel Mawer-Cropper, eşiğin aşılması durumunda ihraççıların “daha fazla ihraç etmeyi durdurması ve işlemleri sınırlama altına almak için düzenleyicilerle çalışması gerektiğini” belirtiyor. Ancak Mawer-Cropper, bazı büyük stablecoin’lerin kullanımının “hızla kısıtlanabileceği” ve yasama organlarının bu konuyu “yeniden ele alacaklarını” tahmin ettiğini de söylüyor.

Mawer-Cropper ayrıca, mevcut kuralların stablecoin kullanımını sınırlaması durumunda, CBDC’lerin diğer durumlara kıyasla daha hızlı bir şekilde gelişebileceğini düşündüğünü belirtiyor.

“Diğer yargı alanlarında stablecoin’lerin nispeten serbestçe kullanılmasına izin verilirse, bu Euro Bölgesi’ndeki kripto piyasasına olumsuz etki yapabilir.”

Mawer-Cropper

Chander Agnihotri ise MiCA’ya gelen geri bildirimlerin çoğunluğunun büyük ölçüde olumlu olduğunu belirtiyor.

“Ancak MiCA kapsamında, start-up’lar ve daha küçük kuruluşlar pazara daha iyi erişim sağlayacak, yenilik ve rekabeti teşvik edecek. Herhangi bir yasama metni gibi, ayarlamaların yapılması gereken bölümler olacaktır.”

Chander Agnihotri

Tether CTO’su: MİCA en kapsamlı mevzuat

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, USDT’nin Avrupa’da işlem görmesiyle ilgili olarak fazla yorum yapmadı. Ancak, MiCA’yı takdir edilebilir bir girişim olarak nitelendirdi ve mevzuatı “endüstri tarafından bugüne kadar görülen en kapsamlı mevzuat” olarak tanımladı.

Ayrıca Ardoino, günlük işlem sınırlamasının USDT gibi büyük stablecoin’ler üzerinde bir etkisi olabileceğini kabul etti. Fakat “mevzuattaki bu sınırlamaların belirli amaçlar için kullanıldığını” belirtti.

MiCA, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra uygulanacak. Kripto varlık şirketleri için düzenlemelerin ve yönergelerin 2024 yılında başlaması bekleniyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar